Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3766
 

Tutku ve kadınlar

Tutku üzerine düşünmeye başlayınca hep kadınlar gelir aklıma. Erkeklere göre çok daha fazla tutkuludurlar yaşama, kararlıdırlar ve ne istediklerini bilirler. Ucunda ölüm olacağını bilseler bile sonuna kadar sabır ve inatla giderler tutkularının peşinden. Çünkü defterlerinde kaybetmek, başarısız olmak yoktur. Tutku, bencil ve aşkın da ötesinde bir duygudur. Kokladığın bir çiçeği yalnız senin olsun diye koparıp ölüme terk etmek gibi, kimi yerde ölümle eşdeğerdir.

Tutkulu kadın erkeğe göre çok daha güçlüdür. Tarihte güçlü, başarılı olarak bilinen imparatorların, komutanların, liderlerin çoğunun arkasında da kendilerinden çok daha fazla ihtiraslı ve iktidar tutkulu kadınların iradesi vardır. Sezar’ın Kleopatrası, Kanuni Sultan Süleyman’ın Kösem Sultan’ı, gibi. Ya da tutkularıyla kendilerini ön plana çıkarıp başarılı olmuş kadınlar vardır, Marie Antoinnet, 8. Henry’nin kızı 1. Elizabeth ya da Jean Darc gibi.

Tutkulu kadınlar erkekleri hep ürkütmüştür. Onlar birer potansiyel tehlikedir ve arzularının önünde durmak neredeyse olanaksız gibidir. Seçim sadece onların seçimidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demek istiyorum öncelikle... Tutkulu kadınlardan erkeklerin korkması niye ki, hayata tutku ile bağlanan bir kadınla yaşamanın tadını başka ne verebilir ki:) En basit günlük birşey bile, hayatı tutku ile yaşayan kadınla yaşandığında, yıldızlar kadar parlak ana döner. Çünkü onlar, her anın kıymetini bilirler, bir bakışın bile, bahçedeki bir çiçeğin bile... Bence, tutkusuz kadınların sunduğu hayattan korkmalı erkekler. Ne yapsalar, anlam bulamaz çünkü, o hayattan bezmiş kadınlarda... Bence bir ilişki de, en azından bir taraf, hayata tutku ile tutunmalı. Bu kadın olursa daha anlamlı. Ne de olsa, genelde kadın götürür hayatı. Selamlar.

Doğa 
 28.08.2008 10:29
Cevap :
Yorumunuzd a son derece kadınca ve tutkulu olmuş. Teşekkürler :))  29.08.2008 13:51
 

yaınıza katılmıyorum .. tarihteki tutkulu kadınların bir çoğu sonuçta yanlızlıkları ile başbaşa kalmışlardır .. öte yandan onları bu kadar tutkulu kılan biraz da erkek egemen toplumlarda yaşamaları değilmidir ??? ayrıca kadın daha farklı sever erkekten bir şair şöyle demiş ; "sizi öyle derin öyle içren sevdim ki başkalrına yar olmanızı dileyecek kadar !" bence bu daha kadınsı .. naçizane bir kadın olarak ...

ENGIN D 
 28.08.2008 0:09
Cevap :
Teşekkürler yorumunuz için. Bu konuda yakında bir blog yazacağım. Bakalım ne diyeceksiniz o zaman. İyi günler  29.08.2008 13:55
 

ama korkmasına gerek yok bence erkeklerin tutkulu kadınlardan.zaten kadının bir diğer yanı da özveridir.ve tutkulu da olsa özverisinden dolayı erkeğiyle asla girmez bu savaşa.:) elinize sağlık..

_dea___ 
 27.08.2008 17:10
Cevap :
Teşekkürler yorumunuz için.  29.08.2008 13:52
 

Ne kadar güzel gözlemlemişsiniz.Güçlüdürler,başlarını öne eğmez,kimsenin buyruğu altına girmezler.Hiçbir şey yıldıramaz onları taa ki inandıkları şeylerin yıkımına kadar.Bunu kaybedinceye kadar ölümüne giderler.Ama neden korkutur bu erkekleri bilmem.Erkekler bu kadar güçlü olamadıklarındanmı,yoksa bu kadar güçlü duruşun ardında ezildiklerinden mi??

son tual 
 27.08.2008 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1024
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

38 yaşındayım. Özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum. Edebiyatla amatör olarak çocukluğumdan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster