Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1255
 

Türkiye Suriye'ye müdahelede geç mi kaldı?

Türkiye Suriye'ye müdahelede geç mi kaldı?
 

Türk medyasındaki Kuzey Suriye korosu, resitaline ara vermiş görünüyor. Dün, nerdeyse tüm Hükumete muhalif gazetelerde hep bir ağızdan başlayan "Kürt devleti geliyor!r" figanı bugün biraz dinmişe benziyor.

Bunun nedeni, devletten bir yerlerden "siz ne yapıyorsunuz" uyarısının gelmesi mi, yoksa kendilerinin kendi seslerinin gereksiz yüksekliğini fark etmeleri mi?

Beşar Esad ve Baasçı rejimi çukura düşerken beraberinde ülkesini de götürmeye çalışıyor, tüm diktatöryaların yapmak istediği gibi...Ama, sandıklarının aksine Suriye onlara baba mirası değil; Suriyenin sahibi Suriyeli Müslümanlardır ve ülkelerine sahip çıkmak konusunda son derece kararlı olduklarını verdikleri mücadele ile gösterdiler, gösteriyorlar.

Türkiye ne yapıyor?

Gördüğümüz kadarıyla Türkiye büyük oynuyor. Zaten, bu coğrafyada bu konjonktürde büyük oynamazsanız küçük kalmaya mahkum olursunuz. Cumhuriyetin "küçük olsun benim olsun" saplantısı da artık işe yaramaz oldu. Ya tarihin size yüklediği görevi yerine getireceksiniz ya da sahneden çekileceksiniz...

Ne var ki, Türkiye, Suriye'ye müdahelede fazla müteredid davrandı. Cumhuriyet nesli'nin "aman ha, bulaşmayın" korkutmaları devletin refleksini zayıflattı. Beşar'a işleri bu kadar iğdiş etme fırsatı verilmemeliydi.

Şimdi bizim "Cumhuriyet nesli" sınırlarımızın yanı başında Kürdistan kuruluyor diye feryat ediyor ya... Onlara söylenecek söz şudur; Kürtlerin yaşadığı yerde ne kurulacaktı Hindistan mı?... Elbette Kürtler de bir şekilde yeni yapı içerisinde yerlerini alacaklar.Önemli olan bunun Türkiyenin kontrolünde gerçekleşiyor olmasıdır.

Osmanlı Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya Kürdistan diyordu zaten... Kürtler Osmanlının Müslüman tebasındandı ve Osmanlı onların yaşadığı yerlere Kürdistan demekten asla gocunmamıştı. Cumhuriyetle birlikte Kürt ismini bile ağzınıza almadınız da ne oldu? Otuz yıldır süren bir kanlı savaşın içine düştünüz...

Türkiye, PKK ile mücadele edecektir; çünkü PKK bir terör örgütüdür ve her terör örgütü gibi çeşitli odaklar tarafından kullanılmaktadır. TSK ile yıllarca süren mücadelesinden silah tecrübesi kazanmış PKK'nın bölgede doğan boşlukta "silah zoru" ile hakimiyet kurmak istemesi beklenen bir gelişme. Türkiye, bunun farkında elbette...

Bunun önünü kesmenin yolu, o bölgedeki tüm Kürtlerle mücadeleye girmek olmamalıdır. Türkiye, Iraklı ve Suriyeli Kürtlere öncülük edebilir; yol yordam öğretebilir. Bu yol ve yordamın esasını da Suriye'nin "bölünmez bütünlüğü" no korumaları ve bu yapı içerisinde yerlerini almalarıdır.

Suriyeli Kürtlerin bölgede doğan boşluktan( ya da özgürlükten) yararlanıp bir Kürt devleti kurma çabası içerisine gireceklerini hiç sanmıyorum.

Bütün bu senaryolar Müslüman kardeşliğini hesaba katmayanların hezayanları... Suriyeli Kürtler, neden Türkiye ile çatışsınlar ki... Yıllarca zülmü altında inledikleri Baasçı rejim yok olurken PKK gibi Baasçılardan daha diktatör ve kanlı ellere kendilerini teslim ederler mi?

Türkiye, geçmişteki misyonunu yeniden yüklenip dostluk ve kardeşlik elini uzatırsa gerek Kuzey Irak, gerekse Kuzey Suriye kürtleri ile birlikte hareket ederek yeni bir güç alanı kazanabilir ve kazanacaktır.

Türkiye kazanacağı bu güç alanı ile, güya Kürtler adına  terör yapan PKK'yı da denklemin dışında tutacaktır. Böylece şehit cenazelerinde sık sık söylenen şu slogan gerçekleşmiş olacaktır:

Türk Kürt kardeştir; PKK kalleştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mustafa Kemal Atatürk'ün kızları koşuyor.Siz nereye koşuyorsunuz Ali Bey?

mehmet binlik 
 11.08.2012 11:54
 

Ne itibarı Ali Bey,Gemisine İsrail basıyor.Uçağını Suriye düşürüyor.Onu da kendisi bulamıyor.Bütün Komşuları Fırça atıyor.Herkesin itibar anlayışı farklı Ali Bey.Zenginlik artıyorsa her geçen sene niye makarna,kömür dağıtımında artış oluyor?

mehmet binlik 
 11.08.2012 11:31
 

Ali Bey,Size İyi Uykular diliyorum.Siz Uyumaya devam edin biz gerekeni yaparız.Satılmıyormuş hala gülüyorum...

mehmet binlik 
 10.08.2012 10:53
Cevap :
Allaha şükür on yıldır rahat uyuyorum...Memleket emin ellerde biliyorum. Ülkemiz sürekli gelişiyor, zenginleşiyor; dünya çapında itibar kazanıyor daha ne olsun Mehmet bey...  10.08.2012 21:07
 

Ali Bey,Bizimkiler satarsa iyidir.Öyle mi?Peki Satma sevdasına rağmen borçlar aynı duruyorsa vede önemli yerler yabancıların kontrolüne tamamı ile geçmişse ne olacak?Hazırmısınız bunlarla yüzleşmeye?

mehmet binlik 
 04.08.2012 18:54
Cevap :
Bu satma işine çok takılmışsınız Mehmet bey...Sanırım tüccarsınız...Hiç bir şeyin satıldığı yok, satan da yok..Bırakın bu lüzümsuz takıntıları...  10.08.2012 0:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 798
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster