Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3012
 

Türkiye yılanla aynı çuvala mı girdi

Türkiye yılanla aynı çuvala mı girdi
 

Kürt  gruplarının Suriye’nin kuzeyinde Kobani , Afrin, Derik adı verilen bazı şehir ve kasabaları ele geçirdiği ve bayrak diktiği haberinden sonra Türk medyası olayı manşetten vermeye başladı. Belli başlı yazarlar konuyu köşelerine taşıyarak olayın Türkiye’nin izlediği dış politika açısından olumsuzluğunu vurguladılar;

Fikret Bila, “Kuzey Irak’tan sonra,  Kuzey Suriye sorunu”,  Hasan Cemal, Fikret Bila ile aynı başlığı kullanırken, “Haydi bakalım kolay gelsin” diyor. Taha Akyol, Suriye’de PKK, Yalçın Doğan, “Suriye parçalanıyor PKK genişliyor”,  Güngör Mengü, “BOP çalışıyor”, Cevdet Aşkın, “ Ankara Suriye trenini kaçırdı”, Cüneyt Arcayürek,  “sıfır kere sıfır üç eder”, Ali Sirmen, “ Aferin” başlıklarıyla olayı ele aldılar. Endişe ve aynı zamanda Tütk hükümetine eleştiri taşıyan yazılar devam ediyor.

Ortadoğu halkının yapısı değişik.  Savaş sever, üstelik edilgen. Tahrik ve kışkırtmalara çabuk kapılıyor. Bu yüzden her defin önünde oynuyor.

Bilim ve teknoloji fakiri ülkeler çağımızda sıkıntı içinde. Kolay ayaklanıyorlar, kolay isyan ediyorlar ve çabuk gaza geliyorlar. Nankörlükleri de cabadan.

Suriye mültecilerinin çadır kentlerde gösterdikleri davranış  bu duruma açık örnek. Misafiri olduğu evin bayrağını indirip kendi bayrağını asabiliyorlar ve misafir kaldıkları evi yakıp yıkabiliyorlar. “Bunlar mı ülkelerine demokrasi getirecek ve demokrasi adına insan seçecekler” diye düşünmeden edemiyor insan.

Toplumların kışkırtmaya gelmesi ve kolayca provoke edilebilmeleri gelişmişlik düzeylerine bağlı. Verdikleri sözlerini tutmaları da.

Kuzey Irak yönetiminin Türkiye karşısında oynaklık ibret niteliğinde. Bunu Türkiye'nin görememesi mümkün değil.

Bir toplumu oluşturan bireylerdeki  muhakeme ve düşünce zenginliği ve çağdaş bilimle donanımı o toplumun gücünü de gösterir. 

Cahil bırakılmış toplumdaki birey, her gün ekranlardan seyrettiğimiz ve bazen de yaşadığımız gibi her “Allahüekber” diyenin arkasına eline baltasını alıp düşüyor.  Kışkırtanlar hesapçı. Oyuna gelenlerin ağzı havada hesap kitap bilmeden kuru gürültüye koşuyorlar.

Arap Baharlarında yaşanan olaylar, kullanılan halk, akıtılan kardeş kanı tarihte yerini alacak. Tam bir ikiyüzlülük. Ve bu ikiyüzlülüğün ne halk farkında, ne de bilgiçlik taslayan bazı devlet yöneticileri.

Komşumuz Suriye’de yaşanan olaylar dram olmasının ötesinde karmaşa ve kaos.

Suriye’de muhaliflerin tek vücut ve tek grup olmamaları Türkiye’yi zora soktu. Kendi aralarında birlik olamadıkları daha işin başında görülüyordu.

Öte yandan en az yarım asırdır örgütlenmiş, eğitilmiş ve hedef belirlemiş Kürt grupları. Amaç aynı, Irak’ta, İran’da, Suriye’de, Türkiye’de  de değişmiyor. Barzani'nin sinsice planları...

Suriye, gittikçe Irak’a benziyor. Ülkemiz açısından, Irak’la yaşanan problemlerin üstüne şimdi de Suriye eklenmiş durumda. Dışarıdan Suriye, kargaşa ve kaos gibi görünmesine rağmen işin planlayıcıları BOP içinde hedefe yaklaştıklarını biliyorlar.

Sözüne özüne hiçbir zaman güvenilmeyen, ama nedense her seferinde altına kırmızı halılar serilerek karşılanıp muhatap alınan yalancı fırsatçılar yine devrede. Sürüp savurdukları yalan. Kendilerince kandırdıklarını sanıyorlar.

Türkiye’nin başı Kuzey Irak’la yeteri kadar dertte. Şimdi de 900 kilometrelik yeni ve büyük dert ufukta görünüyor.

Türkiye’nin kendi dışında yürütülen gizli planların içinde olmadığı belli.

Son haber, Türkiye'nin Suriye ile sınırlarını kapattığını açıklaması Suriye politikasında düşündürücü bir gelişme.

Türkiye, yoksa yılanla aynı çuvala mı girdi?

Kurulan tuzaklara düşmemek  ve tökezlememek için politika, kolektif çalışma ve işbirliği içinde kamuoyunun sesini dikkate almayı gerektiriyor.  

Hüseyin Seyfi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1486
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster