Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
780
 

Türkiyenin El Beşir'le vals'i

Türkiyenin El Beşir'le vals'i
 

Beşir' le Vals


Sudan kara Afrikada bir ülke. Bizimle tarihi ve kültürel bağları hayli zengin ve eski. Darfur Sudanda bir çatışma noktası. İnsanlık dramlarının işlendiği bir bölge. Hani insanın değerinin hiç olmadığı bir uç nokta. El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından Darfur bölgesinde soykırım uygulamaktan suçlu bulunan ve hakkında tutuklama kararı veren Sudan Devlet Başkanı. Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi. Yukarıda yazılanlar bir senaryonun parçaları gibi algılanırsa ortaya şu sonuç çıkıyor; Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından ülkesinin bir kısım topraklarında soykırım yapmakla suçlananan bir devlet başkanı BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi bir ülke yani Türkiye tarafından destekleniyor. Türkiye diyorki; El Beşir hakkındaki kararın 1 yıl süreyle erteleyin. Buna neden olarak kararın ertelenmemesi durumunda Darfur sorununun daha da büyüyerek çözülmez bir hal alacağını gösteriyor. Türkiyenin bu talebine karşın Başta ABD olmak üzere, İngiltere ve Fransa El Beşir' in cezalandırılmasını istiyor. Türk yetkililer El Beşir hakındaki kararın Konsey'in kararlarında oy birliğine ihtiyaç duyulması nedeniyle zor olduğu belirtiliyor.

El Beşir şimdiye kadar Türkiye' ye bir kez gelse de, Ankara tarafından çeşitli toplantılara davet edilmişti. El Beşir, geçen yıl ocak ayında Cumhurbaşkanı Gül'ün davetlisi olarak Ankara'ya gelmiş, yaverinin Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalarken çekilen kapüşonlu ve gayriresmi elbisesi büyük tartışma yaratmıştı. Ülkemizden Sudan' a ziyaret ise 2005 yılında Erdoğan tarafından yapılmıştı.
Tüm bu gelişmeler olurken EL Beşir, karar sonrasında ilk kez halkın arasına karışarak gövde gösterisi yaptı. Elinde bastonuyla binlerce destekçisinin arasında dans eden El Beşir, kararın ülkesine karşı komplo ve sömürgeciliğin yeni bir türü olduğunu kaydetti. Beşir'in destekçileri ellerinde kılıçlarıyla liderlerini dinlerken UCM aleyhinde sloganlar attı. Sudan Darfur'da görev yapan 10 yardım kuruluşunu sınırdışı etme kararı verdi.

Başta demiştik bir çatışmalar sarmalı içindeki ülke Sudan ve zengin petrol yatakları bulunan Darfur. İşte bu bölgede yatırımları bulunan Çin' de bizim gibi kararın karşısında. İran da büyük güçlerce alınan kararın siyasi olduğunu belirterek kınadı.

Tüm gelişmeleri ilerki zamanlarda beraber yaşayıp göreceğiz. Umalım Türkiye El Beşir' le yaptığı vals' de adımlarını doğru ve yerli yerince atıp vals' den alnının ak' ı ile cıkar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 909
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster