Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
240
 

Türkiye'nin "Guaido"su Kimdir?

Amerika adım adım Venezuela'yı işgale giderken, diğer ülkeler de benzeri bir girişimin kendi başına gelebileceğini düşünmeye başladı.

Önceki yazımda da belirttğim gibi, Trump'ın Amerikası alışılmış beşinci kol faailiyetleriyle değil, bu defa doğrudan hedef aldı Venezuela'yı...

Ekonomik baskı, siyasi baskı ve nihayet askeri işgal...Hepsi Amerikanın masasında...Yani, Kurt, kuzu'yu yemeye azmetmiş, hiç çaresi yok.

Venezuela'nın meşru Başkanı Maduro'nun, Trump'a hitapen, elini kana bulama, yeni Vietnam yaratma, demesinin hiç bir anlamı yok...Zira, kan Kurt'un makyajıdır!

İtalay dışında, diğer Avrupa ülkeleri de, efendileri ABD'nin peşinden gidiyor...Her zamanki gibi, menfaatler söz konusu olunca demokrasi, hukuk vesaire yok sayılıyor...Bildiğimiz Batı ikiyüzlülüğü!!

Şimdiden Amerika'nın atadığı muhalif lider Gauido'yu Venezuela Başkanı olarak tanıdı İtalya dışındaki Avrupa ülkeleri!!

Şimdi asıl sorumuza gelelim, eğer bu çağın Haydut'u Amerika, Venezuela'ya yaptıklarını Türkiye'ye de yapmak isterse, Gauido yerini kim alır?

Bu soruyu bazı sosyal medya kullanıcıları kendilerine göre tartışıp cevaplamışlar...İlk akla gelen, günümüz muhalefetinden isimler olsa da bence kazın ayağı pek öyle değil...

Ben burada isim vermeyeceğim ancak Amerika eğer fırsatını bulursa-ki hiç bir zaman bulamayacak inşallah- Türkiyedeki meşru iktidar yerine, halk çoğunluğunu fazla irite etmeyecek bir isimi atayacaktır!

Yani, halkın seçtiği sağ muhafazar bir partiyi indiriyorsa, yerine yine sağ'dan adamlar seçecektir.

Bunu nerden biliyorum?

Amerika, geçmişte Atatürkçü görünümlü "çocukları"nın halk üzerindeki etkisini yitirdiğini gördükçe, Müslüman halkın hayır diyemeyeceği bir "hoca"yı hazırladı.

FETÖ'nün elli yıllık bir geçmişte ilmik ilmik örüldüğünü ve 12 Eylül şemsiyesi altında ordu içinde rahatça yapılandığını artık biliyoruz!

Burdan çıkarılacak sonuç şudur: Amerika, kendi istemediği ama halkın istediği iktidarı indirecekse, yerine atayacağı kişi yada ekip o iktidara zıt bir zihniyet'ten değil, ona yakın görünenden olacaktır.

Türkiye siyasetinde bunlar kimlerdir, diye soracaksınız, ben de sıralayacağım ama o zaman bu yazı editör denetiminden geçmeyeceği için hiç okumamış olacaksınız.

Bu yüzden kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla, kabilinden üstü örtülü konuşuyorum...Allah korusun, eğer ABD emperyalizmi Türkiye'yi hedef alırsa, atayacağı bayağı bir isim var.

Bunların bir kısmı da bugünki iktidar içinden çıkmış olabilir... Ayrıca, böyle bir "atama"ya tıpkı Venezuela atanmışı Guaido gibi hayır demeyecek kişiler bunlar!

Ve tüm emperyalist işbirlikçileri gibi, yurtta sulh'u kurmak, gerilimi azaltmak, dünya ile uzlaşmak gibi bildik teraneleri dillendirecekler.

Ama Türkiye, son on yıldır ortaya koyduğu "bağımsız duruşu"nu kaybedecek!

Ne var ki, bugünün Türkiyesi Amerika için bile kolay yutulur bir lokma değildir artık... Bu yüzden Trump gibi bir vurguncu bile Türkiye'ye bulaşmaya cesaret edemeyecektir.

Nitekim, Türkiye, Venezuela'nın  meşru lideri Maduro'nun yanında durarak Amerika'ya mesajını vermiştir.

Umarız ki, Venezuela halkı da sonuna kadar liderlerinin yanında durarak Haydut'a sağlam bir ders verirler!

 

Canmehmet, Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, Cumhurbaşkanı Erdoğan: "AK Parti’nin 14 yıldır iktidarda olduğunu ancak sosyal ve kültürel alanda iktidar olamadığını söyledi. -“Biliyorsunuz siyasi olarak iktidar olmak başka bir şeydir. Sosyal ve kültürel iktidar ise başka bir şeydir. Biz 14 yıldır kesintisiz siyasi iktidarız. Ama hala sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var. ülkemizin ihtiyacı, milletimizin talebi, bizim hayalimiz olan nesillerin yetiştirilmesi konusunda hala pek çok eksiğimiz bulunuyor.” Erdoğan: -Medya, sinema, bilim, teknoloji ve hukukta milliyetine yabancı hizipler iş başında “Dilimizden, tarihimize kadar birçok alanda ecdadımıza ve kültürümüze duyulan husumetin ürünü bir yaklaşımla hazırlanmış olan müfredatlar daha yeni yeni değişiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göre, birçok alanda Türk milletine yabancı hizipler çok daha etkin." (Amerikaninsesi.com) Guadio'ların tükenmemesini; haberin ve neden teknoloji üretemediğimizin cevabını okuyana bırakıyoruz. Sağlıcakla kalınız

Canmehmet 
 05.02.2019 10:52
Cevap :
Merhaba Mehmet bey, Kültürel iktidar, siyasi iktidar gibi insanların bir oy vermesiyle elde edilmiyor...Çok özel gayretler ve zaman gerekiyor...Nitekim, bu ülkenin kültürünü irfanını ifsad edenler de bunu zaman içeresinde yaptılar...Şu farkla ki, onlar bunu silah zoruyla yaptılar, bugünse kültürel kökler beslenerek yeniden yeşertilmesi gerekiyor...İnşallah o da olacak...Selamlarımla  05.02.2019 12:38
 

Batılı demokratik ülkelerin "menfaatler söz konusu olunca demokrasi hukuk vesaireyi yok" saydığı konusunda yerden göğe kadar haklısınız. Ancak ne var bu durumun dünyanın bütün ülkelerinde de geçerli olduğunu bence göremiyorsunuz. Venezüella petrol denizinin üstündeki bir ülkedir ve her ne hikmetse halkı bu refahtan bir türlü nasibini alamamış ve milyonlarca Venezüellalı ülkesinden kaçmışlar. Bu nedenle de bence Türkiye'nin Guiado'su kimdir sorusu kadar dünyanın diğer ülkelerinin "meşru başbakanı Maduro'larının" da kimler olduğunu sorgulamak gerekir. Ülkelerin doğulu veya batılı olması maalesef hiç fark etmiyor çünkü "menfaatler" söz konusu olduğunda dünyanın bütün ülkelerinde "hukuk" yok sayılıyor ama "demokratik taraftar" lar bu gerçekliği göremiyorlar veya görmek istemiyorlar. Demokrasi dediğiniz şeyde budur, yani her demokrat kendine göre demokrattır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 05.02.2019 10:04
Cevap :
Merhaba Mustafa bey, demokrasinin oynaklığı konusunda hemfikiriz..Ancak bu durum, dünyada adaleti sağlayacak başka sistem, başka inanç olmadığı anlamına gelmiyor..Eğer, insanın özünde ahlak ve adalet duygusu varsa, demokratik olanlar da zulümden uzak durur; teokrat olanlar da..Devletlerin kendi menfaatlerini gözetmeleri başkadır, başkalarını sömürmesi, işgal etmesi başkadır...Biz demokrasiyi hep Batı "uygarlığı" örneğinden gözlemlediğimiz için bunu göremiyoruz..Oysa, bizim kendi devlet tarihimiz adil devlet olunabileceğinin en güzel örneğidir...Teşekkür ederim...Selamlarımla  05.02.2019 12:43
 

Merhaba Ali Bey...Türkiye ile Venezuela'nın kıyaslanması ya da benzeştirilmesi mümkün değildir...Türkiye, ne Venezuela'dır; ne de Türkiye'nin Cumhuriyeti Devleti'nin Başkanı Maduro'dur... Ayrıca, ABD'nin böyle bir işe kalkışması söz konusu bile olamaz...Biraz sıkar(!)...Selamlar.

cdenizkent 
 05.02.2019 8:01
Cevap :
Teşekkür ederim deniz bey...Türkiye'yi direk hedef alamazlar ancak içerden fitne çıkarmak için uğraşırlar...Kendileri sınırlarımıza gelemezler ancak sınırımızda bir terör ordusu kurabilirler..Çok iyi bildiğiniz gibi yakın tarihimizde bunu yaptılar...Ama bugün birçok konuda tecrübeli ve saldırılara karşı duracak kadar güçlü bir devletimiz var..Aynen katılıyorum, biraz sıkar!!..Selamlarımla  05.02.2019 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster