Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1625
 

Türkiye ve Demokrasi Anlayışı

Türkiye ve Demokrasi Anlayışı
 

Eğer Atamız yaşasaydı. Ülkenin içinde bulunduğu durumu sizce nasıl değerlendirirdi?


Türkiye ve demokrasi sözcüklerini yan yana görmek ne kadar güzel. Anayasamızın ikinci maddesinde yer alan Demokratik kavramını ülkemizde ne kadar uygulandığını ve uygulanabilir olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Demokrasi kavramını açıklamak gerekirse; ülkede yaşayan vatandaşların devlet yönetimine katılması ve yönetimde söz sahibi olmasıdır. Önemli olan demokrasi kavramını açıklamak değildir. Demokrasi uygulamak için elbette ne olduğunu bilmek gerekir. Fakat ülkemizde ne kadar uygulanabilir olduğu açıktır. Bunu örneklerle de açıklayabilirim. Seçme ve seçilme hakkı üzerinde duruluyor. Bizim normal vatandaşın sadece seçme hakkı var. Neden derseniz. Siyaset için para lazım. Para ise halka eşit miktarda dağıtılmıyor.(Kişi Başına Düşen Milli Gelir 8.468 Dolar ve ailenize yıllık giren miktar ile karşılaştırınız.) Bu da bilinçli olarak yapılan ve gelişmekte olan ve gelişmiş olan ülkelerde halkın yönetimde söz sahibi olmasını engellemek ve kurulu düzene çomak sokmasını engellemek içindir.

Anlattıklarımı pekiştirmek için örnek vermek gerekirse partilere bakın o partiden aday oluyorsunuz belli bir ücret veriyorsunuz. 30 aday varsayalım o şehrin 5 vekil çıkarabilme hakkı var nüfusu ile orantılı olarak. Bu ilk 5’i kim belirliyor vatandaş mı? Hayır, parti merkezi (yönetim kurulu) seçimlerde siz kendi istediğiniz kişiyi seçmiyorsunuz. Parti merkezinin belirlediği kişiler için oy kullanıyorsunuz. Tabi bazı insanlar kendi şehrini temsil edeceği vekilin ismini bile bilmeden sadece partizan olarak oyunu gözü kapalı basıyor pusulaya orası ise ayrı bir konudur. Bu örnekleri sendikalar, odalar, borsalar ile ilgili genişletebilirsiniz.

Anayasada bu kavramlarım olması düzgün uygulandığı anlamı gelmiyor. Önemli olan Anayasa’nın 2.maddesinde yer alan bu kelimelerin uygulanabilir olmasını sağlamaktır. Bu görevde iktidarda olan hükümetin görevidir. Öncelikle uyguladığı parti sistemiyle diğer partilere örnek olması gerekir. Diğer partilerde anayasadaki bu maddeler uyması gerekmektedir. Yıllarca demokrasi adı altında yaşadık. Artık gerçek demokrasi geçmek gerekir. Anayasa boşlukları ve kanun boşlukları dediğimiz şeyde bu ve bunun gibi örneklerdir.

<ı>

<ı>“Düzeni kuran koyduğu kurala uymazsa var olan düzen kalıcılığını ve güvenini yitirir.”

<ı>

<ı>S&S

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün ülkemizde gerçek bir demokrasi oluşamamışsa demokrasi için zemin hazırlayana değil hazırlanan zemini kullananlara bakmak gerekir. sizinde dikkat çektiğiniz gibi ,iktidara gelen partilerin,kendi içlerinde ne kadar demokratik bir yönetimleri var ki tüm ülkeye demokrasi gelsin. yüzde 10 luk bir baraj varken,her düşünce mecliste temsil edilemiyorken demokrasi nasıl gelişsin. katılımcı demokrasi ne demektir bunu bilen var mı? halkımızın çoğu temel hak ve özgürlüklerinin ne olduğunu bilmiyorken i hangi partiye oy vereceğimi kocama sorayım cemaate sorayım diyen kitlelerken varken..bu gün en demokratik bildiğimiz ülkelerde halkın mücadelesiyle elde edilen tüm haklar bizim ülkemizde tepeden ve halkın talebi olmadan geldi.. bugün en temel hakları için açlık grevindeki tekel işçilerinin bile eleştirildiği bu yapılan ideolojiktir dendiğinde şaşırıyorum.. acaba ideolojik değilde kazandıkları haklarını kaybetmemek insanca yaşayabilmek içi olduğu akıllarına gelmiyor mu?

Meltem Şahin 
 21.01.2010 18:10
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Meltem hanım, bizim kendimize sorduğumuz bu sorularını devletin başındaki kişiler kendilerine sorsalardı bu sorunlar olmayacaktı. Fakat her gelen hükumetin yönetimi değişmedi. Saygılarımla________S&S  22.01.2010 19:05
 

Sevgili Samet, eğer atamız yaşasaydı ülkemizin içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendirirdi bilemiyorum. Peki ya sen atamızın sağlığında medeniyet adına bildiği herşeyi ülkemize getirmiş olmasına rağmen demokrasiyi neden getirmediğini biliyor musun? Mesajın için teşekkürler, her şey gönlünce olsun. Selamlar ve sevgiler

Matilla 
 29.12.2009 0:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2709
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster