Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '17

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
13699
 

Türkiye stratejik olarak ne üretiyor?

Türkiye stratejik olarak ne üretiyor?
 

milliyet.com.tr'den...


“Stratejik üretim” ne?

Başka ülkelerle karşılaştırıldığında, kendi ülkesine üstünlük sağlayan üretim… Katma değeri yüksek, büyük oranda istihdam ve refah artışı sağlayan üretim…

Bir malın dünyadaki tek veya en büyük üreticisi olmak da stratejik üretim sayılabilir. Ancak ürettiğiniz mal dünyada çok talep ediliyor olmalı ve size üstünlük sağlamalı.

Meselâ, petrol ve doğalgaz böyle stratejik ürünlerdir.

Japonya’nın ileri teknoloji bilgisayar üretimi, Fransa’nın Concorde ve Airbus uçak üretimi, yüz milyarlarca dolar gelir sağlayan stratejik ürünlerdir.

Bu ürünler dünyaca talep edilir ve ihraç eden devletlere karşılaştırmalı üstünlük sağlar. Ülkelerine büyük katma değer ve refah getirir.

Türkiye’nin böyle bir malı var mı?

Aklıma iki ürün geliyor: Birisi fındık, diğeri bor madeni.

İkisinde de dünya birincisiyiz.

Lâkin dünyada birinci olmamız bu ürünlerin stratejik olduğunu gösterir mi?

Zira, Fındıktan elde ettiğimiz gelir 2,3 milyar, bor madeninden elde edilen ise 900 milyon dolar civarında. Toplam, 3,2 milyar dolar.

Türkiye’nin yıllık Gayrisafi Yurtiçi Hâsılası (GSYH) 800 milyar dolar. Demek ki dünyadaki en büyük üretici olmamıza rağmen, fındık ve bordan elde ettiğimiz gelir çok cılız. Dolayısıyla bunları “stratejik üretim” sayamayız.

Peki, Türkiye için bu potansiyelde veya o potansiyele ulaşabilecek bir mal veya hizmet var mı?

Haddizatında, otomotiv üretim ve ihracatında iyiyiz. 50 binden fazla kişiye istihdam sağlanırken, 2016 ihracatından da 25 milyar dolara yakın gelir elde edildi. Fakat otomotivdeki problem, üretim girdisinin %70’i dışarıdan, dövizle geliyor. Dolayısıyla, geriye kalan rakam “stratejik” bir değer taşıyamıyor.

Potansiyeli olan başka bir mal veya hizmet var mı?

Var:

Turizm!

Turizm gelirimiz, 20 milyar dolar gelir elde ettiğimiz 2005 yılını temel alırsak, o yıldan 2014’e kadar sürekli artmış. 2014 yılı turizm gelirimiz 34 milyar doları geçmiş.

En az 500 bin kişinin istihdam edildiği ve gelirin sürekli artma eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, turizmde büyük bir potansiyelin varlığı çok açık!

2015’te de 30 milyar doların üzerinde olan turizm geliri, 2016’da sert bir düşüşle 22 milyar dolara geriledi. Sebebini biliyorsunuz; uçaklarının düşürülmesi gerekçesiyle, Rus turistin gelmemesi.

Ruslarla arayı tam düzeltemeden, Almanların başı çektiği Avrupa ülkeleriyle de gerginleştik. Türkiye’ye turist gönderen ülkeler içinde Almanya birinci sırada… Avrupalı turisti de kaybedersek, tek stratejik ürün potansiyelimiz olan turizmi de kaybedeceğiz demektir.  

Menfaatimiz, barışta, dostlukta, uzlaşmada, huzurda!

Huzur bulalım ki bir mal veya hizmette olsun stratejik üretime ulaşalım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiyenin yıldızları inşaat, tarım, turizm olabilir de olmuyor işte.

Kerim Korkut 
 05.03.2019 18:23
 

Bizim en stratejik ürünlerimiz sadece bizde üretilen Atatürkçülük, laiklik ve demokratikleşme kavramlarıdır. Ancak ne var bunların hiç birine evrensel bir talep olmadığı için kendimiz üretiyor ve üretimimizin tamamını da kendimiz tükettiğimiz için milli gelirimize en ufak bir katkıları bulunmamaktadır. Dünyada bizden başka Atatürkçülük, laiklik ve demokratikleşme hurafeleriyle gelişmeye çalışan bir ülke var mı? Selamlar

Matilla 
 23.04.2017 12:18
 

Benim bildiğim hemen hemen tüm besin ürünlerini hatta hayvan yemlerini dışarıdan ithal ettiğimiz, teknoloji konusunda da iki uydur kaydır şey montajladığımızdır bunların üzerine bilgi üretmenin dışında bol nefret, bağnazlık, tabu, düşman üretiminde oldukça başarılı olduğumuzdur. Diyalektik bilincinize sağlık, selamlar

Nizamettin BİBER 
 21.04.2017 10:53
 

Huzur sanki daha çok uzak gibi duruyor...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 21.04.2017 9:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1222
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster