Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
573
 

Türkiye'nin CERN'e girememesi

Türkiye'nin CERN'e girememesi
 

google.


Türkiye bir türlü CERN’e (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) giremiyor.

NATO’ya girdi zarar gördü. CERN’e girse yarar görecek ama siyasetçilerin zihniyeti on yıllardır aynı: Anlamıyorlar.

Isparta’daki uçak kazasında ölen fizikçi Prof. Dr. Engin Arık, Türkiye’nin, dünyanın en büyük nükleer araştırma merkezi CERN’e tam üye olabilmesi için 40 yıl uğraştıktan sonra, bir uçak kazasında vefat etti. Onun yerine atanan, Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, şunları söylemiş:

“Türkiye’nin programda gözlemci kuruluş olarak yer almasının ve 3-4 yıl içinde tam üyeliğe kabul edilebilmesinin anlamı ne?

CERN’e üye olan ülkeler, yürütülecek projelerin seçilmesi ve izlenip değerlendirilmesi konularında önemli kararlar alabiliyorlar. Eğer üye değilseniz, bu karar mekanizmasında etkiniz olmuyor, sadece gözlemliyorsunuz. Bugüne bizim kadar gözlediğimiz gibi... Aslında biz tam olarak neyi gözlüyoruz, onu da anlayabilmiş değilim. Şu anda oradaki deneylere katılabiliyoruz ama deneylerde ve konseyde hiçbir söz hakkımız yok. Bu yüzden bilim adamlarımızın CERN’e gidip çalışmalara katılabilmesi söz konusu değil. Üye olduğumuz takdirde, Türkiye’den binlerce fizikçi, mühendis, biyolog ve kimyacı CERN’de çalışabilecek.”

http://www.ntvmsnbc.com/news/443723.asp

Söyleşi şöyle sürüyor:

“Türkiye’de altyapıyı oluşturmak için neler yapılması gerekiyor?

Rahmetli Engin Arık, Türkiye’de bir hızlandırıcı merkezi kurmaya çalışıyordu, sonra bu üzücü uçak kazası yaşandı ve Arık hayatını kaybetti. Kazada 6 bilimcimizi şehit verdik. Bu insanlar çok önemliydi. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Ankara’da bu merkezin temeli atılacak. Merkez, Avrupa’daki CERN’in yavrusu olacak. Bu konuda çok ciddi engellemelerle karşılaştık ve mücadele verdik. Bu engellemeler sonunda da uçak kazası meydana geldi. Biz bu engellemelerle ilgili dosyayı Cumhurbaşkanımıza verdik. Büyüklerimiz gerekeni yapacaktır.

Neydi bu engellemeler?

Bu çok ciddi bir konu ve açıklayamam...”

İşte, bu da siyasetçi zihniyeti: Komplo teorisine sığınmak. Çok basit: Düşmanın seni yeniyorsa, ağzını açmaya hakkın bile olamaz. Ne yani? Fizikçiler, hakem hatasından mı dem vuracak?

Gelecekbilim metinlerimizde ve bloglarımızda; 50, 100, 500, 1.000, 5.000 ve 10.000 yıllık vizyonlar açımlıyoruz. Deli pösteki sayma yaklaşımıyla, size nükleer merkez kurdurmazlar. Rahmetli Erdal İnönü de, Sivas olayları gecesi, Çekmece’deki nükleer merkezimizde bazı gizli deneylerle meşgul olduğunu ağzından kaçırmıştı. Ancak şunu öngörememeşti: Oradaki küçük bir sabotajın, İstanbul’u Yeryüzü’nden silebileceğini... Biz, ‘İstanbula Atom Bombası Atılırsa Ne olur?’ metnimizi, fantazi olsun diye mi yazdık?

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=15538

Evet, insancıklar, biraz beyin gösterin, beyincik değil...

Bu kafayla, CERN’e değil, ancak Çernobil’e girersiniz. Sonra da radyasyonlu çayları höpürdetirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 487
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster