Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
405
 

Türkiye'yi de destekleyen sosyaist Besancenot ve partisi Fransa'da yükseliyor

Türkiye'yi de destekleyen sosyaist Besancenot ve partisi Fransa'da yükseliyor
 

Batı dünyası sadece Türkiye’yi AB’ye almamak için direten ‘kıl' sağ politikacılardan veya ABD yayılmacılığından ibaret değil. Irkçı ve din eksenli politikaların günümüzde hemen tüm dünya ideolojilerinde eskiye oranla daha önemli bir yer tuttuğu reddedilemez bir gerçek olsa da güçlülerin dünyasında da hala güçsüzler için direnenler var. İşte Avrupa’da AB’nin baş aktörü olduğu gibi solun da kalesi olan Fransa’nın, kendisine genel başkan seçmeyecek denli demokratik yeni bir partisi ve onun yükselen ismine dair sevindiren haberler. Latin Amerika'daki gelişmelerin Türkiye gibi ülkelerde pek etkili olamadığını biliriz. Ama 'güç' bir şeye karar verdiyse bizim güçlülerimiz de ona dönüp bakmak zorunda kalırlar. Bakalım bu yeni oluşum dünyada sosyal demokrasiyi 'light' laştırıp sağa uydurmayan gerçek halkçı sola bir ivme kazandırabilecek mi?

Fransa'da bir postacı, tarih yazmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Sarkozy'den sonra ülkenin en popüler ikinci siyasetçisi olan 34 yaşındaki postacı Olivier Besancenot, kapitalizmin sorgulandığı bu dönemde Yeni Antikapitalist Parti ile yeni bir liman olma iddiasında.

Ocak ayının son haftası Fransa, milyonlarca kamu çalışanının toplu grevine sahne oldu. Küresel krize karşı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politikalarının protesto edildiği Paris'teki gösterilerin ilgi odağında ise deri ceket ve kot pantolonuyla sıradan bir grevci gibi göstericilerin arasına karışan Yeni Antikapitalist Parti (NPA) sözcüsü Olivier Besancenot vardı. 2002 yılında "27 yaşında postacı" sloganıyla katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 4, 25 oy alan Troçkist lider, 2007 yılındaki seçimlerde ise yüzde 4'te kaldı. Besancenot bugün Sarkozy'ye rakip olan en popüler politikacı unvanına sahip. Kamuoyu araştırmaları, NPA liderine verilen desteğin 2007 seçimlerinden bu yana yüzde 18'lere çıktığını gösteriyor. Politik çevreler, kapitalizmin sorgulandığı, korumacılık politikalarının ve devlet müdahalesinin ön plana çıktığı bir dönemde Besancenot'nun radikal devletçi politikalarının halk desteğini arkasına alabileceğini belirtiyor.

Ünlü politikacıları geçti

Newsweek'in 9 Şubat tarihli sayısında yer alan kamuoyu araştırmasına göre Fransızların yüzde 60'ı Besancenot'yu tanıyor ve yüzde 45'i ülke politikasında daha aktif rol almasını istiyor. Araştırmaya göre NPA lideri, kasım ayında Sosyalist Parti Genel Sekreteri olan Martine Aubry ve merkez sağ görüşlü François Bayrou gibi önemli isimleri geride bıraktı. Öte yandan bir diğer çarpıcı araştırmada ise Besancenot, Fransızlar tarafından 4 ay art arda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye rakip olan en popüler politikacı seçildi.

Newsweek'e göre Besancenot'ya verilen destekte yarı zamanlı olarak postacılık yapması önemli rol oynuyor. Parti mitingleri ve protesto yürüyüşlerine postacı kıyafetiyle katılan Besancenot, böylelikle halkın güvenine sahip kamu kurumunun gücünü arkasına alıyor.

Politik çevrelere göre Fransız solunda bölünmelerin yaşandığı bir dönemde kolay uygulanabilir politikalar vaat eden Besancenot, sol seçmenin güvenini kazanmaya devam ediyor.

Türkiye’yi destekliyor

Fransa’da son genel seçim tartışmalarının birinde ´ırkcı´ olarak tanınan Le Pen´den sonra kürsüye çıkan Besancenot; kendisine yöneltilen "Le Pen ile sizin kampanyanızın farkı nelerdir ?´ sorusuna cevap olarak ´Ben az önce dinlediğiniz insan gibi ne ırkcıyım ne de Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne girmesine karşıyım. Bize soruyorsanız yeni bir Avrupa için Türkiye´yi hemen Avrupa Birliği´ne alırım´ diyerek farklı bir açılım getirmiş, nükleer savaşı körükleyen, Irak´ı kan gölüne çeviren Bush ve Sarkozy´i de göndermeler yaparak izleyenlerden büyük alkış alıp takdir görmüştü.

-Bazı söylemleri-

- Yolsuzlukları gençleri hapise kapatarak karşı gelemeyiz yolsuzluğu işsizliğe bir çare bulursak azaltırız, yolsuzluğun çok olduğu bölgelerde %50 işsiz gencimiz var, meşgul olacak hiçbir şeyleri yok!

-Patronları öldürmek değil amacım, sadece bütün bu zenginlikleri dağıtmak

-Okuyan gençlere imkan sağlamak. Mesela 700 Euroluk bir bursla ihtiyaçlarını karşılayabiliriz ve bu gençler çalışmak zorunda kalmazlar eğitimlerine odaklanırlar.

yenihaber.be
referans.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 200
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1999
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

İsmim Burak Çapraz. Buraya başladığımda 21'dim, öğrenciydim. Bir okul bitti ama hala öğrenciyim. İl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster