Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
514
 

Türküz, Cumhuriyetin...

Benzetilemeyen ülkemin insanları...

Yüzyıllardır kimliğimizdeki o göçebe ruh haliyle dört bir yanına savrulduk dünyanın. Bazen eğlencelik, bazen ibretlik, bazen de traji komik hikayelerde anlattığımız insanlarımız var dünyanın dört bir yanında. Ferrarisini gazlayan bilge gibi, Anzaklara Avusturalya topraklarında savaş açan iki çılgın gibi, Karl Marx ın müze evinin yanındaki Laz dönerci gibi ve adını sıfatını biteremeyeceğimiz insanlarımız...

Kimseye benzemiyoruz ve benzetilemiyoruz. Ruhumuzda khan zamanından kalma savaşma içgüdüsünü de çıkartamadığımız, yıl 2007 de olsa peyderpey gösteriyor kendini. Bir onuncu yıl marşını, bir mehter marşını bize düşman varlıkların karsısında yerli yersiz söylüyoruz hep bir ağızdan. Sonra halkın o bilindik replikleri duyuluyor kahvelerde, evlerde, işyerlerinde.

- Bizi dıştan çökertemezler hep içimizden kazıyorlar...
- Baltacının Katherinası çinli prenseslerin film fırıldaklarıyla yüz yıllardır uyutuluyoruz ama okumayan, bilmeyen insanlarımızın bu ego tatminliği beni hiç tatmin etmiyor. Bu içinden çıkılamayan ülke psikolojisine ben de nereden dahil oldum hatırlamıyorum. Ama nedenini bilmeden bu absürdlüğümüzü de seviyorum. Mesela dünyanın hiç bir ülkesinde pazar sabahları zarzavatçılar dolaşmaz. Hiçbir ülkesinde ambulansın kulvarında gazlanmaz, evlerin salonu fayansla döşenmez, cep telefonları ilk okul seviyesine kadar düşmez. Ben bunların hepsini ve daha fazlasını memleketimde gördüm. Bu karmakarışık yaşam biçimimiz belki de sisteme inat bizi farklı kılıyordur.

Bu dünyanın neresine gitsen yanlız değilsin. Ve nasıl bu hale geldiğimizi sorgulamadan bir Türkiyeli'nin Türkiye'de yaşamadığı sözleriyle bitireyim sözlerimi.

Ölürsem o günden önce yani,
öyle gibi de görünüyor
Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse,
tepemde bir de çınar olursa,
taş maş da istemez hani...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 522
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

28 yaşındayım. Hayata ve siyasete dair olacaktır yazılarım. Belki en keyifli anımda, belki de hüznün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster