Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
601
 

Türkiye yabancılar için güvenli bir ülke mi?

Türkiye yabancılar için güvenli bir ülke mi?
 

Bu soruya gerçekten cevap bulamıyorum. Türkiye’ye tek başına gelip İstanbul’da kaybolan Amerikalı Sarai’nin bir sur dibinde cesedinin bulunmasıyla bu soru yeniden tartışmaya açılmış oldu. Üstelik feci şekilde dövülmüş, darp edilmiş, kafatası kırılıp öldürülmüş ve bir sur dibine atılmış. Günlerce arandıktan sonra bulundu. Ve biz bir kere daha utandık.

Her ne kadar misafirperverliğimizle övünsek de hiç de öyle gözükmüyoruz biz. Türk ırkına atfen söyleyegeldiğimiz aslında gerçek bile olmayan bir sürü övgü dolu tümcelerin yanında bir de tabii meşhur konuk severliğimiz var. Ve bu tarafımızı o kadar abartırız ki sokakta ülkemizi ziyarete gelmiş turistler yürüyemez olurlar. Ya bir şeyler satmak, ya parasını nasıl alırız diye meşgul etmek, ya da en kötüsü taciz etmek için.

Ama bir yanda düşünüyorum da saf köylümüzün kapısını çalsa bir yabancı mutlaka içeri davet edilir, önüne yemek konur, yatacak yer gösterilir, derdi neyse dinlenir ve çare bulunur. Ve misafirini rahat ettirmek için ne gerekiyorsa yapılır.

Ancak her hangi bir kalabalıkta, bir kutlamada erkek topluluğunun içinde bir yabancı kız kalsa, zavallı tacizden kurtulamıyor. Her sene yılbaşı kutlamalarında Taksim kalabalığında yaşanan olaylar gazetelerde yerini buluyor, görüyoruz, kınıyoruz ve bir yenisine kadar unutuyoruz. Ve ağzımızdan çıkan ilk cümle “ne işin vardı tek başına erkek kalabalığının içinde” oluyor ne yazık ki.

Ya da bunu genişletirsek “bir kadın tek başına bir başka ülkeye gezmeye giderse başına geleceklere de katlansın” olur. Değil mi ama bir kadın tek başına özgürce neden gezmeye çıksın, hele bir yabancı ülkeye.  Kendi yanındaki kadına, evindeki karısına, kız kardeşine yan bakanın üzerine yürüyen, bıçak çeken,  kavgaya giden yiğit delikanlılarımız bir başkasının kadını olunca hiç de geri durmuyor, tecavüzde, tacizde hiçbir mahsur görmüyor.

Geçmiş yıllarda İtalya’dan gelinliğiyle yola çıkıp ülkemizi de baştanbaşa geçerek barış yolculuğuna niyetlenen İtalyan Pippa’yı hatırlıyorum da, Edirne’den Türkiye’ye giriş yaptı diye duyurulunca hem de otostopla seyahat ettiğini duyunca “eyvah” demiştim. Ve aklıma gelen şey ertesi gün Gebze yakınlarında vuku buldu. Kamyonuna bindiği kişinin ilişki teklifine hayır demekti bütün suçu.  Önce tecavüz edilmiş, sonra öldürülüp bir kenara atılmış diye yazdı gazeteler.

Bırakın yabancıyı biz bile bir kadın olarak hava karardıktan sonra tenha bir sokakta yürümekten ürküyoruz. İşten çıktığımızda, evimize dönerken ya da bir yere gitmek için dışarı çıktığımızda yalnız kalmamaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki hele metropollerde sokaklar güvenli değil.  Yaşanan onca olay, tecavüzler, kaçırmalar, cinayetler, can güvenliğini tehdit, yaşam hakkına saldırı varken, sokaklarımızın güvenli olduğunu kimse söyleyemez.

Tecavüzcülerin ceza bile almadığı bir ülkede yaşıyoruz.   Bu insanlık suçuna maruz kalan yaşı küçük bir kız bile olsa “kendi rızasıyla oldu” teranesiyle savunma yapılıyor, yargı makamları da “ne yapalım, o da öyle giyinmeseydi” benzeri bir yargılamayla karşılıyor o topu. Kadının saçının telinden tahrik olan yurdum insanının savunması da böyle işte.

Böyle üzücü ve utanç verici olayların sadece Türkiye’de olmayacağı avuntusuyla, dünyanın her yerinde bu tip olaylarla karşılaşabileceğini düşünüp karamsar olmamaya çalışıyorum.  Yine de ülkemi karalamak arzusunda değilim. Hatta iyi yönlerini bulup ortaya çıkarmak istiyorum. Bozulmamış, saf ve iyi insanlarla dolu bir toplumda yaşamak herkesin arzusu.

 

Şükran Okyay Demirtaş 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya üzerinde yüzlerce şehir gezmiş biri olarak Türkiye'mizin çoğu ülkeden daha güvenli olduğunu söyleyebilirim. Ama "kadın başıma saat 03:00'te İstiklal Caddesi'nde dolaşacağım ve bana gül verip hayırlı sabahlar dileyecekler"le güven derecesi ölçmek isterseniz, bu amacını aşan bir deneme olur:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 07.02.2013 13:08
Cevap :
Yabancılar rahat tavırlarıyla dikkat çekiyor tabii. Ancak hemen aklıma birçok esef verici olay geliverdi. Gazetelerin 3. sayfasındaydı. Ata Bey teşekkürler, sevgiler...  07.02.2013 16:17
 

Şükrancım bu durum gerçekten son derece üzücü.Bu durumun açıklığa kavuşması sonucunda umarım üzüntümüzün üzerine üzüntü eklenmez.Sevgiler güzel kalpli arkadaşım.

Şennur Köseli 
 06.02.2013 10:01
Cevap :
Umarım canım, leke üstüne leke ekleniyor zira. Teşekkürler sevgili arkadaşım, sevgilerle...  07.02.2013 0:04
 

Sarai Amerikalı olarak ülkemize giriş yaptı, Türkiyeli bir kadın olarak gitti. Medyanın da geçmişten beri dili erkek ve maganda. Çok eskiyi hatırlasınıza, Helga geldi Türk erkekleri muhteşem dedi, Christin erkeklerimize bayıldı v.b. abuk subuk yayınlarla Türk erkeğini iyice sapıklaştırdı. Tabii mevcut kanunları da düşünürsek. Ördeğe tecavüz edilip, sonucunda ördeğin kesildiği ülke burası :(

n. 
 05.02.2013 22:42
Cevap :
Haklısınız Nilüfer Hanım, bir de ördek mevzuu vardı evet. O da kesildi sonunda. Ve yurt dışından tek başına gelen her kadın kendilerini memnun etmeye gelen bir Nataşa. Bizimkilerde de bir özgüven var ki sormayın. Teşekkürler yorumunuza, selamlar...   06.02.2013 0:02
 

Şükrann...... Türkiye kimin için güvenli bir ülke ki yabacılar için olsun? Bak açıklamış;yetkililerden biri! İstanbul dünyanın en güvenli şehriymiş. Şehirlerin ya da ülkelerin ne suçu var ki? İçinde yaşayanlar güven telkin etsinler ya da doğru dürüst davransınlar. Sarai'nın nasıl öldürüldüğü meçhul de zira her gün başka bir ayrıntı çıkıyor ortaya:( Ya o İtalyan kıza ne demeli. Bir caninin 5 dakikalık pis zevki için ölmedi mi? Zavallı NÇ'ye tecavüz eden babası yaşındaki; 26 kişi aklanıp paklanıp da garip kız tahrik etti diye suçlanmadı mı? Kimin için güvenli bu ülke ha? Kimin için? Sevgilerimle canımmm.

Ay Şen 
 05.02.2013 21:46
Cevap :
Benim yabancı gelinim benim kadar karamsar değil bu konuda biliyor musun Ayşen. Etrafında yabancı arkadaşları da var tanıdığım kişiler. Ama onların yetiştirilme tarzları bizim gibi değil. Fazla özgüven sahibiler ve rahatlar. Biz bildiğimiz için tedbirliyiz. Onların rahat tavırları bizimkiler için çağrı gibi algılanıyor. Zaten bizim yiğit delikanlılarımızın akılları bir tek ona çalışıyor, sonunda akıl da gidiyor. Vah halimize. Sevgilerimle canım...  06.02.2013 0:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster