Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
473
 

Türkiye'nin Kudüs Zaferi

Türkiye'nin Kudüs Zaferi
 

BM Kudüs Hakkındaki Oylamanın Sonuçları.


Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı’nın 06 Aralık 2017 tarihinde almış olduğu Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması ve en kısa sürede Kudüs’e ABD’leri Büyükelçiliğinin inşa edileceği konusunda aldığı karar üzerine İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT)  13 Aralık 2017 tarihinde acil olarak toplantıya çağırmıştı. Toplantı icra edildi. Bu toplantıya Sayın Cumhurbaşkanı Başkanlık yaptı.

Toplantıya tüm İslam devletleri çeşitli düzeylerde katılımlar gerçekleştirdi. Venezüella  lideri Sayın Maduro’da İİT’na katılarak mazlum halkların yanında olduğu mesajını vermeye devam etmiştir. Yapılan bu başarılı toplantı 12 Aralık 2017 tarihli BM Kudüs Toplantısında birliği ve beraberliği sağlayarak pekiştirmiştir. Türkiye’nin bu toplantıyı düzenlemesi ve katılımcılarında tam kadro bu toplantıya iştirak etmesi çok önemli bir olaydır. Demek oluyor ki; bundan sonra İslam ülkeleri bir araya gelerek birlikteliği sağlayarak bir güç olabilecekler. Haklarını savunup alabilecekler.

Kudüs konusu 21 Aralık 2017 günü Genel Kurul'da müzakere edilerek oylandı. Oylamadan önce gerek ABD Başkanı Trump gerekse Ulusal Güvenlik Danışmanı Helly tarafından dünya ülkeleri yaptırım uygulamak ve yardımları kesmek tehdidiyle BM kararını etkilemeye çalıştılar. Bu arada İsrail Lideri Avrupa’yı ziyaret ederek oylama hakkında desteklerini talep etti. Lakin hiçbir Avrupa devletinden olumlu bir cevap alamadı.

BM Güvenlik Konseyi'nde alınan ve ABD'nin veto ettiği Kudüs tasarısı, Türkiye ve Yemen'in talebiyle 21 Aralık 2017 günü Genel Kurul'da müzakere edilerek oylandı ve oylama 128 oyla kabul edildi. Böylelikle dünya yeni bir miladın başlamasına hem neden oldu hem de şahidi oldu.

BM kararının Sonuçları:

1.     Tehditler ve rüşvetler BM oylamasında dünyayı korkutmadı. Bu dünya ve dünyanın geleceği için çok anlamlı ve büyük bir gelişmedir. Tüm dünyaya ve mazlumlara anlamlı bir hediyesidir. Bu oylamanın olumlu sonuçlarını ileriki günlerde kendisini daha net göstereceğini umut ediyoruz.

2.     BM’nin almış olduğu kararla, 128 el ile ABD'ne tokat atılmış olundu.

3.     BM'in Kudüs hakkında vermiş olduğu bu kararı sadece Kudüs’ü umutlandırmamıştır. BM’nin kararı; hem Ortadoğu hem Avrupa hem de tüm dünyanın barış içerisinde yaşayabilmesi için bir umut ışığı olmuştur.

4.     Güçlü olanın haklı olduğu dönem son bulmuş oldu. Haklı olanın güçlü olduğu dönem başlamış oldu.

5.     İslam devletleri birleşirse neler olabileceğine tanık olduk. İslam’ın birleşmesinin kötü bir şey olmadığını aksine barışı, uzlaşmayı ve güvenliliği sağladığına tanık olduk.

6.     Erdoğan’ın hem Türkiye’nin, hem Ortadoğu’nun hem de uluslararası anlaşmazlıkları çözebilen bir lider olduğu bir kere daha görülmüş ve de pekişmiş oldu.

7.     BM kararı dünyanın olumluya doğru bir dönüşüm sinyali verdi. Eğer bu birliktelik ve makulde mutabakat sağlanabilme becerisi sürdürüle bilinirse dünya şu anki safralarından kurtularak barış ve huzur içerisinde varlığını sürdürebilir.

8.     ABD bu saatten sonra salt gücüne dayanarak BM'den menfi bir karar çıkarmaz. O iş bitti.

9.     BM Oylama sonrası dünyayı değiştirecek bir karar çıktı. Bu aynı zamanda BOP'un da çöktüğünü gösterir. Avrupa devletleri de ABD'ye karşı net bir tutum sergileyerek Trump'in eşkıya tavrına müsaade etmeyeceğini göstermiştir.

10.  BM'nin kararı her zaman kazanan 5 Büyükler değil bu sefer 5'ten Büyükler kazandı. Yeni değişim ve dönüşüm için büyük bir adım ve motivasyon olmuştur. Artık 5'ten Büyükleri kimse durduramaz. Korku eşiği aşılmıştı. Çok önce dile getirilen bir moto nelere kadir oldu.

11.  ABD Başkanı Trup’ın ve ABD BM Daimi Temsilcisi Helly’nin üye ülke diplomatlarına gönderdiği e-posta tehditleri, Trump’un tasarıdan yana oy kullanan ülkelere mali yardımların kesilmesiyle ilgili şantajları dikiş tutmamış, karşılık bulmamıştır. Tehditler ters tepmiş, ABD’nin kucağında patlamıştır. ABD ömrü boyunca bu kadar aşağılanmamıştı. Kendisini dev aynasında gören Trump boyunun ölçüsünü korktuğu liderden almış oldu.

12.  Hukuk tanımaz ve inançlalar saygı göstermez ABD-İsrail müttefikliğine güçlü bir çoğunluk ve kararlı bir duruş gösteren uluslararası toplum iyi bir ders verilmiştir.

13.  Netanyahu’nun koltuğu sallanmaya başlamıştır. Trump’ın kide daha fazla sallanacaktır. Bu iki iyi dost kendi ayaklarına sıkmışlardır. (Bunun böyle olacağını (Kudüs Düşmez Düşürülmez.)) başlıklı yazımızda dile getirmiştik nitekim öyle de oldu.

14.  Yeni bir tarih millat bu gün itibariyle başlamıştır. “DÜNYA 5'DEN BÜYÜKTÜR.”

15.  Dünya ABD'ni ötelemenin ötesinde tekme tokat itelemiştir. ABD bu tarihten itibaren gerileme sürecine sağlam bir adım atmıştır. Bu oylamaya uzun zamandır tokatlanan Avrasya’da intikam almak için bir fırsat olmuştur. Şimdi Trump'ı daha kara günler bekliyor. Bundan sonra iflah olmaz.

16.  Neden dünya beşten büyüktür? Bu beşibiryerdeler dünyaya bir abilik yapıp huzuru ve adaleti getirmedikleri için dünya beşten büyüktür. Eğer dünyaya bir barış getirmelerini bırakın sadece umut dahi olsalardı dünya onlara Kral muamelesi yapardı. Ama maalesef yapmadılar.

17.  ABD göz gölere göre ateşe gidiyor. Dünyanın tek kutubu var, o da benim  benim diyor. Ama dünya beşten büyüktür diyene bir cevap veremiyor. Kazanan kim oldu? Tabiki dünya beşten büyüktür diyen. Daima Muzaffer.

18.  ABD tüm dünyayı bir hamleyle yutmakla tehdit etti lakin dünya ABD'ne hiç beklemediği bir rest çekti. Kazanan dünya oldu.

19.  Tüm dünyaya, Filistin’in tanınması talep edildi.

20.  Kudüs Filistin’in başkenti olarak ilan edildi.

Tüm bunların cereyan etmesinde Türkiye'nin biyik bir çabası ve katkısı bulunmaktadır. Sonuç başarıyla alınmıştır. Emeği geçen herkese şahsım adına çok teşekkür ederim. Sizlere minnettarız. Saygılarımla.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 856
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

1971 İzmir doğumluyum. Strateji, Taktik Felsefe, İşletme, Liderlik, Kalite Güvence Sistemleri, El..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster