Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '16

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
713
 

Türkiye'nin tek kadın neyzeni, dünyada ney rüzgarı estiriyor- Burcu Karadağ

Türkiye'nin tek kadın neyzeni, dünyada ney rüzgarı estiriyor- Burcu Karadağ
 

NEYZEN BURCU KARADAĞ


Sanatçı olmak dahası bu üstün yeteneği içine sindirmek, onunla yaşamak ve bu ayrıcalığın bünyede yaptığı şımarıklığı yok etmek,

“Ben deli bir kadınım” diyecek kadar da kendinden emin olmak.

Vay Maşallah.

Bu nasıl bir özgüven, bu nasıl mütevazi hal.

Oysa sanatçı olmadığı halde sanatçı olduğunu sanan, bunu bünyesinde fazlası ile yer edindiren ve adına yükselmiş ego denilen dürtülerle yaşayan çoklar var ki.

Bütün bunları Türkiye’deki ilk ve tek kadın Neyzen Burcu Karadağ’ı tanıdıktan sonra rahatlıkla söyleyebiliyorum.

O dünyada tanınan biri.

Yüz kişiden fazla orkestralara solistlik yapan,

Fazıl Say’la dünyanın çeşitli ülkelerinde, ayrıca kendi gurubuyla da yine birçok ülkede ve ülkemizde konserler veren bir neyzen.

Evet, ne yaptığını, nasıl yaptığını, bunu yapabilmek için ne kadar emek harcadığını biliyor.

Sanata o kadar gönül vermiş ki, ruhunu arındırmış, bunu o söylüyor, sanat ve elbette ney ruhuna o kadar iyi gelmiş ki, çocuk yaşlarda Tasavvuf müziği ile tanışmış, öğrenmiş ve üflemiş.

Onu tanıdığımda şaşırdım. Ateş parçası gibi, yerinde duramayacak kadar hareketli.

Peygamber Efendimizin bu güzel sözlerini kendine ilke edinmiş biri o.

“İKİ GÜNÜ EŞİT OLAN ZİYANDADIR.”

Onun için çok çalışmış, birbirine benzemeyen günlerde aralıksız koşmuş, durmadan ve dahi yorulmadan.

“Ben hem eğitimliyim hem alaylıyım” diyor Burcu Karadağ.

“Gönlüm sanata kaymış benim”

“Çocuktum neyi üflemeye başladığımda”

Daha ne olsun. İnsan sesine en yakın olan neyi üflerken ben ve stüdyo arkadaşlarımızın içi titredi. Nasıl ruhani bir çalgıdır bu ney ve nasıl insanın içindeki karaları aklıyor, hayret?

Burcu Karadağ neyi anlasınlar demiş kitap yazmış.

Muhteşemde bir albüm çıkarmış.

Avrupa’nın birçok ülkesinde konserlere gitmiş ve gidecek.

Güzel vatanımızın her yerinde konserler vermeye hazır.

Onu dinlemek gerçekten ayrıcalıksa biz bunu yaşadık, şanslıydık.

Nazan Şara Şatana

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarında eğitim alan Karadağ, Salih Bilgin ve Niyazi Sayın’dan ney, Erol Sayan ve Doğan Dikmen’den Türk Musikisi Solfej ve Nazariyat, Ali Eral’dan Batı Musikisi dersleri aldı. Yüksek lisansını Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Türk Müziği Konservatuarlarında, 4 yıllık Lisans Ney Eğitimi Üzerine Bir Öneri" teziyle tamamladı.

Okul yıllarından itibaren yurt içinde ve dışında (Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Belçika, Avusturya, Mısır, Bosna Hersek, Azerbaycan, İsviçre, Umman, Dubai) çeşitli topluluklar, orkestralar ve musiki dernekleriyle birlikte konserler verdi.

1999 yılında TRT İstanbul Radyosu’na Ney Sanatçısı olarak girdi. Birçok radyo ve televizyon programında görev aldı. 2001 yılında, TRT’nin arşivinde bulunan, Vahit Anadolu’nun yönetmenliğini yaptığı, Klasik Türk Musikisi repertuarının en seçkin eserlerinden oluşan solo bir albüm yaptı. Bu çalışmalarının yanı sıra, yurt içinde ve yurt dışında birçok müzik albümünde sanatçı olarak yer aldı. 2004 yılında T.C Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarında ney öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2005-2007 yılları arasında, Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu ‘da görev aldı. 2012 yılında Fazıl Say’ın bestelediği Hezarfen Ney konçertosunun dünya prömiyerinde, Almanya’nın Mannheim kentinde gerçekleştirilen konserin solistliğini yaptı. 2012 yılında Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde düzenlenen uluslararası flüt festivalinde Türkiye’yi temsilen konser verdi.

2013 yılında klasik Türk musikisinin seçkin eserlerinden oluşan ve bir kadın ney icracısı tarafından yayınlanmış ilk albüm olma özelliği taşıyan NEYZEN adlı albümü yayınlandı. Aynı zamanda Fazıl Say’ın Hezarfen Ney konçertosu ve İstanbul Senfonisi adlı eserler CD ve DVD olarak yayımlandı. 2013 yılında ney eğitimi ile ilgili yazmış olduğu kitabı 'MEŞKTE NEY EĞİTİMİ' adlı kitabı Pan Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Sanatçı, halen ve Haliç Üniversitesi’nde Ney öğretim görevlisi görevlerine devam etmekte, TRT İstanbul Radyosu’nda ve çeşitli müzik topluluklarında icra görevlerini sürdürmekte, kendi grubu olan "Burcu Karadağ Ensemble" ile konserler vermekte, ebru çalışmalarına hocası Ayla Makas ile devam etmektedir.(alıntı)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1580
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4774
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster