Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3133
 

Tutarlı anne baba nasıl olunur?

Tutarlı anne baba nasıl olunur?
 

Çocuk gelişiminde en önemli faktörlerden biride anne babanın tutarlı davranmasıdır.Yani ,doğrular ve yanlışlar farklılık göstermemelidir. Çocuk anne ve babayı çok önemser.Anne ve baba çocuk için bir örnek teşkil eder. Ebeveynlerin davranışında tutarlılık yoksa çocuk onların doğrularına inanmamaya başlar. Anne ve baba zamana ve koşullara göre davranmamalıdır.Tutarlı olmak her zaman kontrolü elde tutmak ve iyileri ,kötüleri çocuğun kavramasına yardımcı olmak. İşte en önemli mesele.
Yapılan araştırmalarda Türk anne ve babanın çok özverili olduğu ,yemeden yediren ,giymeden giydiren bir yapıda olduğu ortaya çıkmış.Ancak,sinirliyken veya kafası başka yerdeyken çocuğu ile konuşması veya hitap biçimi çocuğun güvenini ortadan kaldıracak kadar ağır olabiliyor.Yani,o kadar emeği kendi elleri ile yıkabiliyorlar. Tabii istemeden oluyor bütün bunlar. Peki otokontrol nasıl sağlanır?
Avrupa'da çocuğa ayrılan etkin zaman günde 7 saattir,Türkiye'de çocuğa ayrılan zaman 3 saat.Bizler çocuğa ayrılan etkin zamanı arttırmak ve tutalı davranmak için hangi şartları oluşturmak gerektiğini ortaya koymalıyız.
Hayat önemsediğiniz unsurlar üzerine kuruludur. Çocuklarınızı önemsersiniz ama dünyalarının var olduğunu ,incindiklerini,ilgi aradıklarını düşünmüyoruz ne yazıkki. Eğer düşünseydik moralimiz bozuk bile olsa çocuklarımızla daha anlayışlı,kırıcı olmadan konuşma biçimini oluşturmuş olurduk.
Değerli anne babalar onların sizin çocuklarınız olmaları onlara ve onların dünyasını yok sayma hakkını vermiyor.Anne babalar kontrolü ellerinde tutabilmelerinin tek yolu o çocukları sevmenin yanında saygı duyduklarını hissettirmelidirler. Her şey çocuğunuza verdiğiniz önem ve değer ile ölçülür. Bunu ıspatlamanın yolu tutarlılığı moraliniz bozukken bile elinizde tutmak ve çocuğa değerli olduğunu hissettirmektir.
Çocuğunuzla iyi bir iletişim için onu dikkatli dinleyin.Çocuğunuzu dinlerken yaptığınız işi bırakın kendinizi tamamen ona verin. Düşüncelerinizi anlaşılır ve açık,net olarak söyleyin.Annenin ve babanın verdiği mesaj aynı olmalıdır.Çocuklar gözlemleyicidir söylenenden çok yapılanı dikkate alırlar.Anne baba yeniliğe açık kendine saygı duyan ,kendini tanıyan bireyler olmalıdır.
Saldırgan anne babanın çocuklarında algılama ve sosyalleşme geç olur. Çünkü herşey bağırılarak anlatılır. Anlatılmak istenen olaydan öte kavga olgusu ön plana çıkar.
Değerli anne babalar çocuk kendini güvende hissetmek ister.Bunun başlangıcı tutarlı olmaktır. Annesini ve babasını çocuk tanımalıdır.Morali bozuk diye farklı davranan ebevyn ile diğeri aynı kişiler değillerdir.Tutarlı olan ebeveynin bütün emekleri zarar görür. Verdiğiniz emekleri kendi ellerinizle yok etmeyin.KENDİNİZİ AYARLIYABİLMEK , MORALİNİZ BOZUKKEN ÇOCUĞUNUZA İYİ DAVRANABİLMEK İÇİN ÇOCUĞUNUZUN BİR BİREY OLDUĞUNU VE ÖNEMLİ OLDUĞUNU ,DUYGULARININ OLDUĞUNU,KIRILABİLECEĞİNİ AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.
Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de tutarlı olmanın en büyük temel doğru olduğuna inanıyorum. bir de bununla beraber çocuk, sizin iyi niyetle söylediğiniz yalanı yakaladığı zaman tutarlılığın, güvenilirliğin büyük yara aldığı da ortadadır. iki noktaya daha değinmek isterim. "Tutarlı olan ebeveynin bütün emekleri zarar görür." yazarken herhalde minik bir el sürçmesi olmuş. "Tutarlı olmaya devam ederseniz. ÇOCUK SİZİN DOĞRUNUZU KABULLENİR." bunun en güzel örneği de manevi kardeşim. ne kendi anne-babası, abisi ne de anne-baba bildiği kendi anne-babam... tutalılığı ilgiyle birlikte sürdürdüğüm için beni örnek almış. haberini aldım ki kreşte adım sürekli geçiyormuş. hayatımda yaşadığım en güzel duygulardan birisidir, anlatılmaz, yaşanır. :) elinize sağlık.

Burak Durukan 
 14.07.2008 15:46
Cevap :
Eğitimde iyi niyetle bile olsa yalan söylenmemesi gerekiyor.Eğer yanlış telafuz edilmişse açıklaması yapılmalı.Yani yalan söylenmeyeceğini çocuk bilmeli.Nasıl anlatılması gerektiğini,eğer farklı algılanmışsa bir olay çocuktan özür dileyerek açıklanmalı.Tutarlı olmak doğru karar verdiğine inanmak gerekir.Bu bilgi ile ortaya çıkar.Doğruyu söylediğiniz halde özür dilersiniz karşı tarafı kırmışsınızdır.  14.07.2008 15:58
 

değerli bilgilere, ben kızıma istediğim kadar vakit ayıramayan, yoğun çalışan bir anneyim ama 9 yıllık annelik hayatımda edindiğim tecrübelerden en önemlisi, birincisi kaç yaşında olursa olsun çocuğa senin bir parçan gibi değil bir birey gibi davranmak gerektiği ve her konuda kararlı davranmak gerektiği, tşk. , sevgiler

Dilek Fuçucı 
 17.12.2007 17:28
Cevap :
Teşekkür ederim..  17.12.2007 18:24
 

Güzel bir konu.Özetlemişsiniz. Elinize sağlık. Ancak gerçek hayat oldukça farklı : Siz, tutarlı olmak adına doğru söyleyip doğru davranıyorsunuz ama çocuk dışarda tamamen normal karşılanan bir tavırda yalanı görüyor. Siz saygıyı ve sevgiyi öğretip o şekilde yakalaşıyorsunuz ancak o dışarda kavgayı dayağı normal gibi yaşayanlarla beraber oluyor. Neticede şu an da içerisinde bulunduğumuz toplum öyle dejenere olmuş ki , sizin "doğru" olarak öğretmeye çalıştığınız hemen hemen hiçbir şeye normal ve doğru gözüyle bakmıyor ve bu şekilde de yaşamıyor. Doğal olarakta çocuk çelişkinin büyüğünü ailesi ve yaşadığı çevre arasında yaşıyor. İşin kötü tarafı ise genelde yaşadığı çevrenin doğrularını benimsiyor. Sevgi ve saygılar.

basak_33 
 17.12.2007 15:03
Cevap :
Tutarlı olmaya devam ederseniz. ÇOCUK SİZİN DOĞRUNUZU KABULLENİR.  17.12.2007 15:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster