Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1292
 

Tutkunun romanı Leyla Gencer

Tutkunun romanı Leyla Gencer
 

Aylardır, hakkında yazmak istediğim bir kitaptan bahsetmek istiyorum sizlere. Bugün haberlere göz attığımda, artık ötelemeye imkan olmadığını, aceleyle de olsa bu kitap hakkında iki satır yazı yazmam gerektiğini düşündüm. Çünkü, dünyaca ünlü opera sanatçımız Leyla Gencer'i kaybettik. Bu kitap da, onun hayatını anlatıyor.

Kitabı ilk okumaya başladığınızda, Zeynep Oral'ın farklı bir uslupla yazdığı satırlara alışmak kolay olmuyor. Ama kitabın içinde ilerledikçe, o satırlarlarda anlatılan, adeta uçurumun kıyısında durup da, her seferinde kendini boşluğa bırakırcasına ve sadece kendine söylercesine, dünyaca ünlü opera sahnelerini inleten, birçok şehirlerden akın akın insanları kendini izlemeye çeken tutkulu sesin azmine, aşkına, inadına tutuluyor insan.

Yurt dışında, sanat dünyasının acımasız çarkları arasında ezilmeden varlığını ilan etmeye ve tutunmaya çalışırken, ülkesinde de çalıştığı devlet tiyatroları sanatçılığı görevine, ayak oyunları ile son verilir. Ama asla kendi bildiğince ve tutku ile sahneleri inletmekten, azminden, hırsından vaz geçmez. Yurt dışında kalır, çok çalışır ve yönetmenlerle çatışacak kadar rolüne kendi yorumunu katmak ister her seferinde. Her aldığı rolü derinlemesine inceleyip, bütün detaylarıyla sahnede canlandırışı büyük ilgi uyandırır dünyada. Bu nedenle, o sadece sesi ile değil, sahnedeki duruşu ve mimikleri ile de bütün dünyayı kendine hayran bırakır.

Yurt dışında edindiği bu görkemli üne rağmen, ülkesinden gelen her sahne teklifine sıcak bakar ve koşa koşa gelip sahnede yerini alır. Yaşam adına, aşk adına, dostluk adına, tutku adına, inat adına daha bir sürü detay var kitapta.

İtalya'nın Milano kentinde cumartesi günü ölen ve kendi vasiyeti üzerine yakılarak, külleri Boğazın Sularına bırakılacak olan ve bu gün, Türkiye'de ilk sahne aldığı 693 kişilik opera sahnesinde, sadece 40 kişi ile anılan, dünyaca ünlü ve bir çok ödülün sahibi opera sanatçımız Leyla Gencer'in hayatındaki incelikler, bu kitapta tutkuyla okunuyor.

Bir arkadaşımdan ödünç alıp okuduğum ve beğendiğim bu kitaba sahip olup, kitaplığımızda bulundurmak istediğimde, piyasada bulamamıştım. Ben de eski kitapçıları dolaşıp sormuştum ve not bırakmıştım. Birisinden aylar sonra haber geldi. Bence kitaplıkta bulunması gereken bir kitap.


Resim kaynak:http://www.dogankitap.com/kitap.asp?id=231

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tutkularımız olmazsa yaşam ne kadar sıradan olurdu. oysa yaşamı aşkla ve tutkuyla yaşamak yaşama tutunmaktır. hayatın tutukulu ve mutlu olsun. sevgiler.

Asi Rüzgar 
 20.05.2008 11:40
Cevap :
Tutkunun olmadığı bir yaşam anlayışında, mutlu olmak çok zor diye düşünürüm. Tutkuyla sarıldığın bir işi başarmanın heyecanını ve mutluluğunu ne verebilir ki! Görev gibi yaşanan hiçbirşey, yürekte tutku ile yaşananın yarattığı tatlı esintiyi yaratamaz. Bunu fark edip, yaşama tutku ile sarılan yürekler, her daim coşacaklardır hayatın içinde. Sevgilerimle.  22.05.2008 9:41
 

Sesi güçlü kadın ve kalemi güçlü kadın; ikisi bir araya gelince okumanın ve okunanları yaşamanın tadına doyulmaz. Saygı ve sevgilerimle...

Şahin Yamaner 
 15.05.2008 23:54
Cevap :
Çok haklısınız, tadına doyulmuyor satırlara dalındığında. Bir sahneden bir sahneye, hayatın bir yerinden bambaşka bir yerine savruluyor insan. Dostluklar, aşklar, kıskançlıklar... Hayata dair ne varsa, hepsi satırlara serpiştirilmiş, çünkü yaşanan hayat, dopdolu bir hayat. Sevgi ve saygılarımla.  17.05.2008 15:26
 

Siz tavsiye ediyorsanız okumalıyız o zaman.Nur içinde yatsın inşallah.Değerli bilgiler için teşekkürler selamlar..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 13.05.2008 8:44
Cevap :
Sevgili Murat, çok sürükleyici ve etkileyici bir kitaptan sonra, okumaya başladığım kitapları zor beğenen bir yapım var. Bu kitabı da, Kayıp Söz'den sonra okumaya başlamıştım ve ilk etapta biraz ağır gitmişti, hatta sevmeyeceğim galiba demiştim. Ama hayata dair çok güzel ufuklar açtı daha sonra o satırlar bana. İnsan isteyince sınırlar kalmıyor yaşamda. Korkuların üstüne gitmenin, aynı anda hem profosyonel hem amatör ruhu taşımanın ne olduğunu anlıyor insan. Daha çok şey anlatıyor kısaca:) Teşekkür ediyorum yorumun için. Sevgi ve selamlarımla.  14.05.2008 17:10
 

Yalnız sanatta değil yapılmak istenen her işte sanırım en önemli şey bu. Uğurlar olsun sevgili Leyla Gencer'e. Eline, emeğine sağlık arkadaşım. Sakız ağacı tutkuna ara verip yazmışsın ya:) Sevgiler, selamlar.

derinmavi.. 
 12.05.2008 22:03
Cevap :
Canım:) Teşekkür ederim bu içten yorumun için. Tutkusuz hayatların, tatsız tuzsuz yemekler gibi olduğunu düşünüyorum. Yesen de bir, yemesen de:) Tutku da başa beladır bilirim ama neylersin:) Ben yemeği tadıyla tuzuyla seviyorum:) Sevgilerimle.  14.05.2008 17:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1322
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster