Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
124
 

Türkiye'yi çözmek

Türkiye'yi çözmek
 

(Yukarıdaki düzenleme12 Mart 2013 günlü basından alıntıdır)


Sosyolojik ya da toplum bilimsel yaklaşım öncelikle bir toplumun görünüşünü anlatmak zorundadır. Onun bu yöntemini fotoğraf çekmeye benzetebiliriz. Bu anlatım içerisinde değişik açılardan gözlemlerde bulunmak, toplum içerisinde patlak veren bazı eylemlere katılmak, toplumun değişik kesimlerinden gelen kişilerle ayrıntılı görüşmeler ve gerekir ise tartışmalarda bulunmak gibi çabalar da vardır.

Toplum bilimcinin bu çalışmasını bir fotoğraf sanatçısının yansıtmak istediği konusunu bütün yönleri ile çekebilmek için değişik açılarda bulunmak için girişmek zorunda kaldığı çabalarla eş değerdir diyebilirim. Toplumsal içerikli bir çalışmada belgesel yönetmeni ile görüntü yönetmeninin karşılıklı etkileşimleri yanlarında bulunan danışman ya da kılavuzların katkıları da inceleme konusunun ayrıntılı görünüşlerini vermek için girişilmiş önemli çabalardandır.

Irak ile Suriye'den sonra Mısır'a da getirilmeye çalışılan Batı'nın nice çıkarlarını içeren 'demokrasi sarmalı' ne yazık ki o toplumlara ne barış ne huzur ne adalet ne kardeşlik ne iktisadi kalkınma ne de demokrasi getirememiştir.

Anlaşıldığına göre bir bütün olarak Batı 30 Ekim 1918 günü imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasına bağlı olarak 1918 ile 1922 arasındaki işgal içerikli çöreklenmesi ile Osmanlı Devletimizi parçaladıktan sonra öz dayanaklarından Roma İmparatorluğu'nun böl ve yönet (divide et impera) siyaseti gereğince Ortadoğu'da yeni bir harita değiştirilmesi uygulamasına geçmiştir. Irak ve Suriye bu konudaki sancılarını en acı biçimlerde ödüyor ve ödemeye de devam edecektir. Mısır için nelerin tasarlanmış olduğunu da ancak iş olup bittiğinde göreceğiz.

Ülkemizdeki çok yönlü kalkınma çabalarına karşı dayatılan ve Batı güdümünde olduğundan artık kuşku duyulmayan otuz yıllık terör örgütü dayatmalarının peşinden getirilmeye çalışılan ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay'ın deyişine göre, 'fazla sürmeyecek' olan Çözüm Süreci AKP kaptanlığında ABD ile Avrupa'nın güdümünde olan ve her ülkenin özelliklerine göre sabırla uygulanan BOP etkilerine açılanTürkiye'ye bakalım neler getirecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster