Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
495
 

Türkülerin yaşamla örtüşmesi

Türkülerin yaşamla örtüşmesi
 

Sizede olurmu bilmem.

Görevim gereği iki buçuk yıl kadar Ordu' da yaşadık. Bu zaman içinde Ordulular gezebileceğimiz yerleri anlatıyorlardı, bizde zaman buldukça Ordu' yu dolaşıp tanımaya çalışıyorduk. Birgün Boztepe' ye çıkalım dedik.

Boztepe' ye çıkılacak yolun iki tarafı ormanlık. Zaman zaman köy evlerine rastlıyorsunuz. Virajlı yolda yukarı doğru tırmanırken çevredeki ağaçlar ve köy evleri size şehiri unutturuyor. Bazen bir anda göz gözü görmeyecek kadarkoyu bir sis içine giriyorsunuz. Ordulular buna duman diyor. Kısa bir süre sonra pırıl pırıl bir güneşle de karşılaşabiliyorsunuz. Böyle bir yolculuktan sonra hiç ummadığınız bir anda yolun aşağısında unuttuğunuz Ordu ile karşılaşıyorsunuz. Gördüğüm manzara karşısında adeta dilim tutulmuştu. Benim Boztepe'ye ilk çıkışım böyle olmuştu.

Bilirsiniz bir Ordu türküsü vardır '' Boztepe' ye çıkmalı şu Ordu' ya bakmalı '' diye başlayan. Ben o günden sonra ne zaman bu türküyü dinlesem Boztepe' den Ordu' yu seyredişim aklıma gelir. Hatta daha sonra iş yerinden çıkıp derelerin üzerinden geçerek eve gelirken '' Ordu'nun dereleri '' türküsünü ve buna benzer bir çok türküyühatırlamaya başladım. Yaşanmış olaylardan oluşan türküler sanırım insanlardabuna benzer duygular yaratıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 660
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Evli, üç çocukluyum. Hukuk mezunuyum. Kitap okumak müzik dinlemek ve yapabildiğim kadar el sanatları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster