Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
209
 

Türkiye Yunanistan'a el uzatabilir.

Türkiye Yunanistan'a el uzatabilir.
 

Resim: Hürriyet.com.tr


Yunanistan ekonomik krizi çıktığında birçok habere yorum yazdım, Türkiye yardımcı olsun diye nedense bir türlü onaylanmıyor.

Blog yazacaktım ama bahçe işlerimden ancak bu güne denk geldi, o da yine konuyla ilgili bir haberi okuyunca gerçekleşmiş oluyor. (1)

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarın Yunanistan’a gidiyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan ziyarette Başbakan’a 10 bakan ve yaklaşık 100 adamı eşlik edecek. Erdoğan, Başbakan Yorgo Papandreu’nun yanı sıra Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’la meclis başkanıyla ve muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin lideriyle de görüşecek."

Başbakan Yunanistan ziyaretine gidiyor. Dışişleri bakanı devrim gibi ziyaret demiş. Ancak Yunanistan ile ilk sıcak ilişkileri Rahmetli İsmail Cem zamanında başlamıştı.

Elbette ilişkiler bir yerde donup kalmamalı Dışişleri bakanının dediği gibi; "İşbirliği alanlarını öylesine maksimize edelim ki, tarafların zihninde gerilim diye bir mantık doğmasın" diyen Davutoğlu ekonomiden turizme kadar her alanda ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Yunanlı taraflar da Türkiye'den umutlu beklenti içindeler. "Yunanistan’ın ikinci Dışişleri Bakanı Dimitris Druças ise dün Viyana’da yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın ziyaretinin Yunanlı yetkililerin yatırım ve iş olasılıklarını tartışmalarına fırsat vereceğini ifade etti. Druças, “Türk iş dünyasındaki faaliyetler büyüleyici bir büyüme gösterdi. Ben de özellikle Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durum değerlendirildiğinde bunun güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi

Yunanistan'la yapılacak ekonomik ilişkiler, onlara dinamizim vereceği gibi coğrafik bütünlük içinde Ege de iç içe bulunduğumuz komşumuzla daha ötede hissedilecek kalıcı ilişkiler doğuracaktır. Yunanlı iş çevreleri içinde geniş bir ekonomik alan meydana gelmiş olacak, Türkiye yeni ekonomik deneyimlerini, kapı bir komşusunda devam ettirme olanağını bulacaktır. Elbette bu yoğun dayanışma için karşılıklı 'vize'nin sınırsız olarak kalkması gerekir.

Hürriyet Gazetesi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1830
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster