Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '14

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
20812
 

Tut-i Mucize Guyem

Tut-i Mucize Guyem
 

Birkaç gündür bir şarkının sözleri dilime takılmıştı. Mutfakta iş yaparken bile farkında olmadan aynı girişi mırıldanıyordum; “Ah Tut-i Mucize Guyem, Ne Desem Laf Değil.”

Bu kadar dilime dolandığına göre bir nedeni olmalı diye düşünüp önce internetten şarkının bütününü buldum ve dinledim. Tabii söylememe bile gerek yok. Tek kelimeyle mest oldum. Şarkının ezgisi de, sözleri de sanki yüreğimin en derin köşesine dokundu.

Sözlerinin 17. Yüzyıl şairlerinden Nef-i ye ait olduğunu öğrendim. Lisedeki edebiyat derslerinden de kendisinin tam bir hiciv ustası olduğunu hatırlıyorum zaten. Hayat hikâyesi de ilginçmiş. Her seferinde dayanamayıp yaşadığı dönemdeki insanlara şiirleriyle gönderme yaptığı için idama mahkûm edilmiş. 1635 yılında idama götürülürken bile “Padişaha bir hicvim var” dediği rivayet ediliyor.

Şiirin sözlerini ve Türkçe anlamını da buldum;

 

 

tuti-i mucize-guyem ne desem laf değil
çerh ile söyleşemem ayinesi saf değil

ehl-i dildir diyemem sinesi saf olmayana
ehl-i dil birbirini bilmemek insaf değil

yine endişe bilür kadr-i dür-i güfarım
rüzgar ise deni dehr ise sarraf değil

girdi miftah-i der-igenc-i maani elime
aleme bezl-i güher eylesem itlaf değil

levh-i mahfuz-i sühandir dil-i pak-i nef’i
tab’-i yaran gibi dükkançe-i sahhaf değil

 

                                                 NEF-İ

 

 

Günümüz Türkçesiyle;

1.beyit:Ben mucize söyleyen papağanım.Söyleyeceklerim laftan ibaret değildir. Ben çarh ile söyleşemem(onu kale almam) çünkü içi fesat. İçi dışı bir değil


2.beyit: Maneviyat sahibidir diyemem gönlü pak olmayana. Asıl Maneviyat sahiplerinin birbirlerini bir görüşte tanımamaları insafa sığmaz.

3.beyit: Benim inci gibi sözlerimin kıymetini düşünen insanlar bilirler. Devir desen, şu gelip geçici dünya hayatı desen, arkasında bir şey bırakmaz.

4.beyit: Geçti ya elime bir kez güzel nutuk atma hazinesinin hayırlı anahtarı, Âleme değerli taşlar dikili dokumalar dağıtsam ziyan olmaz.

5. beyit: Sivrilikleri törpülenmiş saklı levhadır Nef'i'nin tertemiz lisanı. Sadık dostların tabiatında olduğu gibi, küçük sahhaf dükkanı gibi değil!

    Son yazımda kendi geçmişime gitmişken birden daha da eskiye, taa 17. yüzyıla uzanmanın ne âlemi var şimdi bilemiyorum. Belki her dönemde insan doğasının aynı olması, haksızlığa dayanamayan ve mücadeleci bir ruh taşıyan kişilerin varlığı hoşuma gittiği içindir.
    Sevgiyle kalın.

Not: Az önce MB yazarlarından Sevgili Sündüs Akkaya ile görüştük. Kendisinin 7 Nisan akşamı Zonguldak'ta oğlunun aracıyla seyahat halindeyken trafik kazası geçirdiğini öğrendim. Çok şükür ciddi bir yaralanmaları yokmuş ama hâlâ kazanın şokunu atlatamadığını söyledi. Arkadaşlara duyurmak istedim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blog sayesinde TSM dinlemiş oldum. Barış Manço, Bülent Ersoy, Eliz Avaroğlu, Zeki Müren... Zeki Müren duygusal ses tınısında favorim oldu.

Muharrem Soyek 
 19.10.2015 16:31
 

Sözlerini okumak bile bana yetti...Kızkardeşim yıllar yıllar önce Türk Sanat Musiki dersi alırken, ilk öğrendiği ve seslendirdiği parça bu olmuştu. Teyzeleri bu parçayı çalışırken, çocuklarım daha 4-5 yaşlarında idi, sabah akşam evde tut-i mucize guyem diye sözler inliyordu, onlarda yetmiyor muş gibi diğer yeğenler geldiğinde "teyze, teyzem neler söylüyor "böyle diye sitem ederlerdi. Ben çok seviyorum, ne iyi ettinizde bana bu parçayla geçmişe yolculuk yaptırdınız. Kaza haberimi bildirdiğiniz ve sık sık telefonla desteğiniz için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki sizi tanımışım. Sizi seviyorum, o güzel yüreğinizi. Kitap çalışmalarınızda kolaylıklar ve bol şanslar diliyorum. SEVGİLER VE SELAMLAR ADANA'ya gönderiyorum.

Sündüs Akkaya 
 17.05.2014 19:05
Cevap :
Bu güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim. Ben de sizi seviyorum ve iyi ki tanıdım diye düşünüyorum. Sağlık ve esenlik dileklerimle...  20.05.2014 13:48
 

Kıymetli Öğretmenimiz, Sayın Sema Beköz :Nefi'nin eserlerinde hangi akıl, hangi fikir zerre de miskal kadar bir kusur bulur. Meseleyi bir başka yönden düşünüyorum. O yokluk, düçar, naçar zamanda böyle beyinler, bu denli derin düşünceler ömür boyu akılda kalan sözler her Cana nasip olmaz.Özellikle Türkçe tercümesini de yazmakla çok önemli bir yazı haline geldi.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 19.04.2014 17:42
Cevap :
Değerli yorumunuz için çok teşekkürler Sayın Burakgazi. Tuhaftır ama bunca yıl sonra şiirin o güzel başlangıç kısmı dilime takıldı. Hâlâ günde bir kaç kez Tut-i mucize guyem diye mırıldandığım oluyor. Nef-i'nin bir de "Tahir Efendi bana kelp demiş" şiiri vardı. O da çok incelikliydi diye hatırlıyorum. Haklısınız, o dönemde böylesine cesur eserler üretmek herkesin harcı değilmiş. Güncel bir konu değil ama düşünürsek aslında güncel bir yanı var. Sağlık ve esenlikler diliyorum. Saygılarımla.  19.04.2014 20:48
 

Selam olsun zamanının devrimcisi Nef-i ye.Şatafata ve tantanaya karşıymış,fesatlığa,gönül kirliliğine ve maddiyat düşkünlüğüne hep karşı çıkmış.4.cü Murat'a da hicivler yazmış.Cezalandırılmasını istemiş.En kötüsünü de Sadrazam bayram paşaya Yazmış... Affedilmesi için bir gün sarayın zenci ağasından yalvar yakar bir dilekçe yazmasını istemiş.O da kıramamış.Yazmış.Tam bitirmişken kalemden bir damla siyah mürekkep damlamış kağıda.Nef-i durur mu? Hemen hiciv damarı kabarmış.Ve:"Mübarek teriniz damladı efendim",demiş.Ve celladı boylamış o anda...Unutulmuşları anımsamak ne güzel!Elinize sağlık Sema hanım.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 14.04.2014 12:37
Cevap :
Evet detaylı araştırmışsınız gerçekten. Aynı şeyleri ben de okumuştum. Nef-i bunca yıl sonra tarihe çok fazla ilgim olmadığı halde ( belki de şarkının bestekarı Itri'nin sayesinde)kendisini bana hatırlattı. Demek ki tarihe doğru bir şekilde geçmek lazım. Yüzyıllarca dilden dile efsane gibi söylenmek veya kalıcı olmak, tekrar tekrar hatırlanmak için... Bu ince ve güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ediyorum Abbas Bey. Selam ve saygılarımla.  14.04.2014 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 226
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1390
Kayıt tarihi
: 22.09.13
 
 

Ege Üniversitesi mezunu. Emekli öğretmen. Yayımlanmış romanları ve deneme kitapları var. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster