Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1094
 

Türkiye`nin de dikkatli olması lazım

Türkiye`nin de dikkatli olması lazım
 

Kiyev sokaklarından bir görüntü. Alıntıdır


Ukrayna olayları hâlâ bitmedi. İnsanlar meydanlarda, sokaklarda. Başkent Kiyev berbat bir durumda. Şehir nerdeyse 2. Cihan Savaşı sonrası durumdaki sahnelerle zengin hale geldi. Yıkılmış, yakılmış, dükkan pazar çalışmaz olmuş. Demokrasi için herşey elbette. Yani öyle diyorlar.

Bir de şu ABD yetkilisi Victoria Nuland`ın ses kaydı ortalığı karıştırdı. İnternette yayımlanan ve elbette gizli şekilde kayda geçmiş konuşmada işin aslı astarı tam olarak göz önüne seriliyor. Yani Ukrayna`da ortalığı karıştıran, aslında, ABD ve ona bağlı güçlermiş. Ortalığı karıştırıp idare ediyorlar işte.

Birkaç gün önce ABD kaynaklı Stratfor Bilgi Servisi`nin analizlerini okumuştum. Deniliyordu ki, Ukrayna`da olayları kışkırtan, aslında, kimsenin idare etmediği, hiçbir teşkilata bağlı olmadan çalışan fertlerdir. Düşünebiliyor musunuz? Hiçbir teşkilata bağlı olmadan yalnız başına çalışan fertler meydanı idare ediyormuş. Ama ortalıkta gözükenler muhalefet liderleridir. Şimdi ABD gizli servisleri gerçek liderlerin onlar olmadığını söylüyor nerdeyse.

Bir de ardından Bosna Hersek`te ortalık karıştı. Yene de bir halk ayaklanması, fertlerin hiçbir mühalefet partisi falan olmadan toparlanması, harekete geçerek devlet dairelerini yıkıp yakması olayı var ortalıkta. Yene de yalnız başına hareket eden fertler yani.

Peki, Arap baharı başlarken ortalığı karıştıran fertler olayını unuttuk mu? Değil. Tunus, Mısır, Libya ve ardından da Suriye`de ortalığı karıştıran güçler “yalnız başına hareket eden fertler”di aslında. Evet, tam da öyle. Sonra nelerin yaşandığı ve hâlâ yaşanmakta olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi de İstanbul Gezi Parkı olaylarını hatırlatalım. Herkes hatırlar tabii. Yani çok geçmedi üzerinden. Fertler, aynı Arap ülkelerinde olduğu gibi, hem de şimdi Ukrayna`da, Bosna Hersek`te yaşandığı gibi internet üzerinden, sosial media üzerinden seferber olunuyor, sokağa çıkıyor. Ardından da ortalığı hareketlendirecek birileri “yalnız başına” karar vererek yıkıp yakıyor. Ve elbette ki, devlet işin içine giriyor, polis ve kolluk kuvvetleri ortalığı sakinleştirmeye çalışıyor. Ama tabii ki, olmuyor. “Vatandaş” daha da radikalleşiyor ve insanlar ölüyor. Tutuklananlar da var. Şimdi de insan hakları tellalları işin içine giriyor. Ülke bilmem otoritermiş, insan hakları ihlalleri dayanılmaz düzeydeymiş falan filan. Bir de ABD, Avrupa merkezli uluslararası insan hakları örgütleri tam da burunlarının ucundaki insan ölümlerini bele görmezken Türkiye, Ukrayna, Bosna Hersek gibi uzak ülkelerde insan haklarının çok, pek çok çiğnendiği yönünde açıklamalarda bulunurlar.

Evet, ABD ve Avrupa merkezli güçler dünyanın diğer kısımlarını böyle idare ediyor. O yüzden Türkiye`nin de dikkatli olması gerek. Çünkü Türkiye`nin üzerinde de oyunlar oynandığı herkesin görüp anladığı türden. İktidar, mühalefet, vatandaş – herkesin, özellikle de “yalnız fertler” konusunda dikkatli olması lazım. Aksi halde, Allah kurtarsın, bir bakarsın Ankara sokakları da Kiyev sokaklarının halini yaşar. Zaten böyle olması için çaba harcayan “fertler” de boş durmuyor ya… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1738
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster