Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '17

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
785
 

Turşunun Bile Bu Kadar Çeşidi Yokken, Ege: "Festival Kaynıyor"

Turşunun Bile Bu Kadar Çeşidi Yokken, Ege: "Festival Kaynıyor"
 

Başkan İnce, geçen "Bardacık" Festivalinde, ev sahibi olarak, herkese önderlik ettiydi.


Türkiye’nin her tarafında, festivaller cirit atıyor. Egenin bu mıntıkasına, aklınıza ne gelirse, festivali yapılıyor. Ege’li, enginar festivali de gördü,bağ  bozumu festivalini de. Menemen Çömlek festivalini de.

Ege Bölgesi’nde bu yıl 12 aya yayılmış toplam 208 festival ve şenlik organize edilecek. Bunların 151’i; haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında gerçekleştirilecek. ‘Sebze-meyve’, ‘kültür-sanat’ ve ‘gençlik’ gibi başlıklar altındaki festivaller, yaza, hem Sonbahara renk katacak.

Ege, şenliklerle bir yumak olmuş. Tiyatrosundan, eğitimine, enginarından balığına, rastgele şenliklerle coşan coşana. Eğitim  ve kültür etkinlikleri, eğitim bilimle sarmaş dolaş olmuş. İç içe.

Adını genellikle yörelere has ürünlerden alan festivaller, hem bölgeye ekonomik kazanç sağlıyor hem de tanıtımını yapıyor. Yöre halkı keyifli vakit geçirirken, bölge de turizm açısından hareketleniyor. Pek çok ünlü isim konuk oluyor, şarkılarıyla coşturuyor, çeşitli yarışmalar ve gösteriler de coşkuya coşku katıyor.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

  GEÇEN BARDACIK FESTİVALİNDEN.

  Türkiye'ningelenekselelsanatlarınınöndegelentemsilcileri,4.GüzelbahçeGelenekselTürkElSanatlarıFestivali’nde buluştu.16 bölgeden, 35ayrısanatdalından, 40zanaatçının katıldığıetkinlikte Atatürk ve silah arkadaşları için lokma dökülmesiyle başladı. Güzelbahçe, Ege’nin önde gelen  festivaller yumağının tam ortasında. Sanatsal ekibi ile iyi işler kotarıyor. Bir peyzaj mühendisi olan başkanlarına, en güzel sunum ve tertiplerle ortaya çıkıp,  festivallerin üstesinden geliyorlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava.

Güzelbahçe Belediyesi ve  GüzelbahçeKültür Sanat ve MusikiDerneği’in işbirliği ile düzenlenen Güzelbahçe 4. GelenekselTürkElSanatlarıFestivali başladı. İstanbul, Adıyaman, Bursa, Denizli, Ankara, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Mardin, KKTC veİzmir'in çeşitli ilçelerinden gelen 40 usta ,Güzelbahçe İlha nSelçuk Parkı'nda hemeserlerin isergiliyor,hem de  sanatların ıicra ediyor.

Festivalin startı Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nin girişinde sergilenen üç serginin açılışıyla başladı. Dilek Erim’in “Kaat’ı, geleneksel Türk Süsleme Sanatı”, Fotoğraf sanatçısı Yunus Koç’un “Kaybolan meslekler fotoğraf sergisi”  ve Yusuf Ziya Güreken’in “yakma sanatı eserleri”nin yer aldığı üç sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Başkan İnce:  "Geleneksel Türk  Standartları, Anadolunun binlerce yıllık tarihinden gelen, çeşitli uygarlıkların kültür mirasyle kendi değerlerini  birleştirerek, bir mozaik oluşturmuştur." dedi.

Güzelbahçe Kültür Sanat ve Musiki DerneğiBaşkanı Emel Ardahanlı hayallerindeki festivali gerçekleştirdiklerini belirterek, “Amacımız,ülkemizde kaybolmaya yüz tutan geleneksel Türk El Sanatlarımızı geleceğe taşımak v egen çkuşaklara tanıtmak” diye konuştu.

Festival alanında ayrıca İzmir’in kurtuluşu ve şehitlerimizin ruhuna lokma dökülüp dağıtıldı. İlhan Selçuk Parkı’nda ve Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen festival 12 Eylül akşamı sona erecek.

TİYATROLARI DA TAM GAZ:  Ayrıca, Güzelbahçe’de Yaka Mahallesi gençlerinin oluşturduğu Yaka Gençlik Tiyatrosu’nun sahneledi tek perdelik komedi “Bir mahallenin umudu” adlı oyun kahkaha tufanı estirdi.

Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi Tuncel Kurtiz Salonu’nda sahnelenen “Bir mahallenin umudu” isimli oyunu Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP İlçe Başkanı Kazım Çam, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda tiyatrosever izledi.

Yönetmenliğini Aykut Türkelli’nin yaptığı ve Nazlı Turanlıoğlu, Sarp Kaya, Oğulcan Karaman, Tugay Merttürk, Aykut Türkeli, Doğay Karaman, Gülşah Toğan ve Devrim Seyrek’in rol aldığı tek perdelik oyunu izleyenler kahkaha tufanı estirdi. Salonu dolduran 7’den 70’e yüzlerce izleyici gülmekten adeta kırıldı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANI  MUSTAFA İNCE'NİN NE YAPTIĞINI ANLAYAMADIK. SİZ KARAR VERİN.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

EVET. İTİNA İLE ÇIKARILAN KAĞITTA, EBRU SANATINI GÖRECEĞİZ.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar

KENDİSİ, NE DE OLSA PEYZAJ  MÜHENDİSİ. RENKLERİ TANIYOR. ZATEN KENDİSİNİN DE RENKLİ KİŞİLİĞİ VAR.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

BİRAZ RESİM, BİRAZ EL EMEĞİ SANATI DERKEN, GÜZELBAHÇE BELEDİYESİNİN KAFASINI KAŞIYACAK VAKTİ YOK.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar

OYNAN TEMSİLDE, HERKES KOPTU.  BAŞARILIYDILAR. BAŞKAN DA ÖYLE DEDİ.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

OYNANAN TEMSİLDE KAHKAHADAN SALON YIKILDI.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, kalabalık

ALKIŞLAR, SANATÇILAR İÇİN.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve gece

OYUNCULAR TOPLU HALDE.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster