Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '06

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
35998
 

Türkiye’nin dünya üzerinde stratejik önemi ve etkenleri

Türkiye’nin dünya üzerinde stratejik önemi ve etkenleri
 

Türkler, yüzyıllardan beri dünyada iz bırakan kültürlerden birine sahiptir. Türkiye gerek coğrafi konumu olsun, gerek yeraltı zenginliklerinden dolayı dünya devletleri arasında stratejik konumu önemli ülkeler arasında yerini almıştır. Boğazın iki yakasını oluşturan Türkiye Doğu-Batı eksenli bu genişlik, ülkeye ciddi bir derinlik kazandırmaktadır. Bu derinlik ise ulusal güvenlik stratejileri belirlerken çok önemli bir unsur oluşturur ve ciddi anlamda avantajlar sağlar.

3 tarafımızın denizlerle çevrili olduğunu düşündüğümüz zaman ne kadar geniş bir açılım potansiyeline sahip olduğumuzu görmekteyiz. Karadeniz vasıtasıyla hem Kafkaslar üzerinden Hazar bölgesine hem de Doğu Avrupa üzerinden Balkanlara, Ege Denizi ile yine Avrupa ve Balkanlara ve hatta okyanuslara, Akdeniz ile de Kıbrıs vasıtasıyla yine tüm Kuzey Afrika’ya ve Doğu Akdeniz’e açılma mevcuttur. Türkiye bütün bu bölgeleri birleştiren stratejik bir köprüdür. Türkiye’nin bu geniş açılımı, bölgelerde çıkarları olan ülkeler için o’nu "vazgeçilmez" kılmaktadır. Özellikle ABD ve Avrupa için Türkiye "vazgeçilmez müttefik" konumuna gelmektedir.

ABD ve İsrail kendi menfaatleri için ortaya attıkları Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) için Türkiye coğrafi konumu ile önemli basamağı oluşturmaktadır. Amerika Irak’a yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırı için, Türkiye’den, Türk topraklarını kullanarak Irak’a cephe açma girişiminde bulunması bunun bir göstergesidir. Ama T.B.M.M 1 Mart 2003 tarihinde aldığı kararla bunu engellemiştir. Fakat daha sonra yapılan girişimler sonucu, mevcut hükümet (AKP) tarafından alınan gizli Bakanlar Kurulu kararı ile İncirlik Üssü ve gizli tutulan diğer üslerin kullanımına izin verilmesi, Amerika’nın isteğini yerinde kılmıştır.

Avrupa ise Orta Doğu pazarını oluşturmak için Türkiye’nin konumundan faydalanmak arzusundadır. Batının köklü demokrasileri ve pazar ekonomileri ile doğunun ümit vadeden genç demokrasilerini, Karadeniz ile Akdeniz’i, NATO ile İslam dünyasını, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olanları ve farklı kıtaları birbirine bağlayan Türkiye, İslam ve diğer dinler arasında da bir dostluk ve iş birliği köprüsüdür. Fakat Batı devletleri, Avrupa Birliği üyelik sürecini dikkatle izlediğimizde Türkiye’nin AB içerisinde söz hakkına sahip olmasını istememektedir. Bu sebeptendir ki üyeliği onaylanmamakta yada askıya alınmaktadır. Ama Kafkasya ve Orta Asya petrol ve doğal gazının batıya ulaştırılması için belirlenen güzelgahlardan birini ve en önemlisini ihtiva etmesinden dolayı ve daha bir çok etkenlerden dolayı, Avrupa, Türkiye ile ilişkilerini koparmak istememektedir. Bu nedenlerden dolayı ilişkilerini baki kılmak için "imtiyazlı ortaklı" önerisini Türkiye’ye sunmaktadır.

Türkiye’nin coğrafi özellikleri yanında ekonomik unsurları da stratejik önemini arttırmaktadır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devletine sahip ve piyasa ekonomisini kabul etmiş bir ülke olarak batı sistemlerini uygulaması ve batının tüm kurumlarıyla bütünleşmeyi benimsemiş olması da ayrıca bir etkendir. Türkiye’de maden yatakları çeşitlilik ve reservleri bakımından çok zengin bir ülkedir. Özellikle dünya bor reservlerinin %60’ı Türkiye’de bulunmaktadır. Bor, silah sanayinde, tarımda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Gelecekte petrolden sonra en önemli maden yatağını oluşturmaktadır. Bor Türkiye’de yeterinden fazla bulunması, ülkenin önemini arttıran nedenlerden birisidir.

Türkiye 1950’li yıllardan itibaren sağlıklı yönetilemediğinden dolayı, emperyalist güçlerin hedefi haline gelmektedir. Türkiye stratejik konumunu, halkına ve dünya barışına faydalı bir şekilde tam anlamıyla kullanamamaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok yakında Etibank özelleştirilmesi gündeme gelecek.Ve bor işletmeleri Etibank bünyesinde.Türkiye'deki bor minerallerin değeri ne kadar biliyormusunuz?9 Trilyon dolar.Müthiş bir rakam.Etibank'ın satılması için öngörülen değeri ne kadar?40 milyon dolar.Arabayi bor madeniyle calistiracak patentli 600 proje oldugu ortaya cikti.Aman böyle bir nimeti kaybetmiyelim.Türkiye'deki diğer önemli bir maden ise osminyum.Bor kadar önemli.Ülkemizin değerlerini değerlendirelim.Kaybetmiyelim

Haberci 
 17.12.2006 21:28
Cevap :
Vermiş olduğunuz 9 trilyon dolar rakam çok ciddi bir rakamdır bunun yanında Türkiye'nin dış borcunun 193.6 milyar dolar olduğunuda hatırlatmakta fayda var.Türkiye eğer doğal kaynaklarını faydalı bir şekilde işlete bilse belkide dünyadaki tek büyük güç biz olacağız.  17.12.2006 21:57
 

Şirketinizin borcu olabilir, bunun çok da önemi yoktur. Eğer nitelikli eğitilmiş çalışanlarınızla, yüksek katma değeri olan mallar üretebiliyor, bunları da ihraç ediyorsanız, sağlıklı olarak büyür, güçlü şirket olabilir, borçlarınızı da kapatabilirsiniz. Aynen devletler de olduğu gibi. Ne zaman ki; Şirket olarak, borçlarınızı, borç alarak kapatmaya başlar, üretiminizin çoğunu yalnız ihraç etmek uğruna başa başfiyatla veya çok düşük karla, üstelik ürünlerinizde yoğunluklu olarak ithal malzemeleri kullanırsanız, kar edemez, sürekli kan kaybeden insan gibi komaya girebilirsiniz tıpkı devletler gibi. Özetle, yüksek kar, yüksek katma değerli malı, yüksek katma değerli mal, teknolojiyi, teknoloji, nitelikli eğitimi, nitelikli eğitim, eğitilebilir insanı, eğitilebilir insan yedi yaşına kadar eğitilmiş insanları gerektirir. Günümüzde, artık sıradan üretimler karın doyurmaya, sermaye ihracı da güçlü olmaya sebeb olmaktadır. Bunlara sahip olabilme dileği ile. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 17.12.2006 20:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 8230
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesinde okumaktayım. Toplumsal sorunlara herzaman için du..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster