Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
470
 

Türkiye ve Rusya

Türkiye ve Rusya
 

RUSYA'NIN PANİK İÇİNDE OLDUĞUNUN YEGANE KANITI 'S-400'LERDİR.


Dünya siyaseti karmaşıktır ve dünya bir kaynayan kazandır. İnsanlık tarihinde soğuk ve sıcak savaş dönemleri düşünüldüğünde savaşsız bir dönem yoktur. Ancak gelişen insanlıkla beraber savaşlar da evrime uğramış ve giderek cephe savaşlarından psikolojik ve asimetrik savaş unsurlarına doğru kayışlar yaşanmıştır. Özellikle ilk atom bombası ile başlayan dönem bu silaha sahip olanların birbirleri ile savaşmasını imkânsızlaştırmıştır. 

Türkiye ile Rusya arasında Rusya’nın Suriye politikasındaki sertleşmeyle kendini gösteren bir gerginlik uçak krizi ile doruk noktasına ulaşmıştır. Bunun sonucunun sıcak bir çatışmaya dönüşemeyeceği günümüz savaş taktikleri bağlamında açıktır. Ancak bu Rusya ile Türkiye’nin savaşamayacağı anlamına da gelmemektedir.

Krizin ilk ortaya çıktığı dönemde Rusya ile Türkiye arasında doğalgaz krizinin yaşanacağı yönündeki tahminler savaşın ekonomik anlamda varlığını sürdürebileceğinin ilk öngörüleridir. Bunun yanında Rusya'nın PYD ye sağladığı hava desteği Rusya’nın Türkiye’den öç almak için terör örgütlerine destek verebileceğini de göstermektedir. Böyle bir durum Rusya’nın yaptığı taktiksel hatalara bir yenisini de ekleyebilir. İki ülke arasında ticari bağlamda derin ilişkiler bulunmakta ve bu ilişkiler iki ülke arasında giderek derinleşen bir partnerlik durumu doğurmaktadır. Artan gerginliğin Rusya’nın Akdeniz’deki hakimiyetinin zora sokacağını ve Rus ticaretini olumsuz yönde etkileyeceğini net olarak söylemek mümkündür. Rusya bunu yeterince öngörebilir ise soğuk savaşta isteksiz olan taraf olacaktır. Bu durumda bugünkü gerginlik ilerleyen dönemlerde daha ılımlı bir havaya yerini bırakır.

Türkiye konumu itibari ile hem Ortadoğu’ya hem Orta Asya’ya hem de Balkan ve Avrupa coğrafyasına ticari bağlantılar sağlayabilecek bir ülkedir. Yani Rusya ile yaşanacak ciddi bir krizde Türkiye ticari partner bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Rusya ise Türkiye ve Türkiye üzerinden yaptığı ticareti kaybederse Ortadoğu ve Akdeniz pazarlarına açılan bir kapıyı kaybeder. İlişkilerde olası bir gerginlik Rus dış politikasının kapsam ve genişlik kaybedeceği anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında eli güçlü olan taraf Türk tarafıdır ve Türk siyasetçilerinin panikten uzak açıklamalarının temelinde bu yatmaktadır. Rus tarafı ise ne yapacağını bilemez halde bir panik havası ile karakteristik saldırgan tutumunu takınmıştır. Bu durum Putin’in dış politikasının bir sınavıdır. Akılcı analizler yapılırsa Putin daha ılımlı davranmak zorunda olduğunu anlar ve daha yapıcı bir dönem başlatma zorunluluğunu hisseder.

Rusların hesap etmedikleri bir durum ortaya çıkmıştır. Bu hesapsızlık sonucu asarız keseriz havası ile hem Rus hem dünya kamuoyuna güçlüyüz imajı verilmeye çalışılmaktadır. Akılcı olan yöntemin bu olmadığı açıktır. Bu sebeple ilişkilerin yakın zaman içinde normalleşeceği ve hatta eskisine nazaran güçleneceği öngörülebilir. Ruslar güçten anlar ve ancak gücü ciddiye alır. Güçlü bir Türkiye Rus algısında güçlü bir partner demektir. Bu sebeple her ne kadar şimdilik öyle görünmese de ilerleyen zamanlarda ilişkilerin güçleneceği iddia edilebilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Yılmaz Bey...Önce hoş geldiniz...Bu iş başladığından beri Türkiye ile Rusya arasında bir savaş çıkacağını hiç düşünmedim. Hala da düşünmüyorum...Hatta daha da ileri gidebilir ve gelecekte ABD'nin yerine Rusya ile ittifak yapabileceğimiz bile düşünebilirim...Bir düşüncem de, orta vadede ABD'nin bölgeden çekilebileceğini bile düşünebilirim...Dünyada çok şeyler değişiyor; ittifaklar neden değişmesin ki? Selamlar.

cdenizkent 
 21.04.2016 13:12
Cevap :
haklısınız. dünya oldukça değişken bir yer ve önümüzdeki on yıllık dönem içerisinde Rusya ile Türkiye ittifakı gündeme gelebilir. Ancak Amerikanın bölgeden sadece askeri olarak çekilebileceğini düşünüyorum. İsrail'i ayakta tutacak bir güvenlik çemberi ve Ortadoğu ülkelerinin kontrolü ABD yi perde arkası aktör olarak bölgede tutacaktır sanırım.  22.04.2016 22:39
 

Milliyet Blog'a hoş geldiniz. Burada yazdığınız ilk blogu tesadüfen ilk okuyan ben olmuşum oldukça akılcı ve yerinde bve size bir merhaba demeden gitmek istemedim. Ayrıca Türkiye-Rusya gerginliği konusunda yaptığınız analizleri blogunuzu da öneriyorum. Başarılar dilerim, sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 21.04.2016 9:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim  22.04.2016 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 269
Kayıt tarihi
: 28.11.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. Ankara'da yaşıyor. Doğduğu yer Ma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster