Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
979
 

Türkiye nereye gidiyor?

Türkiye nereye gidiyor?
 

azalan zaman ve Ülkenin içinde bulunduğu kalan son aydınlığı


Son zamanlar ülkenin geleceğini etkileyecek konular üzerinde bir sürü açılımlar, antlaşmalar yapılıyor. Bunların bir kısmı basına ve dolayısı ile halka yansıyor bir kısım antlaşma ise gizli kalıyor. Geleceğin Türkiye’si nasıl olacak? Bu sorunun cevabını sizi fazla sıkmadan vermek için elimden geleni yapacağım.

<ı>Bilinçsizce yapılan özelleştirmeler

İlk olarak hükümetin ekonomi alanında yaptığı bazı yenilikler ve değişim dedikleri hareketlerini inceleyelim. Tüm Dünya ülkelerinde özelleştirmeler belirli denetimler ve kontroller altında uygun bir biçimde yapılıyor. Ülkemizde ise kamu kurumları bilinç olarak zarara uğratılıp özelleştirilmesi için gerekli altyapısı iyi şekilde hazırlanıyor. Özelleştirme devletin zarar uğrayan kurumlarının daha iyi yönetilmesi için gereklidir fakat ülkemizde genelde seçimlere yakın banka ve büyük kurumların özelleştirilmesi daha çok görülüyor buna neden olarak. Devletin açık veren bütçesini devletin kurumlarını satarak hazineye para sıcak para akışının sağlanması ve parti mitinglerinde bunların marifetmiş gibi millete söylenmesidir. Bunların ülke ekonomisine ne kadar zara verdiği 2015’e kadar ortaya çıkacak ekonomide daralmalar ve borsadaki istikrarsızlıklar daha da artacak.

<ı>İktidarı savaşları

Türkiye’de iktidar olmak artık bazı kesimler için hizmetten çok bir iş haline gelmiş. Belirli bir ekonomik güce sahip olanlar istedikleri gibi meclise girip çıkabiliyorlar. Birazda siyasetten anlayanlar iyi mevkilere gelebiliyor ( istisnalar hariç ) Bakanlıklarda aynı isimler değiştirilerek karşımıza çıkıyor. İktidardaki AKP mecliste, kendi vekillerine güvenmiyor. Veya güvenmek istemiyor. Sonuç olarak dediğim gibi aynı isimler kendi aralarında mevkilerini değiştiriyorlar. Ara sıra birkaç isim ön plana çıkıyor o kadar.

<ı>Sol parçalanacak

Ülkemizde sol dediğimizde akla ilk gelen partilerden biri CHP’dir. Şuanda Cumhuriyet Halk Partisini parçalamak istiyorlar bunun içinde çeşitli yollara başvuruyorlar. Solcular ve CHP’liler bu konuda dikkatli olmalıdır. Yoksa kaçınılmaz ve kötü bir hem seçimlerde hem parti bazında onları bekliyor.

<ı>Oy Kaybedecek Partiler

<ı>

<ı>Akp Sarsılacak

Önümüzdeki seçimlerde oy kaybedecek partiler arasında ilk sırada yer alacak olan parti Adalet ve kalkınma partisidir (AKP). Bunun nedeni ise 2007 seçimlerinde sonra açılım yapmak isteyen AKP bu açılımını 2009 da yılında dillendirmesi ve gerekli ilk adımları atması kendi içinde dahi buna karşı çıkanların olması fakat monarşik bir parti olarak sadece genel başkanları aynı zamanda Başbakan olan R.Tayyip Erdoğan’dan çekinen vekiller bu açılıma karşı çıktıkları dile getiremezler. Demokratik açılımı halka tam olarak anlatılmaması ayrıntılarına muhalefetin bile bilmediği açılımı halka ne kadar benimser ve doğru bulur. Ermenistan ile olan ilişkiler ve antlaşma Akp’nin oy potansiyelini büyük bir oranda düşüreceğinin düşünüyorum. Yine imzalanan bir antlaşma ve gizlenen maddeler halk için yeterince açıklayıcı….

<ı>CHP zayıflayacak

Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki ulusal seçimlerde Türkiye genelinde bir oy kaybı yaşayacak. Bunun nedeni ise CHP’ye karşı yürütülen gizli yıpratma ve parçalama politikasıdır. CHP’nin oy kaybetmesindeki bir diğer en önemli etken ise halka inememesi olacaktır. Bunu en kısa zamanda çözülememesi durumunda önümüzdeki 20 yılın tüm seçimlerinde CHP’yi muhalefet olarak göreceğiz. Bakın dikkat edin ana muhalefet demiyorum. Çünkü böyle giderse ana muhalefet, iktidardan sonra gelen 2.partide olamayacak.

<ı>Mhp’de bir çıkış olacak

Türkiye’de seçime yakın son zamanlarda olan olaylarda partinin ilkelerini doğrultusunda giden ve çizgisinden taviz vermeyen Milliyetçi Hareket Partisi AKP’nin kaybolan oylarının alacak. Eğer seçim zamanı da bu gidişinden taviz vermez ise ve iyi bir hazırlık ile Türkiye genelinde oylarını arttırması bir sürpriz olmayacak.

Her ne olursa olsun dış güçlerin etkisi her iktidar döneminde giderek artan bir şekilde hissedeceğiz

aydınlık bir Türkiye umuduyla______S&S

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemiz çok kötüye gidiyor. Uygulanan ekonomi politikaları yazınızda bahsettiğiniz gibi ileriki yıllarda etkisini çok daha belirgin şekilde hissettirecek. Bize dayatılan politika kendi ülkemizde köle olmamız şeklindedir. Siyasetdeki öngörüm ise sizinkinden biraz farklı. Akpnin Türkiye de bir geleceğiyok bencede. Ancak Chp üzerine oynanan oyunlarda yeni değil. Ancak şu an aldığı oy bence chp açısından kemikleşmiş bir oy. Zaten doğu, güneydoğu ve içanadolu kırsalından fazla oy alamıyordu. O yüzden buralarda kaybedebileceği bir oy yok. Aksine milliyetçi rüzgarları estiği şu dönemde bun konudaki hassasiyetleri yüksek olan bölgelerden oy kazanması da bence çok olası. Mhpde de bu yüzden bir oy artışı olması muhtemeldir. ancak Türkiye siyaseti önümüzdeki dönemde yeni siyasetlerin başarı öykülerine gebedir bence. Saygılarımla...

kartal0634 
 23.11.2009 9:57
Cevap :
Yazımı okuduğunuz ive yorum yazdığınız için teşekkür ederim. Ülkenin kötüye gittiği konusu sizin gibi öngörüsü olan insanların görebileceği vahim bir durumdur. Fakat herkes bunun farkında değil asıl önemli kötü olan budur. Gelecek yönünde fikirlerimizin aynı olduğu kanaatindeyim. Akp’nin bir geleceği olmadığını söylemişsiniz. Bana göre Akp önümüzdeki seçimi de kazanacak ve ardından siyasetten çekilecek çünkü verilen görevleri yapmış durumda son bir dönemi kaldı. Eskisi gibi belki diğer partilere fark atamayacak ama yine iktidar olacak. 2013 ve 2015 dönemi en çok çekindiğim dönemlerden ekonomik anlamda büyük bir krize gireceğiz. Önümüzdeki seçimlerde ise AKP’nin kaybettiği oyları MHP VE CHP’nin alacağı kesindir. Hangi partinin nereden oyları artacağı bellidir. Sürpriz olarak çekindiğin bir parti ise Mustafa Sarıgül’ün partisi yurt dışı kaynaklı olduğunu öğrendim. Akp hakkında diğer açıklayıcı yazım “Akp’nin son iktidarı” yazımda anlatmıştım okursanız sevinirim. Saygılarımla_______S&S  24.11.2009 17:02
 

Türkiye nereye gidiyor? Gidilmemesi gereken yere.

Süleyman EKİM 
 15.10.2009 23:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2697
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster