Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
386
 

Türkiye ve dış güçler

Türkiye ve dış güçler
 

Alıntı


1-Toplumumuzun bir ferdi ve vatandaş olarak düşünmek zorundayız... Başlarımızı ellerimiz arasına alarak ciddi ciddi düşünelim ve kendimize şu soruyu soralım... Türkiye neden kalkınamıyor? Bu sorunun cevabı, elli yıllık tarihimizin acı gerçeğidir.

2-Türkiye'nin kalkınamamasına ve geri kalmasına sebep kimlerdir? Yarım asır önce bağımsızlık savaşı verdik ve emperyalist ülkeleri dize getirerek bağımsız bir ülke olduk. 1923 Yılından sonra Türkiye'yi sömüren, sermayesini dışarıya aktaran bir devlet yoktu. 1939 Yılına kadar hiç bir yabancı devlete imtiyaz verilmedi.

3-Üstelik Osmanlı devletinden kalan boşları ve yabancı şirketlerin imtiyazları kaldırıldı. Tam başarılı olmamasına rağmen, hiç bir yabancı ülkeye imtiyaz verilmeden, tamamen iç kaynak ve imkanlarla yurdun kalkınması için çaba sarf edildi.

4-Fakat 1939 yılından sonra Türkiye, tekrar emperyalist ülkelere avuç açmaya ve 1945'de ise kapılarını açmaya başladı. Ve nihayet 1945 yılından beri Türkiye Amerikan Dolarlarının cirit attiğı bir pazar durumuna geldi. Şimdiye kadar olan savunmamızda Amerika'ya verilen imtiyazları, imzalanan ekonomik, askeri ve kültürel antlaşmarara imza koyduk.

5-Bu imtiyaz ve antlaşmaları Amerika, silahlarla, atom bombalarıyla kabul ettirmedi. Hepsi belirli kişi ve zümreler tarafından masa başlarında imzalandı. Bu vatan, bunca madenler, Amerkalılara üs olan dağlar ve Ulusumuzun onuru, bir avuç satılmış tarafından içki masalarında satıldı.

6-Bir gün bu satılmışları yargılama günü gerilse, ki gelecektir. Çağımızda, yani yirminci yüzyılda sermayenin vatanı yoktur. Sermayedarın vatanı ise parası nerede çok kar getiriyorsa orasıdır.

Cafer Akın 04/04/2008 Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tam bağımsız Türkiye diyenlerin bu amaç için ne yaptığına bakınca koca bir HİÇ görünüyor... Cumhuriyet tarihinde, Osmanlı' dan kalan borçlarıda ödeyerek bir Mustafa Kemal' imiz ülkeyi tam bağımsızlığa kavuşturmuş, sonrası yine hüsran... Teşekkürler, saygılar, sevgiler...

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 06.04.2008 1:57
 

doğduğu yöne sırtını çevirmek gibi mi? Selam ve sevgilerimle...

Yaman Hasret 
 05.04.2008 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 516
Kayıt tarihi
: 04.02.08
 
 

Balıkesirde yaşıyorum. Adıyaman iline bağlı çok güzel bir dağ köyünde dünyaya geldim. Mesleğim gereğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster