Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
295
 

Türkmen aşiretleri

Türkmen aşiretleri yerleşik düzene geçirilirken büyük sıkıntı çekmişler ve bilhassa yaz aylarında sahilde kalmak zorunda bırakılınca sivrisineğin ve sıcağın hışmına uğramışlardır.

TÜRKMEN AŞİRETLERİ

Ünal Şöhret Dirlik

Osmanlının yerleşik düzen sevdası uzun yıllar sürmüştür.. Mecburi yerleşime (iskana) tabi tutulan Türkmenler çok sıkıntı çekmişler. Göçebe hayatına alışık olup yaz geldiğinde yaylalara çıkamayan Türkmen obaları sahillerde sivri sineğe, sıcaklara ve sıtmaya yenik düşmüşler, nüfus bakımından büyük zayiat vermişlerdir.

Mecburi İskanla bizzat görevlendirilen Osmanlı paşaları bu işi silah zoruyla da gerçekleştirmişlerdir. Bu paşaların en ünlüsü Derviş Paşa’dır. Derviş Paşa zorla yerleşik düzene soktuğu Türkmen Aşiretlerinin uyacakları koşulları da belirlemiştir. O zamana k

Köylüler İslamın şartlarının uygulanmasının köyün nüfusuna göre olacağını düşünerek şikayetçi olurlarmış. Şöyleymiş şikayetleri: “Bu Derviş Paşa çok adaletsiz. 500 haneli Alanlı köyüne de aynı salmayı saldı, 50 haneli bizim köye de. Onlara da 30 gün oruç, beş vakit namaz bizim köye de. Bizim köy nerde, Alanlı köyü nerde adaletsizlik bu”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3303
Toplam yorum
: 3100
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster