Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
73
 

Türkiye siyaseti "koalisyon kurmayı" neden başaramadı?

Türkiye siyaseti "koalisyon kurmayı" neden başaramadı?
 

Türkiye siyaseti kolasiyon kurmayı başaramadı... Oysa, gerek seçim öncesi söylemler, gerekse seçimden çıkan sonuçlar bir koalisyon kurulmasını inandırıcı kılıyordu... Ama olmadı; Türkiye siyaseti ve siyasetçisinin gerçekçi olmadığı hatta çoğu zaman iki yüzlü olduğu bir kere daha ortaya çıkmış oldu.

Sadece bu mu?...Türk seçmeninin bir bölümünün de kendisi ve ülkesinin geleceğinden çok partisinin geleceğini düşünecek kadar "parti fanatiği" olduğu tescillenmiş oldu.

AK Parti CHP koalisyonu neden olmadı?

Türkiyenin birinci partisi ile ikinci partisinin koalisyon girişimi beklendiği gibi boşa çıktı... Oysa, dışardan bakıldığında yüzde yetmişe yakın bir halk desteğini arkasına alan bir iktidar, sorun çözmek adına çok avantajlı olacaktı.

Elbette Türkiye düzleminde işler dışardan göründüğü gibi olmuyor... Gerek AK Partinin gerekse CHPnin tabanları bu koalisyonu istemedi... Üstelik bunu oğlunu hiçbir kızla paylaşamayan oğlan anası ve/veya kızına hiçbir erkeği layık görmeyen kız anası edasındaki "seçmen" istemedi.

Eğer, parti tabanları bir parça ılımlı baksaydı belki de AK Parti CHP koalisyonu gerçekleşirdi... Parti yetkililerinin her görüşmesinde tabandan gelen ses yankılandı durdu; "Asla onunla bir araya gelme!"

Bu ses her iki partinin de tabanının sesiydi... Peki, bu normal midir?

Değildir...Bir ülkenin halkı, ülkenin selameti açısından oluşacak bir koalisyonda, partisinin istikbalinden önce ülkesinin istikbalini düşünür... Parti yetkilileri partinin geleceğini dikkate alsa bile halk bunu dikkate almaz... Özellikle tek başına iktidar olma şansı bulunmayan partinin seçmeni iktidar fırsatını kolayca tepmez.

Ama burası Türkiye... Burada işler dünyadaki gibi yürümez... Seçim öncesi öyle bir kışkırtma, öyle bir ötekileştirme, öylesine bir sivriltme yaşandı ki, seçmen nezdinde AK Parti ve CHP arasında izdivaç yukarda değindiğim gibi gayrı meşru oldu.

Burada en büyük vebal elbette muhalefet partilerinindir. Tüm seçim programlarını bir tek kişiye karşı olmaya dayandırmış bir muhalefet elbette bunun yansımasını görecekti seçmeninden ve gördü.

Muhalefetin seçilmiş Cumhurbaşkanınına aığıza almayacak laflarla karşı çıkışı, Cumhurbaşkanını seçenleri de tepkide aşırılığa itti... Sonuçta gerek CHP seçmeni, gerekse AK Parti seçmeni bu koalisyona sıcak bakmadı... Hatta, eğer bu gerçekleşirse bir daha partilerine oy vermeyeceklerine dair yeminler ettiler.

Bugün iletişim teknolojileri toplumun nabzını tutmayı kolaylaştırıyor... Üç gün içinde bir kamu oyu yoklaması yapabilir, bir gecede sosyal medyayı takip ederek seçmen çoğunluğunun kanaatini öğrenebilirsiniz. Bu koalisyon girişimi gerek sosyal medyadaki tepkilerle, gerekse partilerin taban yoklaması ile edinilen kanaat sonucu gerçekleşmedi.

Esasen 8 Haziranda ortaya çıkan sonuç, yeni bir seçimin habercisiydi.. Çünkü, AK Partiyi  “Düşman” ilan eden muhalefetin, kendi arasında bir araya gelmesi de mümkün olmadığından bir koalisyon hükumeti beklenmiyordu... MHP liderinin daha seçim sonuçları belli olur olmaz, alele acele kendisini ana muhalefet ilan etmesiyle en gerçekçi koalisyon modeli (AK Parti-MHP)de daha baştan çökmüştü.

Nitekim bugün (17 Ağustos) yapılan Ahmet Davudoğlu-Devlet Bahçeli görüşmesi tabanların en sıcak baktığı koalisyon ihtimalini temelli bitirmiş oldu.. Oysa, bu model CHP-AK Parti koalisyonun aksine tabanın sıcak baktığı bir modeldi.. Bunu da kendini daha baştan anamuhalefet ilan eden, MHP tavanı istemedi.... Burada Devlet Bahçeli siyasetten ne bekliyor, diye bir soru sorsak; herhalde cevabı %60 bile oy alsa "anamuhalefet"olmak istiyor, olurdu...

Seçmeni, Sayın Bahçeli'nin bu "iktidar kaçağı" tutumunu herhalde erken seçimde değerlendirecektir.

Türkiye, beklendiği gibi yeni bir seçime gidiyor... Demokrasilerin işleyişi budur.. Eğer çözüm üretemezseniz yeniden halka gidersiniz... Halk elbet bir sonuç üretir.

Muhtemel tarih Kasım ayının ikinci yarısı... Demek ki iki ayı daha bu ülke seçim sathı mailinde geçirecek... 7 Haziran seçimleri bir Hükumet çıkaramadıysa da inşallah partilere seçmeni fazla ajite etmemek konusunda bir parça fikir vermiştir.

Böylece, seçim sonrası her ihtimal göz önüne alınırak daha akıllı ve daha usturuplu bir seçim kampanyası sürdürülür.. Terör belasının zincirleri çıkarılıp yeniden üstümüze salındığı şu günlerde, Türkiye siyasetinin ülkenin birliğini, devletin bölünmez bütünlüğünü dikkate alan bir seçim süreci yaşa-t-masını umuyorum.

Ve Yüce Mevladan dileğim de şudur ki, ülkemizi karıştırmak için her numarayı yapan, yerli yabancı şom ağızlı "Medya Şeytanları" seçim süresince zincirlere vurulusun da şu millet salim kafayla seçimini yapsın.

Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kuklalar ile ancak bu kadar olur !

Newyorker 
 18.08.2015 0:18
Cevap :
Bence de...  18.08.2015 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 4200
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 779
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster