Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

21 Kasım '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3831
 

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'de

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'de
 

Artvin, Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelini dağların tepesine konuşlandırmış.

Bence çok güzel düşünmüşler. Tebrik ediyorum. Çok şık olmuş.

Şimdi bu heykeli görmeye ülkenin dört bir yanından insanlar Artvin'e gelmek isteyecekler.

Veya Artvin'e gelenler heykeli mutlaka görmek isteyecekler veya Artvin'e gelen misafirler bu heykeli görmeye getirilecek.

Keşke başka şehirlerimizde de bu kadar büyük heykeller yapılsa, gurur duysak, hep böyle büyük düşünsek. İllerimiz simgesi olan güzel heykelleri illerinin en güzel yerlerine koysak.

Keşke Kars'daki İnsanlık Heykeli de yıkılmasaydı. Bence bu yıkım Kars için çok büyük talihsizlik oldu.

İllerimiz hep böyle iyilik, doğruluk, güzellik yarışında olmalıdırlar ve kendi ekonomileri, tarih ve kültürel yaşamları da bundan azami faydalanmalı.

Darısı diğer illerimizin başına.

**

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin yapımı tamamlandı!


Adem GÜNGÖR/ ARTVİN, (DHA)

ARTVİN'de yapımı yaklaşık bir yıldır süren Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin inşası tamamlandı. Verniklemesi ve çevre düzenlemesi yapılacak, Gürcü heykeltıraş Yrd.Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykelin açılışı, Artvin'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 7 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı'nın kurucusu işadamı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından Atatepe'de yaptırılan 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelde, Atatürk'ün Dumlupınar'da kayaların üzerinde yürüdüğü an canlandırılıyor. Kahvecioğlu, heykelin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon doları bulduğunu ifade ederek, "Heykelin tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber
Jikia'ya ait. Yapımında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı heykelin inşası yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyordu. Artık vernikleme aşamasına geldik. Ülkemizin en büyük Atatürk heykeli artık Artvin'de gökyüzüne yükseliyor" dedi.

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli

AÇILIŞ 7 MART'TA

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Genel Müdürü Emrullah Saraç da "Heykelin alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Artvin'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 7 Mart aynı zamanda Sıtkı Bey'in de doğum günü. Bu nedenle açılışı 7 Mart 2012'de yapmayı planlıyoruz. Açılış törenimizde sürpriz etkinlikler de yer alacak" diye konuştu.

Atatepe'deki heykelin bittiğini öğrenen Artvinliler ise dev eseri görmek için bölgeye akın ediyor. 97 yaşındaki Bilal Keskinkurt, yaşlı olmasına rağmen bu dev eseri görmek için Atatepe'ye geldiğini belirterek, "Atamıza bu heykel yakışmış" dedi.

haber.gazetevatan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından finanse edilen Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykeli nin konstrüksiyonu , KARMA METAL İMALAT TOPLULUĞU tarafından MAKİNA MÜHENDİSİ SEDAT IŞIK ‘ın tasarımıyla yapılmıştır. detaylı bilgi için ………. http://www.karmametal.net/?&Bid=706677

necmettin tufan 
 22.11.2011 16:50
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Saygılar  24.11.2011 18:06
 

röportajı veren /alan kişi eksik ve yanlış bilgi vermiştir veya almıştır. Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından finanse edilen Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykeli nin konstrüksiyonu , KARMA METAL İMALAT TOPLULUĞU tarafından MAKİNA MÜHENDİSİ SEDAT IŞIK ‘ın tasarımıyla yapılmıştır. detaylı bilgi için ……… http://www.karmametal.net/?&Bid=706677

necmettin tufan 
 22.11.2011 16:48
 
 
Toplam blog
: 639
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1994
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster