Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1787
 

Türkiyede Kaç Adet Makam Aracı Var?

Türkiyede Kaç Adet Makam Aracı Var?
 

Makam Araçları: Yoksulun ekmeğinden çalınan saltanat araçları


Makam Araçları ve Özelleştirme:

Türkiye'de makam araçları sayısı neden 114 bin adet

Araçların çoğu lüks ve çok benzin yakmaktalar. Hemen her konuda tasarruftan bahseden hükümetler, cayır cayır zamlar yaparken, acı acı vergilerle halkı inim inim inletirken, inanın yiyecek ekmek bulamayan iş bulamayan zavallı insanlar ne yapacağını bilmezken, halkın parasının her bir Kaymakam, Vali, Belediye başkanları vs vs görevliler için yazık değilmi bunca makam SALTANAT aracına. 

EN AZ Maliyetler olarak hesaplanmıştır; 

114.000 Makam aracı herbiri ortalama 25.000TL olsa 2.850.000.000 (İki milyar sekizyüz elli bin TL) 

114.000 aracın herbirine aylık ödenen 1.800 TL maaş yılda 2.462.400.000 (iki milyar dörtyüz altmış iki milyon dörtyüz bin TL) yapmakta. 

114.000 aracın hergün yaktığı minimum benzin 4 litre benzinin yılda yaklaşık en az (69.061.600 altmış dokuz milyon altmış bir bin altı yüz TL) 

114.000 aracın yılda en az bir kez yağ değişimi maliyeti araç başına en az 50 tl ( 5.700.000 TL beşmilyon yediyüzbin TL ) 

114.000 aracın yıllık tamir ve bakım masrafı en az araç başına en az 80 TL ( 9.120.000 TL dokuz milyon yüz yirmi bin TL ) 

Şu anda bu araçlar satılsa ve Avrupa Birliği ortalaması olan 10 bin araca düşürülse Ülkemizin biz zavallı insanların hergün ödediği KDV, MTV, KKDF, BMSF, ÖTV vs. vs. (Alfabede harf kalmadı) vergiler işsizliğin önlenmesi, eğitimin kaliteli hale getirilmesi benzinin ucuzlatılması için kullanılamaz mı? 

İşte makam araçlarının devlete ve halkımıza maliyeti 

EN AZ: 

Araçlar satılırsa 

Yaklaşık 5.500.000.000 TL ilk yıl 

2. yıl en az 3.000.000.000 TL 

10 Yıllık tasarruf 32.500.000.000 TL olacaktır 

Bu paralarla neler yapılmaz ki? 

-Bir sürü ara teknik eleman yetiştirilir, ekmek kapısı açılır,  

-Eğitim kaliteli olur, soba bile yakamayan çoğu beceriksiz devletin bile görevlendirirken ek sınava tabi tuttuğu öğretmenler kaliteli hale gelir. 

-Yoksul dul ve emekliliği olmayan fakirlere yardım sağlanır, onların hrcamaları zaten devlete KDV ve ÖTV olarak dönecek, (işsizlik fonunda biriken paralar işsizlere ve fakirlere ulaşma durumu yok, paralar başka yerlerde kullanılıyor) 

-Hastaneler daha kaliteli olur,  

HERKESE MAKAM ARACINA ARTIK SON VERİLSİN! 

MAKAM ARACI OLANLARIN ÇOĞUNUN ZATEN ARABASI VAR! 

Bu arada yıllar önce Holanda'da işine bisikletle giden bir çok kamu görevlisi, subay, amir, yönetici gördüm, bu muhteşem birşey. Avrupa'nın başarısının altında ADALET, EŞİTLİK ve AKILCILIK var. "BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR YOK" 

Devleti yönetenler her türlü kayıp kaçağı araştırır; bunu neden araştırmıyor, en büyük kayıp kaçaklar MAKAM ARAÇLARI GİBİ GEREKSİZ SALTANAT HARCAMALARINDA VAR, SAYIN ŞİMŞEK, Lütfen Partinizin adında bulunan "Adalet" kavramına uygun davranın ve satın bu araçların 100 Binlik fazla kısmını LÜTFEN. 

Bu araçların sayıları bu kadar yüksek olduğu sürece yapılan özelleştirmeler hep samimi görünüm vermedi....

AB ortalaması olan 10 bin araç (ki bu araçların herşeyini devlet karşılamıyor AB de) yeterde artar bile. 10 yılda 30 milyar tasarruf sağlayarak Fakir fukaranın dualarını almak istemezmisiniz? 

Halkın gırtlağından kesilen onca vergi MAKAM SALTANATINA harcanmamalı... 

Herşeyden öte bazı çok lüks makam araçları uydulardan bile kontrolü ele geçirilebilmekte, bu değerli ve ülkesini düşünen Devlet adamlarımızın güvenliği açısından iyi mi? Sayın Başbakanımızın aracının içinde mahsur kaldığını ve balyozla camlar kırılarak kurtarıldığını hatırlayınız. 

Saygılarımla 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oturmakta olduğum belde olan Armutalan da belediye başkanının son model Ford marka pahalı Makam arabasını gördükten sonra diyebilirim ki yukarda belirtmiş olduğum rakamlar kesinlikle iki katı olarak düşünebilirsiniz. En üzücü olan konuda da bu meselede tüm partiler hiç bir adım atmamakta ve kimse saltanatından taviz vermemektedir, yazıklar olsun....

Ayhan Özcimbit 
 30.04.2011 19:42
 

Çok önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz. 1991 yılında KKTC de öğrenciydim ve sayın Rauf Denktaş'ın mesai saatleri dışında market alışverişlerine bizzat kendisinin gittiğini ve makam aracını korumaları dahi olmadan kendisinin kullandığını gördüm. Ülke olarak etimiz ne butumuz ne ? ama işte su sefa sürme sevdasından vazgeçemdikçe biz adam olmayız. saygılarımla

DİLŞAD POYLU 
 12.03.2011 9:55
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Keşke bu konu okullarda verilen öncelikli ve ciddi bir ders olsa, gelecek nesil şaaşacı, şakşakçı değil alçak gönüllü olmanın faziletini bilse. Sokak çocuğu sayımız kadar makam araçlarının olması çok üzücü...  13.03.2011 4:26
 

Çok teşekkür ederim. Benim yılarca anlattığım konuyu başka bir dille anlattınız. Motorlu araç kullanmak bizlere rahat geliyor. Ancak benzine yapılan zamlar sonrasında kara kara düşünürüz. Evet, azın özü bisiklet ve bu konuyu Avrupa yıllar önce halletmiş. Ben bir bisiklet sever olarak gideceğim yerlere yani ulaşımımı bisikletimle sağlıyorum. Bisikletime vereceğim parayı acımam da yola vereceğim 1 liraya acırım. Halkım hep böyle duyarlı olsa...

Ahmet Üstündağ 
 11.03.2011 10:31
Cevap :
Rica ederim. benzine, motorine LPG ye dünyanın parası gitmekte, üstüne üslük bu makam araçları o kadar gereksiz ki. Aslında makam aracı kullanmak ile "demirel'in halka inmek" tabiri arasında bağ var. Çünkü, makam aracı kendini halktan üstün görmek olgusu var. İlk dönem islam toplumunda yoktu bu olgu, Hz. Ömer, Hz. Ebu Bekir, Osman ve özellikle Hz. Ali örnek hayatlar yaşadılar. Sonrasında Muaviyeizmin ve Yezidizmin Bizans kayserciliği ile birleşmesi Emeci kültürünü, abbasiliği oradanda Osmanlıyı ve saray şaaşasını etkilemiştir. Bu kültür buradan da biza aktarılmış, Demokrasinin özümsenmediği İslam toplumlarından Muaviyeler, bal tutanlar parmağını yalayanlar Mübarekler, Bin Aliler vesselam bir çok sultan türemiştir. Bisiklet bunun sembolüdür, bisiklete binen idareci, ben halkım ve halktan biriyim yönetici ve üstüm ama ÜSTÜN değilim mesajını verir. Allah aşkına İsveç Sosyal demokratları Hz. Ömerin devlet yönetimini en iyi takip edenlerdir,Cumaya LÜKS mercedesle gidenler değil  11.03.2011 20:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3442
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster