Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
20
 

Türkmen Köy Odası

Günümüzde nadiren devam etmekte olan köy odası geleneği 80 li yıllara kadar köye gelen gurbetçiler için düşünülmüş bir Türkmen adetir. Genellikle köyün merkezinde yerini alan köy odaları köye gelen tüccar sanatkar yolda kalmışlar fukara için bir barınma merkezidir. Bir köyde misafirler için oda varsa o köyün itibarı yüksektir. O köye uğra açıkta kalmazsın denilir.

Köye uğrayan garibi gören hemen odayı açar. Kapının açıldığını gören komşular yemek hazırlar temiz çarşaf ve yorgan yastık çıkarır misafirin rahat etmesi için.

Misafir birkaç gün kalır dinlenir soluklanır ve yoluna devam eder. Köyün işleri için gelen zanaat erbabı işleri bitinceye kadar kalırlar. Hiç bir ücret alınmaz. Kış geceleri köyün eşrafıda gelir yemekten sonra uzun sohbetler olur. Gençler hizmet eder, sofra kurup, çay demlerler. Yemek sonrası leğen ve su getirir sabunla misafirler ellerini yıkar abdest alırlar. Ramazanda her akşam iftar hazırlar köyün ilerti gelenleri sırayla.

Bu konuda yaşadıklarımı şöyle sırayabilirim köy odalarının işlevini izah etmek için.

80 li yılların ortalarında Konya-Doğanhisar köylerine konya çifti denilen kendi ürettiğimiz halıları satmaya gittik bir kış günü. Yollar kar ve çamur. Tam akşam toparlanıp köyden ayrılmak üzereyken bizi odaya davet ettiler. Mükellef bir akşam yemeği yendikten sonra odanın ocağına 2 dal meşe atıp çay ve kahve ikram edip güncel konularda sohbet edilip hep beraber yatsı namazı kılındıktan sonra yatak serip istirahatimiz sağlandı. O kadar memnun olduk ki dualar edip veda ettik bu güzel köye.

2004 lü yıllarda bir arkadaş grubu ile türbe ziyaretlerinden dönerken Balıkesir'in çıkışında bir köye girdik ekmek almak için. Ramazan ayıında idik iftara 10 dakika vardı. Tam meydana girdik birisi bize gelin diye bağırıyor. Camiden gelen sese baktık avluda sofra kurmuşlar iftar veriyorlar. Halbuki biz yanımızda bulunan peynir zeytin ekmek ve çayla iftar açacaktık. Köylülerle hep beraber iftar açıp akşam namazını beraberce eda edip köyden mutlu bir şekilde ayrıldık.

Rahmetli babam derdi ki; Evimiz Odanın karşısında idi. Annem sıkı sıkı tembihlerdi oğlum Odanın kapısı açılırsa hemen haber verin. Misafir geldiğinde komşular temiz çarşaf yorgan ve çorba yetiştirmek için yarışırdı.

Ne güzel gelenek ve adetler, keşke o günler geri gelse..!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 81
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster