Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
180
 

Türkiye'nin acil problemlerine öneriler ve Türk Kürt örgüsü

Türkiye'nin acil problemlerine öneriler ve Türk Kürt örgüsü
 

İnternetten alınmıştır


Türkiye’nin öncelikli ana problemlerinin; 

1-KÜRT VATANDAŞLARIN PROBLEMLERİ

2-CARİ AÇIK - SICAK PARA - DÖVİZ KURU SARMALI

3-YOKSULLUK - İŞSİZLİK - SOSYAL GÜVENSİZLİK

4-KAYITDIŞI EKONOMİ

Olduğu ve bu problemler çözülmedikçe toplumsal huzurun sağlanmayacağı ilgili her birey tarafından anlaşılmadıkça toplumsal kargaşa devam eder. 

Bu çerçevede düşündükçe;

Bir numaralı sorunu olan; herkesi rahatsız eden Kürtlerin sosyo-ekonomik problemleri ilgili her birey tarafından en net şekilde algılanmadıkça çözülmesi mümkün olamaz.

Bu doğrultuda konuya ilgili her Türk ailenin Fırat’ın ötesinden bir Kürt aileyi kardeş aile seçerek bir hafta sonu ikametlerine giderek yaşadıkları şartları görerek anlayıp onlar için neler yapılması gerektiğini, yapılabileceğini anlamaları gerekir.  Böyle bir TÜRK-KÜRT Sosyolojik örgüsü oluşmadığı sürece durumun ve çözümün anlaşılması mümkün görünmüyor.  

İki numaralı sorun olan; cari açık-sıcak paranın temel nedeni düşük kurdur ama konjoktürel nedenlerle ihracat düşüklüğü, ithalat fazlalığı veya dış seyahat aşırılığı nedeniyle artış göstermektedir. Bu konuda yapılabilecek pratik önlemler; ihracat için alternatif yöntemler geliştirmek,  zorunlu olmadıkça ithal ürün kullanmamak ve bu çerçevede ithalatın önemli kalemi olan petrol ithalatını azaltmak için zorunlu olmadıkça özel otomobil kullanmamaktır. Bu önlem aynı zamanda trafik probleminin azalmasını da sağlayacaktır.

Üç numaralı problem olan; yoksulluk - işsizlik - sosyal güvensizlik için ilgili bireylerin kapasite analizi yapılarak onlara göre çözümler geliştirilmelidir. Girişimci ve proje teşviklerinin bu sorunların çözümü için yeterli olmadığı yıllardır yapılan teşviklerin amacına ulaşmamasından anlaşılmaktadır.

Dört numaralı sorun olan; kayıt dışı ekonomi için vergi oranlarının uygulanabilir düzeye indirilmesi, kontrollerin vergi adaleti sağlayacak şekilde yapılması ve vergilendirme için pratik teşvik çözümlerinin üretilmesi gerekir. Şartlar düzeltilmedikçe kayıt dışı ekonomi ve vergi adaletsizliği önlenemez.      

www.kadrikanpak.com

   

 

 

Abdülkadir Güler, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim bildiğim Türkler ve Kürtler kardeştir.Bunu böyle bilmeliyiz. Onları ayıranlar utansın... Mesele TÜRKİYE 'Yİ bölmektir.. Ve böyle giderse zor günler yaşıyoruz...Allah'ım sen koru diyorum...Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 05.11.2016 10:24
Cevap :
Katkınıza teşekkürler. Sevgiler selamlar  05.11.2016 11:24
 

Beşinci olarak insanımıza biraz insanlık dersi de verilmeli...

Kerim Korkut 
 22.10.2016 15:44
Cevap :
Vatandaşlık eğitimi şarttır ama ne yazık ki kamu yönetimi durumun farkında değil :(   23.10.2016 1:11
 

Çoğu sorunlarını akıl ve mantık öngörüleriyle çözmüş ve sonsuz aydınlık içinde yaşayan örnek uluslar var dünyamızda:Japonya ve İskandinav ülkeri ve özellikle Tayvan,Tayvan ki Konya'mız kadar bir yüzölçüme sahip,26 milyon nüfusuyla bütün dünyaya teknoloji ihraç ediyor.Küçük yaşlarda çocuklara okullarında tanınan imkanlarla durmadan yetenek geliştiriyorlar.Adalet,demokrasi ve barış kavramlarını gittikçe olgunlaştırıyorlar.Gelecek yeni kuşaklarla da ülkelerinde sorun değil de sorunsuzluğu hedefliyorlar..Biz ve bizim gibi ülkelerde durmadan sorunlar üretiliyor ve yıllarca çözülmeyince de kangrenleşiyor.Türk-Kürt sosyolojik örgüsüne verdiğiniz örneği de çok beğendim.Tesbitleriniz tamamen doğru.Size katılıyorum Kadri bey.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 14.10.2016 22:26
Cevap :
Yorumunuzla katkınıza çok tşk ediyorum. Sevgiler  15.10.2016 9:19
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1175
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster