Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
633
 

Türkiye Sansür Nedeniyle AİHM de...

Türkiye Sansür Nedeniyle AİHM de...
 

Susmak erdemse eğer...Susalım...


Erişim Engellemeleriyle, Temel Hak ve Özgürlükler Yok sayılmaktadır... 

AİHM de en çok dava kaybederek tazminat ödeyen ülkelerin başında yer alıyoruz...  

Bu konudaki şampiyonlukla ne kadar övünsek az...  

İç hukuk yolları tıkanan insanın durumu zorda...İmkanı olan, azınlıklar, AİHM de soluğu alıyor...  

Ya çarkın içinde kıyılanlar...İmkanı olmauyanlar ne yapacak...  

Maalesef, ülkemiz adına üzüntü verici bir realite bu...  

İç Hukuk Yollarının Tıkanması, ülkemize pahalıya mal oluyor...Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan paralardan oluşan hazinemiz, boşaltılabiliyor...Yazık...  

Sayın A.Davutoğlu: AİHMye akseden ve düşünce özgürlüğünü kapsayan davalarda savunma vermeyeceğimizi beyan etmişler... 

Çok şık bir düşünce ...İnşallah somut olarak tanık oluruz bu duruma...  

.........  

 

 

Türkiye site kapatma nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde yargılanacak. Yasadışı olduğuna hükmedilen içeriğin bulunduğu sayfaların engellenmesi yerine tüm platformu kapatma yolunun tercih edildiği Türkiye'de, iki örnek mahkeme kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.  

AİHM Türkiye'den internet sansürü nedeniyle yapılan iki başvuruyu kabul etti. Mahkemenin incelemesi sonucunda olumlu karar çıkması durumunda, erişimi engellenen 10 bine yakın internet sitesi bakımından emsal olacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Ahmet Yıldırım tarafından, Alternatif Bilişim Derneği aracılığıyla Google Sites'ın kapatılması ve Yaman Akdeniz tarafından last.fm'in engellenmesi ile ilgili başvuruyu (No. 20877/10) incelemeye aldı. Bu başvurular Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesinin ihlali iddiası ile Strasbourg’a geçtiğimiz sene içinde iç hukuk yolları tamamen tüketildikten sonra taşınmıştı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 31 Ocak 2011 tarihinde taraf ülke Türkiye’ye bu iki başvuruyu birleştirerek incelemeye aldığını bildirdi ve 16 Şubat 2011 tarihinde de iki başvurunun özetini ve hükümete yönlendirilen soruları mahkemenin web sitesinden yayınladı.  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümete bu başvurularla ilgili cevap vermek için 09 Haziran 2011 tarihine kadar süre tanıdı. Kitle örgütlerinin de müdahil olma süreci başladı. Bu başvurularla ilgili görüşler 24 Nisan 2011 tarihine kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderilmesi gerekiyor Alternatif Bilişim Derneği Hukuk Danışmanı Ayşe Kaymak kararın, internete yönelik sansürün ve erişim engelleme kararlarının arttığı bir dönemde emsal olacak nitelikte olduğunu vurguladı.

Kaymak, başvuruda Google Sites kullanıcısı Ahmet Yıldırım’ın bir ilgisi bulunmamasına rağmen, eğitim ve iletişim hakkı başta olmak üzere her türlü görüş ve düşüncenin özgürce ifade edilebilmesi, haber alma-yayma, bilgi edinme hak ve özgürlüğü gibi haklarını kullanması ihlal edildiğine dikkat çektiklerini belirtti.  

Ayşe Kaymak, “Yaptığımız bütün itirazlar sonuçsuz kaldığı için bu durumu AİHM’e taşımış bulunmaktayız. İç hukuk olarak tanımladığımız tüm ulusal mevzuatta bu ihlallere yönelik etkili bir başvuru yolu bulunmadığı için AİHM’nin vereceği karar oldukça önemli.  

Bu nedenle internete yönelik sansüre karşı hukuki yolların açılması bakımından bu tür dava ve başvuruları takip etmek ve yaygınlaştırmak gerekir” şeklinde konuştu.

Toptan cezalandırma 

Kaymak, yasaklamaların ağır sonuçlarına dikkat çekti, “Çünkü, bugün erişim engelleme kararları sadece hukuka aykırı içeriğe yönelik uygulanmamakta, diğer bütün kullanıcıların anayasada ve AİHS’de tanımlanmış temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmekte. Bu kararlar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi ile güvence altına alınmış bulunan, haber alma, yayma, bilgi edinme ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkını ortadan kaldıran uygulamalara neden olmakta ve bu nedenle de ağır sonuçlar doğurmaktadır” dedi.

Cyber-Rights.Org.TR adına konuşan Doç. Dr. Yaman Akdeniz “Bir çok kez Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından “fikir özgürlüğü söz konusu olan (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki) davalarda savunma yapmama kararı” alındığının altı çizilirken, bu politik kararın söz konusu AİHM başvurusuyla ilgili uygulanıp uygulanmayacağını ancak Haziran 2011 içinde göreceğiz” dedi.

Ayrıca Akdeniz, Strasbourg Mahkemesi’nin İnternet sansürleri ile ilgili incelemeye aldığı bu iki başvurunun sadece Türkiye açısından değil aynı zamanda Avrupa Konseyi’ne üye bütün ülkeler açısından önem taşıdığını vurguladı.*  

............  

KAYNAK :http://www.bilgicagi.com/Yazilar/5087-turkiye_sansur_nedeniye_aihmde.asx  

İnsan hakkı, hukukla korunur...Hukuk sağlıklı ve gürbüz olmalıdır...  

Sürekli hapşıran hukuk , gıdasızdır...Korumasızdır...  

Adalet , mülkün temelidir. -Atatürk.- 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet gerçekten ya biz çadır devletimiyiz?Benim mahkemelerimin verdiği karar yetersiz bulunuyor. Bu ne aşağılayıcı bir durum!

Kerim Korkut 
 19.03.2011 10:56
Cevap :
Maalesef...İç hukukun tükendiği ülkeler arasında BAŞI ÇEKERKEN ve AİHM de en çok dava kaybedenlerdeniz...Hepimizin taşın altına elimizi sokmamız gerek...Yargı iyice siyasallaştı...Vatandaş tepkisiz...Uykuda...  19.03.2011 13:09
 

Kocaman kocaman laflar...Uzat başını, çalayım başına, senin kadar AİHM' si demeğe getirmişsiniz. Onları kocaman kocaman harflerle ortalığa dökmüşsünüz. MB da aşka gelmiş, bir punt meraklısı editöre de toslamış yazınız ki, hiç ellenmemiş. " Bu işin raconu budur arkadaş" demeğe getirmiş. Herkesler bir gönderme yapmış Avrupa mahkemesine. Bizim siyasiler de öğrendi Avrupa mahkemesini. " Bir gün ben de düşebilirim" endişesi ile. O yüzden de, mahkemenin varlğına alenen işaret edip, bazı davaları açmıyorlar insanlarımıza. Neden? "AİHM" kızar sonra diye Velhasıl MB'da varit değildi kocaman harfler. Maşallah başlıklar 24 punttan fırlamış, 36 punta kadar gidiyor. Siz, taşra yazarıydınız. Bunları iyi bilirsiniz. AİHM.si fertlerinden birisi sizin oralara düşerse, ne yap yap kandır, K.Yakaya getir. Ona şikayet edeyim bizi blogtan terfi ettirip com nokta tere'ye almıyorlar diye şikayet edeyim. Olur mu? Arada, sen de et, bir ikili örnek oluşalım. İdareciler duymadan halledelim. Olur mu? Ört ki, ölem

Muzaffer Cellek 
 16.03.2011 18:38
Cevap :
Sevgili Üstadım,AİHM ...Ülkemiz adaleti üzerinde elinde değnekleriyle zulaya yatıp bekliyor...Bizim köyde, dayak yiyen;mahallede arkası olmayan;oyunu kuralına göre oynamak isterken mızıkçılar tarafından topu kesilen ezik-büzük yaşayıp giderken bazı akıllılarca yönlendirilip haklarını AİHM de alırken aynı zamanda kazandıkları tazminatlarıyla tüm avukat,icra memuru vb. bilumum küsüratla beraber ,bakkal-çakkal parasını ödeyip bir de üzerine bayandan 2. el ,Doğan görünümlü Şahin alabilenlerin sonunda yüzünün güldüğü bir muhtarlık gibi oldu...Milliyet yazarı Meral Tamerin AİHM zaferini yazmıştım...Ülkede,siyasetçi için kullandığı atasözü suç sayılarak hapis cezası alan yazar içhukuk yolları tükendiğinden AİHM ye başvurmuş ve 5 yıl sonra hayli yüklü br tazminatla beraat etmişti.Umarım herkese ders olur da düşünceyi zincire vuranların ensesi tokatsız kalmaz..Biz de küçük puntolarla öyküler yazarız :-D saygılarımla..  16.03.2011 20:42
 

AKP'nin ''Ala Turca Demokrasi'' girişim sürecinde milletin başına gelenleri siyasi tarih ilerde nasıl yazacak,bu şimdilik bilinmiyor!... Başbakannımızın değerli yorumlarıyla, Avrupa Birliğiyle köprüleri atmaya başladığımızın belirtileri de kendini gösteriyor... Yalova kaymakamını çağrıştıran, '' delikanlı tavırlar...'' bezenmiş olumsuz gelişmelerin büyük yansımaları da, Haziran seçimlerinin sonuçlarına bağlı...AKP bu seçimlerden de çok güçlü çıkarsa,ceberrutluğu daha da artacak ve AB ile olan çelişkiler de, genel politika içinde daha da derinleşecek, sertleşecek...Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 16.03.2011 16:52
Cevap :
İnşallah aklı selim kazanır...Uzun yanıt yazdım...Teknik sorunla silindi...Zeki Bey,teşekkürler...Saygılarımla...  17.03.2011 12:00
 

Anayasa mahkemesini bireysel başvurulara açmanın altında yatan temel neden budur. Anayasa Mahkemesi kuyruğa giren dosyaların iİÇ HUKUK yolları TÜKENMEDİĞİ için AİHM ye baş vuramayacaklardır. Yani bir anlamda kapıların kapatılmasıdır. Suçla ilgisi olmayan 4 milyon blogçunun uğradığı haksız uygulamaya karşı açılan davalara ve çağrılara, onca kamuoyu tepkisine karşın bu kararda direnerek, SUÇSUZ OLAN KİŞİLER de SUÇLU İLAN EDEREK, blogları kapatılarak MAĞDUR EDİLMEKTE ve bloglar ulaşmaya çalışıldığında da altında yazan "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısıyla dünyaya SUÇLU gösterilmektedir. Bu yapılan suç değil midir? Bazı arkadaşlarımız yasaların değişmesinden söz etmişler. Önemli olan zihniyettir. Birini suçlu bulurken 4 milyonu da SUÇLu KATEGORİSİNE KOYMAK ve haklarını yok etmek SUÇUN ta kendisi değil de nedir? Bu konuda yazdığım Ne'rdesin adlı bloğumun linkini de veriyorum. Saygılarımla. blog.milliyet.com.tr/Ner_desin/Blog/?BlogNo=294551

Ezgi Umut 
 16.03.2011 14:11
Cevap :
Tabi ki zihniyet belli...Suyumu bulandırma bahanesinde olan kalın enseli kurt,koyunları seyrediyor...Kurtun oyununu bozan şahinler var...Şimdi AİHM de hesabın -kitabın görülmeye başlaması sevindirici...Perçem düşecek ;kel görünecektir. -Mücadelelerinde PES ETMEYEN kutsal insan koruyucusu düşünürler- sayesinde, Anayasa Mahkemesini ağlama duvarı haline getirmek isteyen zihniyetin de perçemi düşecektir...Azınlıkta olan cesur düşünürlerin verdiği mücadele sonunda güden ve güdülenler de hak-hukuk konusunda paylarını alacaklardır... Ama ne yazık ki algılama kapasitesi zayıf olan yaratıklar ;her zeminde ve zamanda olduğu gibi akıntıya kapılıp gideceklerdir...Umutlar yitirilmesin...Hukuk ve hak yerini bulsun...Bloğunuzu okudum...Yorumladım...Tebrikler... Ezgi Hanım,teşekkürler...Saygılarımla..  16.03.2011 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster