Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '15

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
239
 

Türkiye neden karanlığa gömüldü?

Türkiye neden karanlığa gömüldü?
 

Türkiye'nin milyarlarca lira ekonomik kayba uğradığı karanlığın gerçek nedeni İran mı?


Elektrik iletimi bilindiği gibi enterkonnekte sistem üzerinden yapılır. enterkonnekte sistem dev bir yol ağı gibi düşünülebilir, bazı kavşak noktalarında olası problemler gerçekleşse bile enerji başka rotalar üzerinden hedefine ulaşacak şekilde tasarlanır. özellikle çok önemli tesislerin alternatifli besleme hatları olmasına dikkat edilir.

Dolayısıyla sistemsel arıza ya da lokal bir problem gibi bir neden tüm Türkiye'de dev bir elektrik sisteminin çözmesine neden olamaz.

Enterkonnekte sistem, ana hatları 7/24 çalışması için kılcallarına kadar ayırıyor ve alternatif rotalardan besleme hatları çekiyor.

Peki bu durum neden olabilir?

1) Bir grup insan en büyük üretim tesislerine eşzamanlı sabotaj düzenlerse ve aynı anda Atatürk, Keban gibi barajlar ve büyük üretim tesisleri devreden çıkarsa bu durum mümkün olabilir ancak böyle bir saldırının olması pek mümkün değil. Ve böyle bir saldırı olsaydı Türkiye'de kimsenin duymaması imkansız olurdu. Dolayısıyla bu alternatifi ortadan kaldırıyoruz.

2) İran doğalgaz vanalarını kapatır. Yemen'deki karşılıklı atarlanma, Hükumetin ve Tayyip Erdoğan'ın İran'a karşı bol çıkışlı siyaseti sebebiyle, İran doğalgaz satış sözleşmesinde bulundurduğu "acts of god" şerhinden doğacak mücbir sebebi devreye sokar (önceden yapmışlığı var birkaç kez) ve enerji ihtiyacımızın büyük yoğunluğunu karşıladığımız doğalgaz çevrimli enerji santralleri devreden çıkar. Enterkonnekte sistem bir anda yüzde kırktan fazla yükü kaybettiği an ne olur biliyor musunuz?

Vücudunuzdan kanın yarıdan fazlasının atıldığını düşünün. Kalan kan vücudun işlevini devam ettirebilir mi? Hayır.

Elektrikte de gerilim düşümü ve trafoların çevrimleri yapamayacak olması dolayısıyla -eğer TEİAŞ hızlı müdahale edip kalan enerjiyi yüksek öncelikli yerlere kanalize etmezse- kalan enerji tüm sisteme dağılacak ve enterkonnekteyi çökertecektir ki bence olan da tam olarak budur.

SONUÇ olarak Türkiye'nin İran ile yaşamış olduğu ihtilaf ve büyük olasılıkla İran'ın doğalgazı kesmiş olması bu kapsamlı elektrik kesintisinin temel nedeni olabilme ihtimali oldukça yüksektir.

Tüm Türkiye'de elektriklerin gittiği gün Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi nedeniyle gündem bir anda değişti ve 1 gün süreyli Türkiye ekonomisine onlarca milyar TL zarar veren bu kesinti bir anda gündemden çıktı.

Dikkat ettiyseniz bu konu medyada da bir anda ortadan kayboldu gitti. Sanki yukarıdan birileri tüm medyaya "bu konuyu kurcalamayın sakın" demişti. Peki neden diyebilir?

Hükümet Türkiye'nin dünya ekonomisinde çok önemli bir yerde bulunduğunu, "güçlü Türkiye'nin birkaç yıla kadar dünyanın sayılı ülkeleri arasına gireceğini ve hatta çoğu zaman girdiğini ifade ediyor. Oysa Türkiye, tüm elektrik enerjisini İran'dan gelecek doğalgaza bağlamış.

Böyle bir kitlesel güç olabilir mi?

Zaten dikkat ettiyseniz elektriklerin tüm Türkiye'de gittiğinin ertesi günü gazeteler satır arasında Japonya ile Sinop'da yapılacak nükleer tesis konusunda anlaşma imzalandığını ve bunun TBMM'den geçtiğini yazdılar.

Yani apar topar İran'dan gelen doğalgazın kapatılması ihtimaline karşı bir anlaşma imzalanarak alternatif bir enerji sistemi oluşturuluyor böylece. Ki bu adımın çok daha önceden atılması gerekirdi aslında...

Hükumet tarafından bu elektrik kesintisinin tam nedeni açıklanmıyor, açıklanmayacak. Zira bu açıklanırsa Türkiye'nin "kitlesel güç" değil sadece "bölgesel güç" olabileceğini kabul etmesi gerekecek.

Ancak işin garip tarafı şu ki böylesine önemli bir olay sonrası dahi ne ana muhalefet ne de yavru muhalefetten bu konuya ilişkin tek bir eleştiri gelmedi. Sanki sadece medyaya değil muhalefete de birileri "sus" demişti. Onlar da sustu.

Çok ilginç değil mi?

Bunun nedenini de siz okuyucularımız değerlendirsin artık!..

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2746
Kayıt tarihi
: 09.04.07
 
 

On yıldan fazla süredir reklam ve halkla ilişkiler sektörü ile internet ortamında medya sektöründe h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster