Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
825
 

Türkiye'nin Yeni Anayasası ve PKK sorununun tasviye edilmesi ve sorunun çözümü

Türkiye'nin Yeni Anayasası ve PKK sorununun tasviye edilmesi ve sorunun çözümü
 

Selahattin Demirtaş


Geçtiğimiz günlerde yapılan Demokratik Toplum Kongresinde  HDP tarafından ortaya atılan özerklik tartışması Türkiye'nin geçmişinden günümüze Kürt sorunu siyaset kulislerinde yeniden sert ifadelerle yer almaktadır.

HDP (Halkların Demokratik Partisi) MYK (Merkez Yürütme Kurulu) DTK'nin siyasi çözümünü demokratik  siyaset alanına bir çağrı olarak nitelendirmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı basın açıklamalarında HDP yetkilerinin ve Demokratik Toplum Kongresindeki tutumunu vatana ihanet olarak nitelendirirken aynı zamanda  özerklik taleplerinin provokasyon ve HDP eşbaşkanı Demirtaş'ın  Rusya görüşmeleri de dikkate alınırsa;

 Aşağıdaki unsurlar göz önüne alınarak bu sorun;

- Türkiye'nin anayasa professörleri Türkiye'nin içindeki bulunduğu mevcut durumu dikkate alarak 1982    darbe anayasasının yerini alabilecek bir anayasa taslağı oluşturulmalı ve anayasanın ülkenin yapısını bozmadan  aynı zamanda temel hak ve özgürlükleri 1968 anayasası kadar önünü açacak kadar değil aynı zamanda 1982 anayasası kadar kısıtlayıcı bir model oluşturmaması gerekiyor. Yani ince elenen sık dokunan bir anayasaya ihtiyacımız bulunuyor.

- Ülkede çözüm süreci ile başlayan Kürt Sorunu ve Açılımı ibareleri tamamen kaldırılmalı   bunun yerine Türk ve Kürt halkını birleştirici ibareler yer almalıdır. Bu ibareler sadece Türk ve Kürt kökenli vatandaşlarımız için değil. Türkiye'nin içinde bulunan mozaik dokusuna zarar vermeden yapılmalıdır.

- Yukarıdaki madde kapsamında  ülkemizin etnisite anlamında bir mozaik olduğu ve bu mozaiğin kürt vatandaşlar adına " sorun" ifadeleri ile  yeni sorunlar yaratmak yerine  mevcut teröre belasına bulaşmayan ülkenin varlığını ve birliğine inanan vatandaşları sorunlarını çözerek yapısal anlamda farklı bir açılım projesi ortaya koyulmalı.

- PKK sempatizanlığı ve propogandası  yapan siyasi partilerin anayasal suç gereğince bu siyasi partilerin vekillerinin dokunulmazlığı kalkarak aynı zamanda partilerin kapatılması faaliyetlerinin yürütülmesine izin vermemek.

Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyareti sonrasında  Demokratik Toplum  Kongresi alınan kararlarla birlikte değerlerdirildiğinde Rusya PKK'yı Türkiye'nin içişlerine karışma aracı olarak görmektedir. Türkiye açısından PKK terör örgütü hem iç politikayı hem de dış politikayı meşgul eden diğer bir önemli husus olarak dikkate alınmalıdır.
 
Buna göre Rusya'nın PKK'ya verdiği  vekaleti ile  Türkiye'yi bu anlamda reaktif konuma getirecek bu reaktif konumdan Türkiye PKK sorununda  PKK'ya karşı proaktif konuma geldiğinde Rusya ile ilişkilerimiz yeniden yapılanacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 265
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster