Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '06

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
2630
 

Türkülere yazılı kasaba Arguvan

Türkülere yazılı kasaba Arguvan
 

Her evinde bir şairi olan, her evinde bir ozanı, bağlaması olan başka yer ben tanımadım, siz tanıdınız mı?

Malatyadan, sivas karayolundan çıkıp yaklaşık 30 km sonra sağa Arapkir yoluna girdiğinizde bir 30 km daha gidip yol sapağıdan sola dönerseniz yol 15 km sonra sizi arguvana götürür.

Bu yol kücücük bir kasabaya ve kocaman bir sevgi dünyasına taşır sizi. Yolculuk yaptıınız otobüs eski ve yorgun olsada, düşler ve türküler her dem taze ve yaşam doludur.sizi alıp götüren türküler hep aşklara yazılmıştır, İlk sapaktan kuruçayı geçersiniz dilinize, “kuru çaydan öte yana yolum düştü arguvana” türküsü takılır. Bu kasabada her taşa, her çiçeğe , her dağa bir, her yola bir sevda türküsü yakılmıştır.

Kıvrılmadan giden bir yoldur çoğu zaman, fakat yüreğimizde kıvrımlar oluşur Arguvan’a girerken. Hiç sevda türklerindeki dsel bir kasaba yoktur. Sonsuz bir bir terkedilmişlik karşılar sizi, yinede türkü dolu, sevgi dolu, aşk dolu... gediği aşarsınız “şu gedikten aşırdılar yolumu” türküsü dolanır dilinize bu sefer.

Erguvan’ adını aldığı sanılır. Erguvansızdır dağları, ovaları. Ovaları, dağları baştan başa sarı çiçek sarmıştır ve sarı çiçeğe türkü yazılmıştır. “ sarı çiçek sarardıyi dağları, derdi gozel ağlama” bu türküye vurgundur hidayet bey, lakabı sarı çiçek hidayettir. Her rakı sofrasında, sarı çiçek türküsüdür dudaklarından dökülen.

Buranın insanları gülmeye yazılmıştır. Kenan emmisi, Ellez (ilyas) dayısı, Fado (fadime) halası, sarı çiçek hidayeti, cin memet’i vardır. Her biri bir mizah ustası, her biri bir öykü kahramanı. Hepsi sevgi taşır yüreğinde, sonra size sunarlar bu sevgiyi, bir kadeh rakıyla.

Sonra kızık köyü vardır, balıkları bulaşık yıkayan. Bulaşık makinası girmez bu köye. Dağları vardır el değmemiş, eşkiyalara ev sahipliği etmiş, nice yasak sevgiye yurt olmuş, adına türküler söylenmiş.”Dağlarınan taşlarının uçup gidem kuşlarınınan.” O dağlara gelmeyen yarin saçında türküye dizilmiş sitmi sevgilinin. “yar saçını yan daramış inadıma inadıma”

Sonra sevdaya yaşanmış hayatlarda doyulmayan sevgiliye, “bir kere görmeynen yar mı sevilir, gecesi gündüzü bir olmayınca.” Doyumsuz sevdaların çığlığıdır söylenen.

Bu topraklarda insanlar vardır harama el sürmemiş, namuslu, yürekli cesur, cömert. Kıl çadırlarda size sunulan bir tas ayranın tadı içine katılan sevgiden olsa gerektir.hani paraya pula meyil etmemiş insanların saflığıdır size sunulan.

Bu uzak, duldasız ve sessz bir çığlık gibi yaşayan arguvan. Gidip yaşamadan haytın saflığını yaşamaz insan. Aşkın saflığını, sevginin saflığını. Yoksulluğun cömertliğini yaşamaz insan. En çok da size uzanan dost elinin sıcaklığını yaşayamaz insan.

Bir gün kaçıp gitmek gelirse içinizden kendinize doğru; arguva eline gidin. Dağdaki kıl çadırlarda bir gece yaşayın bir ömre bedel. Rakı muhabbetinde bağlama eşliğinde sevda türküleri dinleyin, gürültüsüz, dingin. Aşkı yudumlayın her kadehte, sevgiyi, dostluğu. Yaşayın sevdalanacaksınız sizde.

önemli not: konaklama imaknları yoktur. çadırınızı ve uyku tulumunuzu almayı unutmayınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Arguvanımızın artık türkü festivali de var. Bu sene 5. si düzenlenecek festival 28 ve 29 temmuz tarihlerinde yapılacak. Hepinizi ilçemize bekleriz.

Hikmet Tastan 
 07.07.2007 16:37
Cevap :
bundan haberim vaar davet almıştım dostlarımdan, fakat bu güne kadar gelemedim. gelme şansım olursa zevkle geleceğim. sevgiler.  08.07.2007 8:19
 

Bir radyo programında dinledim kuruçaydan öte yana yolum düştü arguvana türküsünü o kadar çok hoşuma gittiki anlatamam daha sonra bu şarkının sözlerini ararken googleden size rastladım sizde maşallah o kadar güzel anlatmışsınızki yüreğinize kaleminize sağlık

Hüseyin AKSOYLU 
 06.07.2007 12:48
Cevap :
çok teşekkür ederim çok naziksiniz. arguvan türkülerine doyum olmaz bilirim. sevgiler.  06.07.2007 14:27
 

Sevgileri, misafirperverliği, türküleri, Ozanları o kadar yalın sunarlar ki tüm bunları başka bir yerde hissetdirirler. Sevgili Ali bey yazdıklarınız birebir yaşıyormuş gibi hissettiyor okuyucu. Yüreğinize kaleminize sağlık..sevgi ve saygılar... Not: Bu arada bende teğet geçtiğiniz ilçe, Arapkirliyim:). Yolunuz düşerse gezilmesi gereken doğaüstü müthiş yerleri vardır:)

Düş 
 21.03.2007 12:48
Cevap :
katkınız için sonsuz teşekkürler. arapkir'e hiç gidemedim. birgün yolum düşerse neden olmasın. sevgiler.  21.03.2007 16:28
 

Ben kaç gündür böyle bir yerin hayalini kuruyorum bir bilseniz...Daha yakınlarda var mı böyle yerler bildiğiniz?

Ufaklık 
 20.03.2007 11:20
Cevap :
bursaya yakın böyle bir yer bilmiyorum. çünkü yaşadığınız yerlere ait hisettikleriniz önemli. arguvan ise kendine özgü ayrı bir yer. tüm olanaksızlıklara rağmen insansıcağını yaşamak güzeldi. sevgiler.  20.03.2007 11:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster