Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
156
 

Türkiye'nin kanayan yarası: Kadına şiddet

Türkiye'nin kanayan yarası: Kadına şiddet
 

Kadına Fiziksel ve Duygusal Şiddet


Ülkemizin sosyolojik yapısının kanayan yarası olarak nitelendirdiğim bir konuya değinmek istiyorum.

Kadına Şiddet....

Ülkemizin sosyo- kültürel yapısı detaylı incelendiğinde kadına, anneliğe ve  toplumsal hayatta değerinin tam tersi şekilde hareket edilmektedir.

Ülkemizdeki bu kültürel yapının fikri anlamda benimsenmesinin yanı toplumsal hayatta yeterince uygulanmaması anlamına gelmektedir. BİANET iletişim ağının oluşturduğu Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın töre cinayetleri üzerine Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Aydın, Antalya, Bursa, Gaziantep, Adana, Kayseri, Sivas, Samsun, Manisa, İçel ve Kocaeli'ndeki araştırma yaptı.

"Töre" cinayetlerinin nedenlerinin de incelendiği raporda bu cinayetlerden 322'sinin "namus", 318'inin "aile içi uyuşmazlık", 159'unun "yasak ilişki", 109'unun "kan davası", 95'inin "cinsel taciz", 35'inin "tecavüz", 33'ünün "gelin alıp verme" ve 19'unun diğer namus nedenleriyle işlendiğine dikkat çekiliyor.  

Bunun verilerin üzerine ülkemizde kamuoyuna sunulan haberler aracılığı ile gündemine oturan Özgecan Arslan , Münevver Karabulut cinayetleri ülkemizi derinden yaralayan bir unsur haline gelmektedir.

Öğrenim gördüğüm üniversitede çalışan iki çocuklu  bir bayan güvenlik görevlisi vardı. Bu bayan kendi eşinden boşanıyor. Boşandıktan bir süre  güvenlik görevlisi  nöbetini devrettikten sonra  okuldan çıktığında boşandığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürülüyor.

Kadını toplumda  koruyan  ve kollayan  aynı zamanda  Cennetin annelerin ayakları altında olduğunu savunan bir ahlaka sahip bir toplumun yukarıda belirtilen sebepler ise tecavüze uğraması , kan davası, cinsel taciz ve diğer namus nedenleriyle ataerkil davranışlar ile  hayatına son verme gibi davranışlarda yüksek oranlara sahip bir ülke konumundayken neden tam tersini bir tutumu gösterme eğiliminde olarak kadına saygı konusunda yüksek istatistiki verilere sahip olamıyoruz.

Kendimizi ve ülkemizi değiştirmek elimizde ve kafamızın içinde bunu başkaları yapamaz.. Sadece biz yapabiliriz..

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kafaların değişebilmesi için önce herkesin "ben neyi yanlış düşünüyorum" sorusunu sorması lazım. Biz değişimi daima başkalarından bekliyoruz oysa BEN değişmeden BİZ de değişemeyiz. Çünkü biz hala örf, adet ve geleneklerimizle gurur duyuyoruz. Selamlar

Matilla 
 23.12.2015 20:45
Cevap :
Güzel yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkürler. Kadına şiddet konusunda belkide en önemli noktaya değinmiş oldunuz... Sevgiler..  24.12.2015 11:44
 

Kafalar değişmeden, kadının kaderi bu toplumda değişmez! Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 22.12.2015 13:50
Cevap :
size toplumumuzun kafasının değişmesi konusunda en içten dileklerimle katılıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederi. Saygılarımla -Anıl-  22.12.2015 22:13
 

Kadın şiddete ilk uğradığında, tavrını ve tepkisini koymalıdır, bir tokat bile olsa, affetmemelidir. Kadınlar genelde affedici, çocukları için etraf için v.s v.s hep affediyorlar erkek affedilmeye alışıyor. Kadınlar bıçak kemiğe dayandığında tepki veriyor, erkekte bunu kabullenemiyor. Elinize sağlık...

Selda Çakmak 
 20.12.2015 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster