Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
482
 

Türkiye toprak kaybediyor=Sel

Türkiye toprak kaybediyor=Sel
 

Ne savaş var ortada ne de işgal! ama Türkiye hızla toprak kaybediyor. Ülke sınırlarında yaşayan herkes sel felaketinden ürpermiş, neler olduğunu korkuyla izliyor. Sel önüne katıp götürdüğü canların yanısıra toprağı yani geleceğimizide sürükleyip götürüyor. Türkiye Tarım Bakanlığı acaba bu konuda nasıl bir önlem alıyor?

Hepimiz biliyoruz ki çoraklaşan, suyun tutunması için ağaçlandırılmayan toprak, suyu çekemeyerek sürüklenip gidiyor. Vatan toprağını kaybetmek için illede işgale uğramak gerekmiyor a dostlar. Ve en acısıda giden toprağı geri getirme şansı olmamasıdır. Bu ülkede neden okullarda toprak sevgisi çocuklara işlenmiyor? Bir bilinç algı oluşturulmuyor? Bu konuda yıllardır mücadelesini sürdüren TEMA vakfı onursal başkanı Sayın Hayrtettin Karaca'ya minnet borçluyuz. Erezyonun ne olduğunu ve zararlarını onun sayesinde öğrendik.

Ey Türkiye halkı, kitlenme artık o boş dizilere magazine luzumsuz geyiklere, daha fazla seni uyutmalarına izin verme azıcık duyarlı ol, toprağın gidiyor, çocuklarının geleceği yok oluyor.

Ey türk kadını, senin için sabah programları ne kadar önemliyse o kadar karanlık evladının geleceği bilesin. Sen kitap okumazsan, çocuğunun okumasını bekleyemezsin. Bilimi hayatına sokmazsan bu huzursuz düzende yaşayıp bir hiç olarak kalırsın.

Hadi hepsini bir kenara bırakalım da ayamama dere yatağında yapılaşmaya olanak veren, kısaca burayı rant uğruna işgal eden, insanları kendi yaptıkları toki evleriyle dere yatağında yaşamaya mahkum eden bugünkü yönetim diyor ki "derenin intikamı ağır olur" bende diyorum ki halkın ahı sandıkta çıkar. Bugünkü felaketin sizin eseriniz. Ölen insanların vebali kimlerin boynuna asılı ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir karış toprağımızın bile düşmana verilemeyecek kadar değerli olduğunu öğrettiler hep tarih sayfalarında. Kanla kazanılan zaferlerin ardından ne pahasına olursa olsun korunmasını ilk şart olarak sunmuşlardı onlardan sonra gelecek nesillere. Sayın Hayrettin Karaca yılda 1.400.000.000 ton toprağın parmaklarımızın arasından kayıp gittiğini söylediğinde dikkate alınmayı beklemiyordu belki de ama haklıydı. Şimdi söylenen felaket senaryolarının ne kadar içi boş olduğunu anlamak için TEMA'nın penceresinden bakmak kâfi aslında. Siyasi rant ve sular altında kalan yerel yönetim zihniyetlerine çevre bilinci dikte ettirilebilir mi acaba. Boşa geçen her anda topraklarımızla beraber insanlarımızı da kaybettiğimiz gerçeği başka nasıl anlatılabilir acaba. Değinilmesi gereken bir konuydu, isabet olmuş mısralarınız. Hoş kalın, sevgiyle..

Private 
 17.09.2009 12:17
Cevap :
Siyasi rant ya da günü kurtarma cebini doldurma zihniyeti güden insanımız, bilmelidir ki bu yük hepimizin omuzlarına binecek ve bu sel aslında her birimizin evinden ocağından zaten geçiyor. Yakın gelecekte bunu hepimiz göreceğiz. Duyarlı yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.  17.09.2009 13:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1506
Kayıt tarihi
: 10.07.09
 
 

Yaklaşık 14 yıldır eğitim sektöründe sırasıyla Grafiker, Art Director, Creative Director, Sanat D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster