Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
234
 

Türkler Türklüğü anlamıyorlar

Çinliler’in Çinli olmayı anlamamasını bir Türk kolayca anlar da, Türkler’in Türk olmayı anlamamasını hiçbir Türk anlamaz. 

Açıkçası: Biz Türkler Türk olmak nedir, hiç mi hiç bilmiyoruz. 

En baştan: 

Türkler yemeyi, içmeyi ve sevişmeyi feci severler ama üçünü de berbat eylerler. Cılkını çıkarırlar. İshal kuburu eylerler. 

Yani, Türkler’in Türklüğü anlamaması, bu denli temel ve basit aksislerde dolanıyor. 

Biz Türkler Orta Asya’dan geldik ama çekik gözlü değiliz. Hala oralı olan oralılar, düz gözlülüğümüzle alay ederler ve bizi kanı bozuk sayarlar. Bunu anlamak gerek. Yani, kökümüz falan kalmadı. Bedavadan köksüzlük, tarihsel açıdan iyi avantaj ama bunu kim bilecek ki? 

Aynı anda göçer ve yerleşik olunmuyor, bunu anlamak gerek. Yani; Almanya’da Türk, Türkiye’de Alman (Alamancı) ve yaz aylarında ‘köyümüze geri dönelim’ artı ‘hemşerim nerelisen?’ olunmuyor (Türkiye’de yaz aylarında 75 milyon kişide 25 milyon kişi şehirlerarası yolculuk yapıyor). 

Koşutunda, hem köylü, hem kentli olunmuyor; aynı zamanda, zenginkondulu da, gecekondulu da (bunlar varoş ve gettodan farklı şeyler, ‘teneke evler’den de), bunu anlamak gerek. 

Hem Müslüman, hem demokrat olunmuyor. Hem şeriatçı, hem demokrat olunmuyor. Hem liberal, hem Müslüman olunmuyor. Hem muhafazakar, hem liberal olunmuyor. Bunları anlamak gerek (Batı için Müslüman’ın yerine, Hristiyan koyunuz yeter, yani durum tüm glob için geçerli). 

Hem Doğu, hem Batı olunmuyor. Hem Kuzey, hem Güney olunmuyor. Bunu anlamak gerek. Ya da başka bir deyişle: Batı olmak seçilmiyor (hem Kafka’esk, hem de Kierkegaard’esk anlamda). Bunu anlamak gerek. 

Paranın eksikliği de, varlığı da hiçbirşeyi çözmüyor. Bunu anlamak gerek. 

Yeryüzü’nün en çok alfabeli ve en çok dinli ulusu olmamızın, hem çokkültürlülük, hem de ayran gönüllülük, hem de feleğini şaşırmışlık olduğunu anlamak gerek. 

1453’te İstanbul’u fethetmenin, 2011’de New York’u, Londra’yı, Paris’i, Berlin’i, Moskova’yı, Tokyo’yu ve Pekin’i birarada fethetmekle eşdeğer olduğunu anlamak gerek. Bunu anlayamıyoruz. Anlayamadığımız, İstanbul’un sürekli ırzına geçmemizden belli. Camiler de silüeti üç noktaladı, gökdelenler de. 

Anlaşılması gerekip anlaşılmayanlar, Türkler’in olduğu ama olduklarının bilincine intikal edemediği durumlar. Haa, Yankiler de aynı durumdalar ayrı konu. Aynı hatayı başkalarının yapıyor olması (ya da bizim küçük Yankilik’e özenmemiz), bizim yaptığımız hatayı düzeltmez. Bunu da anlamak gerek. 

Liste o kadar uzayabilir ki hiç bitmeyebilir. Bunu anlamak gerek. 

Türk gibi başlayıp, kimin gibi bitirmek gerek? Artık, İngiliz gibi de değil. Bu, henüz anlaşılmadık bir konu. 

Patent, icat, öncülük, novum, yeni, farklı, vd, vb şeyler gerek Türkler: Bunu anlamanız gerek. Benim değil, sizin. 

Dipnot: Artık TC yok, bunu anlamasanız da olur: Köküne kadar girdi nasıl olsa. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster