Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '18

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
572
 

Türkiye'nin İsmet Abisi, Aydın'da Ölümsüzleşti.

Türkiye'nin İsmet Abisi,  Aydın'da Ölümsüzleşti.
 

O, Türkiye'nin abisiydi.


 

 

       O, Türk siyasetinin İsmet Abisi olmakla kalmadı. Türkiye’nin de İsmet Abisi idi. Ve Aydınlılar, has çocukları İsmet için bir vefa örneği göstererek, kendi adını taşıyan parkta heykelini dikerek bağırlarına bastılar, yeniden göz yaşı dökerek derinden andılar.

       Heykelin açılış töreninde. Sezgin'in kardeşi Mukadder Sezgin, kızları Ayşe Rennan Sezgin, ve Seynan Sezgin Levent  de hazır bulundu.

       Aydın'da  belediye başkanlığı yapan İsmet Sezgin, siyasete böylelikle dahil olduktan sonra, pek çok bakanlıklarda ve  ve TBMM Başkanlığı da yaptı

       Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Sezgin'in kendisini ziyarete geldiğini belirterek, "Ziyaretinde belediye başkanlığı dönemindeki icraatlarını anlatırdı. Engin tecrübelerinden çok faydalandım. kendisine hep 'ağabey' diye hitap ettik” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve yazı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, ayakta ve takım elbise        Babasının doğum gününde ölümsüzleştirilmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Seynan Levent de "Babam bu doğum gününde bugüne kadar aldığı hediyelerin en güzelini aldı. Yapılan vefa örneği bizleri çok duygulandırdı. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

       Açılış töreninin ardından Yıldız Kenter-Şükran Güngör Tiyatro Salonu ve Kültür Merkezi'nde de Sezgin için program düzenlendi.

       Sezgin'in sevdiği şarkıların ve şiirlerin seslendirildiği törene, Aydın Valisi , milletvekilleri, parti başkanları eski bürokratlar ve ailesi katıldı.

       İsmet Sezgin'in büyük kızı Ayşe Rennan Sezgin, başta heykeli yapan heykeltıraş Mustafa Tuncay olmak üzere emeği geçen herkese, İsmet Sezgin'in sevenlerine ve Aydınlı hemşehrilerine teşekkür ettiğini söyledi. Ayşe Rennan Sezgin, "Babam hayattaki en büyük zenginliğin dost biriktirmek” olduğunu söylemişti. Ne mutlu ona ki çok dost biriktirmiş. Ne mutlu bize ki bu birikimlerine şahitlik ediyoruz. Babamın en çok övündüğü özelliklerinden birisi de Aydınlı olmaktı. Aydın şehrinin ona gösterdiği vefayı çok önemsiyoruz. Bu vefa bizleri çok duygulandırıyor" dedi.

       Öte yandan Sezgin'in diğer kızı Seynan Levent Sezgin ise, şöyle konuştu: "Babamla bu parka geldiğimizde, Afrodisias Heykeli'ne doğru burada durarak baktı. Ben dedim ki 'Babacığım bu Afrodisias Heykeli bu parka yakışıyor'. Geçen yıl ise Özlem Çerçioğlu bu parka, bir İsmet Sezgin heykeli dikilmesini arzu ettiğini söyleyince çok heyecanlandık. Parka Özlem Çerçioğlu'yla birlikte geldiğimizde, burayı işaret etti. Babamın durduğu ve Afrodisias Heykeli'ne baktığı yerde heykelin olacağını söylemişti. Babamın çok özelliği vardı; insan sevgisi, Aydın sevgisi ve vefasıydı. Aydın da Belediye Başkanımızın önderliğinde babama gerekli vefayı gösterdi. Babamın bunu hak ettiğini düşünüyorum. Çok hizmet verdi Aydın'a. Aydın'ı tüm gönlüyle severdi. O bir devlet adamıydı. Şu anda burada tüm partilerin temsilcileri bulunuyor. O Aydın'ın bağrından çıkan ilk TBMM Başkanıydı. İçişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Savunma Bakanlığı yaptı. Ama TBMM Başkanı olmak için devlet adamı olmak gerekiyor."

       “ Ben ağabeyimizin vatanımız için yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.” Diyen Aydın Belediye Başkanı Çereçioğlu ilaveten: “ Heykeli nereye yapacağımızı ortak karar verdik. Ağabeyimizin, vatanımıza hizmetlerinden dolayı çok müteşekkirim" dedi.

       Aydınlılar, İsmet Abileri ile bu vesile ile bir daha kucaklaşırken, her birinin gözleri  nemli fakat yüzlerindeki gurur, açıkça okunuyordu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

KIZI SEYNAN SEZGİN LEVENT İLE

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

İSMET SEZGİN İN KIZI SEYNAN SEZGİN LEVENT,  BABASI İLE OLAN ANILARI ANLATIRKEN, HERKES DUYGULANDI.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve yazı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve çizgiler

SEZGİN AİLESİ ÜYELERİ, HER YERDE DAİMA BERABERLERDİ. HER YERDE ONLAR BİR ARAYA GELİNCE SEZGİNLERİN ÇOĞUNLUĞUNU ORTAYA KOYARLARDI. BİRLİK VE BERABERLİĞİN SEMBOLÜYDÜ. GERİDE KALANLAR, AYNI HASSASİYETİ GÖSTEREREK, HER VESİLE İLE  İSMETLERİNİ  ANIYORLAR.VE BİR ARAYA GELEBİLİYORLAR. ONLAR DA GIPTA İLE ANILIYOR VE SEVİLİYORLAR.

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağ tandanslı biri olarak siyaseti benim ilgimi çekmese de genel anlamda Türk siyasetinin İsmet abisine vefa gösteren tüm vefalı dostlarına teşekkür etmeli, duyarlılığınıza sağlık Muzaffer bey, sanırım en büyük sorumluluk rol de topuklu efe diye anılan Özlem başkanındır, selamlar

Nizamettin BİBER 
 09.01.2018 11:01
Cevap :
O sadece bölgesel bir ağabey değil, Türkiyenin ağabeysi oldu. Çok değişik bakanlıklarda bulundu. TBMM başkanlığı yaptı. Emekli oldu. Etliye sütlüye karışmadı, hep kurmay kaldı. İnsan sevgisiyle uzun müddet bu yüzden yaşadı.Kendisine servetini sordular. Sadece" iki çizik" diye cevap verdi. Böylesi örnek bir insan. Siyasette bu kadar temiz kalabilmek. İşte "or not, or not to be" ! Teşekkürlerimle.  09.01.2018 19:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1584
Toplam yorum
: 3864
Toplam mesaj
: 497
Ort. okunma sayısı
: 848
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster