Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '07

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
2878
 

Türkiye'nin ilk kadın aşçısı

Türkiye'nin ilk kadın aşçısı
 

Geçenlerde Türkiye’nin ilk diplomalı kadın aşçısı ile sohbet etme imkânım oldu. Anlattıklarını büyük bir keyifle dinledim. 1973 senesinde Ankara Otelcilik ve Turizm Meslek Okulu’na girmiş. 2. sınıfa geçerken bölüm seçmeleri varmış. Bölümler resepsiyon, kat hizmetleri, servis ve mutfak. Okulda ki beş kız öğrenci mutfak bölümüne girmek istemişler. Fakat okul müdürü kızların mutfak bölümüne alınmadığını, diğer bölümleri seçebileceklerini, mutfak bölümünün erkeklere göre olduğunu, koca tencereleri ve kepçeleri nasıl kaldıracaklarını sormuş. Bu durum karşısında beş kızımız mutfak bölümüne alınmazlarsa okulu bırakacaklarını söylemiş ve diretince bölüme almak zorunda kalmışlar. Ve böylelikle Türkiye’nin ilk beş bayan aşçısı eğitime başlamış.

Ben mutfak eğitiminin bu kadar zevkli olduğunu bilmiyordum. Derslerin arasında besin teknolojisi, dünya mutfakları, alkollü içkiler, yemek servisi ve daha burada sayamadığım bir sürü ders var. Eğitimin içeriği ve zenginliği beni hayrete düşürdü.

1976 da mezun oldukları zaman okul müdürü Saklambaç Gazetesini okula davet etmiş. Yeni iş imkânları yaratmak ve beş kız aşçımızı otel sektörüne tanıtmak için. Gazeteciler gelmiş, fotoğraflar çekilmiş, yapılan yemekler sunulmuş. Gayet güzel bir gün geçmiş. Tabi ertesi gün büyük bir heyecanla gazeteler alınmış. Haberi aynen aktarıyorum:

10.03.1976 Çarşamba Saklambaç

“ Kadınlara özgü bir meslek olan aşçılığı, erkeklerin inhisarından kurtaracağız” diyen beş aşçı kız bu konuda iddialı olduklarını söylediler.

Güzel bir yemek sonrası keyifleniriz. Çoğu erkekler “Karım nefis yemekler yapar” diye övünür dururlar. Hanımların incik boncuk ve modadan sonra konuştukları bir konuda yemektir.

Ama Otelcilik Turizm Meslek Okulu’nun ilk aşçıbaşı kızları “Daha önce yemek yaptığımızı sanıyorduk ama bilmediğimiz çok şey varmış” diyorlar.

Okulun ilk kız öğrencileri olan Suzan Erkek, Selma Altıokoğlu, Sevgi Doğan, Serpil Araman, Beste Erkut bu yıl mezun olduktan sonra büyük otellerde diplomalı aşçıbaşı olarak çalışmaya başlayacaklar. Aşçıbaşı adayı beş kız öğrenci önceki gün bir gösteri yaparak pişirdikleri yemekleri İstanbul ve Ankara Otellerinin tanınmış aşçıbaşı ve yöneticilerine sundular. Pişirdikleri yemekler ile davetliler önünde büyük takdir topladılar.”

Tabi şimdi bu kadar yazdıktan sonra kim olduğunu merak ediyorsunuz. Kendisi benim annem olur efendim. Suzan (ERKEK) ÜLGENAY. Hayatım boyunca yiyebileceğim en güzel yemekleri yapan ve bütün dünya mutfaklarını bana ve aileme sunan, gurur kaynağım bir tanecik canım annem benim.

Benim annem Türkiye’nin diplomalı ilk kadın aşçısı…

Bilgilerinize…


Blognot: Annem http://blog.milliyet.com.tr/suzan adresinde sizlerle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

beni neden yemeğe davet etmiyorsun... bu güzel insanın ellerinden yemek yemeyi bana çok mu görüyorsun????

Seydi 
 11.02.2007 1:27
Cevap :
Aşk olsun :) Bende şu aralar o kadar yoğunum ki anlatamam. Ben bile annemin güzel yemeklerinden yiyemiyorum. Annem Ankara'ya gidip gelecek ondan sonra bekleriz :) Haberleşiriz mutlaka...  11.02.2007 18:04
 

Mesaj alındı.Kolay gelsin.Şubat sonuna kadar beklerim.Saygılar

Muzaffer Cellek 
 04.02.2007 22:29
Cevap :
Teşekkür ederim :)  04.02.2007 23:24
 

Şu İnci Avcıları başıma ne işler açtı!.Aynı soruyu Serap İnce Hanım da soruyormuş gibi olmuş.Esasında ben sordum.Nasıl oldu da isimler karışmış,hayret!. ŞUNU demek istemiştim ,aynen ifade ettiğim gibi: Bir orkstra ile çalınırken,veya bir grupla çalınırken,bunun kasede veya CD 'ye alınması halinde bir nüsha bana yollar mısınız? Dedim.Cevap vermişsiniz: 'Ama kim seslendirecek?' diye..Bakın,orasını ben de düşünmemiştim.Bu olsa olsa,,'Siz' olabilirsiniz.Veya başka bir solist.Veya İzmirli Melda Hanım.İyi arkadaşınız.Öyle anlaşılıyor.O da bunu öğrenmiş olur.Çok özel durumların parçası olabilir bu onun için.Ne dersiniz? Daha olmadı mı,siz bir gün mırıldanırken enstrümanla,ben de video ile görüntülü olarak kayda alırım.Sonrada da onu CD'ye aktarırım.Bu sefer de CD' yi size vermek de bana düşer...Ne dersiniz?Veya veyahutta,telefon numaramı veririrm.Siz mırıldanırsınız, ben telefondan kayda alırım.Yerim kalmadı,saygılar su

Muzaffer Cellek 
 04.02.2007 17:04
Cevap :
Sevgili Muzaffer Bey; Vallahi şu aralar o kadar yoğunum ki inanın buna ayıracak hiç vaktim olmayacak. Bir filmin müziklerini yapıyorum ve bitmesi şubat sonunu bulur. Ondan sonra inşallah bende çok yapmak isterim. Sevgiler...  04.02.2007 21:25
 

Şayet bu şarkı,bu sözlerle seslendirilirse, bunun CD ye alınmış şekliyle adres versem bana yollar mısınız?Ne dersiniz?Saygı ile

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 04.02.2007 0:04
Cevap :
tabiki gönderiririm ama kim seslendirecek :)  04.02.2007 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 290
Toplam mesaj
: 173
Ort. okunma sayısı
: 1984
Kayıt tarihi
: 29.07.06
 
 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı “Piyano” ve “Kompozisyon ve Orkestra Şefliği” ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster