Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
668
 

Tüsside

Tüsside
 

Vay canına!

Ben meslek hayatımda böyle bir şey görmedim!

Liderliğin önemini, eğitim ve öğretimden şikâyet etme yerine onu düzeltebileceğimize bizi bu derece inandırabilen böyle bir eğitim programında hiç bulunmadım, duymadım da…

Bu seminere gelmeden önce, seminer hakkında fikrini sorduğum arkadaşlar “mutlaka görmelisin, kesinlikle bulunmalısın, bu deneyimi yaşamalısın” diyerek bu program hakkında olumlu bir şeyler söylemişlerdi. Şimdi “az bile söylemişler” diyorum.

Programdan döner dönmez çevremdeki arkadaşlara “bu semineri almadan, görmeden öğretmenlik yapmayın” diyerek seminerden duyduğum olağanüstü memnuniyeti belirtiyorum.

 “TÜBİTAK, TÜSSİDE Türkiye sanayi ve Sevk idare enstitüsünün” 27.11.-02.12.2016 tarihleri arasında düzenlediği “Liderlik, Girişimcilik ve öğretmenlik” seminerinden bahsediyorum.

Dersler hem gündüz hem de akşam seanslarında uzun saatler devam etmesine rağmen kelimenin tam anlamıyla “Rüzgar Gibi geçti.”

Program boyunca öğretmen olarak unuttuğumuz “birçok konu” bize tekrar hatırlatıldı. Ders verme teknik ve metotları bize çok farklı geldi. Akşam seanslarında koca koca öğretmenler çocuklar gibi oynayarak öğrendik.

Öğrenimi veren öğretmenler ne muhteşemdi öyle! Helal olsun! Hepsi birer profesyoneldi. Bam telimize dokundular. “Sizler öğretmensiniz, kendinizi ve çevrenizi değiştirin” dediler. Her insanın birbirinden farklı olduğu, öğrenmelerinin farklı ve öğrencilerin hepsinin ayrı birer değer olduğunu ve aynı öğrenciden bir daha olamayacağını gösterdiler, hatırlattılar. Sağ olun, var olun!

Seminer bittiğinde bagajımıza, insana ve çevreye sevgiyi, saygıyı koyduk. Sistemin çoktan bizden vantuzladığı “öz güvenimizi” tekrar paketledik. Hepimiz “öğretmen” olduğumuzu hatırladık. Ve istersek “Liderlik” yaparak sistemi değiştirebilirdik.

Organizasyon tek kelimeyle “harikaydı.” Konaklama, yemek, temizlik, personel beş yıldızlı bir otel kalitesindeydi. Tüm arkadaşlar aynı fikirdeydik.

“TÜSSİDE” programın birkaç hafta sonra biteceğini duyurdu. Program bence tüm “meslek öğretmenlerini” kapsamalı. Hatta programa katılmak zorunlu hale getirilmelidir.

Ben buradan tüm “meslek öğretmenlerine” sesleniyorum. “sakın bu programı kaçırmayın”

Sayın “ TÜSSİDE” bu eğitim programını düzenleyen yetkililer, lütfen sayın MEB, lütfen yeni bir program daha…

Artık böyle bırakamazsınız!

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"çevrenizi değiştirin" kısmına yoğunlaştım. Selamlar.

Kerim Korkut 
 18.11.2019 7:52
Cevap :
Teşekkür ederim. Selamlar.  18.11.2019 18:13
 

Yazıyı yazan "DG" olunca mutlaka okurum, önemserim ve öneriyorum da. Ancak, tamam organizasyon harika konaklama, yemekler 5 yıldızlı otel kalitesindeymiş hepsine eyvallah da birazda öğrendiklerinizden söz etseymişiniz çok daha iyi olurdu gibime geldi. Şimdi çok merak ediyorum yüz karası eğitim sistemimizde neler değişecek? Yoksa yine cumhuriyetin faziletlerini, Atatürk'ün yüceliğini ve kutsallığını mı ezberlemeye devam edeceğiz? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 06.12.2016 12:07
Cevap :
matilla dostum, sizden yorum almak süper benim için. Blog da o kadar az ki maskesiz yorumlar.Ben çok eleştiri ve yorumlarınızdan yararlanıyorum.**düşünsenize matilla, sizin daha önce yazdığınız, benimde yazdığım "Öğretmenlik kutsal" filan değildir konulu bloglarımızda işaret ettiğimiz noktaları bu seminerde vurguladılar.Her öğretmenin kendini kutsal saydığı "paradigmayı" on şiddetinde sarstılar. Öğrenimin alışageldiğimiz kalıplardan farklı olduğunu gösterdiler. Düşünsenize sizde yıllardır var olan ama kendinizi yanlız hissettiğiniz düşünceleri onayayan "bilim Merkezinden" geliyorum. Bagajımıza neler attığımızı belirttim. fakat dostum sizde belirtmişsiniz; değişim malesef çok zor gerçekleşiyor. Sistem malesef ters eliyor. Kötüler yukarıda iyiler aşağıda.Ben TÜSSİDE'yi bir farkındalık olarak; eğer EĞİTİMİ, ÖĞRENİMİ lokal ve dini kalıpların etkisi dışında kabul eden öğretmenlerin yüzdesi arttıkça hem liderler yıldızlaşacak, hem de liderlerin yükseldiği ortamda öğrenim iyileşecektir  06.12.2016 17:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 574
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster