Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

20 Şubat '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1102
 

Türkiye ve Suriye Laik Arap Cumhuriyeti

Suriye resmi haber ajansı el Sana’nın haberine göre, Suriye’de partiler sadece Baas partisinin şemsiyesi altında seçimlere girebiliyordu. 50 yıldır iktidarda olan Baas partisine rakip siyasi partiler kurulabiliyor.
Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre Siyasi Partiler Komisyonu'nun, Suriye Demokrat Partisi adı altında yeni bir siyasi partinin kurulmasına onay verdiği duyuruldu. Haberde daha önce onayı verilen Dayanışma Partisi'nden sonra Suriye'de yeni kanunla kurulan ikinci parti olduğu ifade edildi. (CİHAN) 19.02.2012 Zaman Dış Haber
Suriye İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear başkanlığında bugün istisnai bir oturum düzenleyen siyasi partiler komisyonu; ‘Ulusal Kalkınma Partisi’ adı altında yeni bir siyasi partinin daha kurulmasını onayladı.
Böylece komisyonun yeni siyasi partiler kanunu doğrultusunda kurulmasına onay verdiği siyasi partilerin sayısı 6 partiye yükselmiş oldu.
Oturumun ardından gazetecilere açıklama yapan İçişleri Bakanı ve Komisyon Başkanı Şear; komisyonun oturumunda tüm belge ve evraklarını tamamlayan Ulusal Kalkınma Partisinin talep ve evraklarını incelemesi ardından yasalar doğrultusunda teşkil edilmesine izin verdiğini söyledi.
Komisyonun yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Bakan Şear; yeni partilerin kurulması için takdim edilen evrak ve talepleri sonraki oturumlarında incelemeye devam edeceğini açıkladı. 19 Şubat 2012 Pazar / 26 Rebiülevvel 1433 İslami Davet
ŞAM – Siyasi partiler komisyonu bugün komisyon başkanı ve İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear başkanlığında bir oturum düzenledi.
Komisyon oturumunda; merkezi Rakka ili olan ‘Demokratik Arap Dayanışma Partisi’ adı altında yeni bir partinin kurulmasını onayladı.
Böylece yeni siyasi partiler kanunu kapsamında teşkil edilen siyasi partilerin sayısı beşi bulmuş oldu.
İçişleri Bakanı Şear oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada; siyasi partiler kanunun 15. Maddesi gereğince gerekli olan bin parti üyesini temin etmemesi nedeniyle Demokrat Ulusal Dayanışma Partisine ait talebin komisyon tarafından şeklen reddedildiğini söyledi. Şubat 12 2012 SANA Web Adresi: www.sana.sy
1946 Türkiye’si görünümü veren Suriye, çok partili siyasi hayata geçerken Birleşmiş Milletlerce tanınan Temel İnsan Haklarını koruyacak hukuki, idari ve siyasi yapıyı oluşturmaya çalışmaktadır.
Türkiye, tipi demokrasi, İngiltere tipi demokrasi, İran İslam Tipi Demokrasi, Amerikan Federasyon Tipi Demokrasi, Fransa Tipi Demokrasi gibi demokrasiler görsel modellerle kolaylıkla ifade edilebilecek konumdadır.
Türkiye, İtalyan-Alman-Fransız tipi demokrasi uygulayıcısıdır. İran İslam Cumhuriyeti kendine özgüdür. Suriye, İngiltere tipi demokrasi sembolik krallıklı bir demokrasi seçmiş olur ki diğer İslam ülkeleri için alternatif bir demokrasi modelini de İslam ülkelerinde gündeme getirmiş olur.
Toplumsal ve toplumlararası dayanışma kültürel birlik varsa daha kolay olacaktır. Anayasal, siyasal, hukuksal, ekonomik ve ticari birliktelik oluşturduğu dayanışma içinde olduğu ülkelerle ilişkilerinin kopmasına sebep olacak bir siyasi rejim tercihinde bulunmamalıdır. İran İslam Cumhuriyeti dünkü dost halkın siyasal rejim tercihine saygı duymalı yardımcı olmalıdır.
Suriye’yi Temel İnsan Haklarını güvence altına demokratik cumhuriyet sistemini yakında kuran bir devlet olarak görmek istiyorum.
Beşir El-Esad ve Anayasa komisyonuna kolaylıklar, İslam ve Müslüman halklara hayırlara vesile olacak yeni siyasal sistem dilerim.

ABDULLAH BEDELOĞLU

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hem inanan hem seven hemde beraber yaşamak isteyen bir insan olarak; vazifenin diliyende olduğunu bilerek yine de dilenecek Makamdan temennizi canı gönülden diliyorum

Süleyman Akyürek 
 22.02.2012 1:50
Cevap :
Teşekkür ederim Süleyman Bey Allah yar ve yardımcınız olsun  25.02.2012 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2052
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster