Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1071
 

Tutkuyla Sevmek

Tutkuyla Sevmek
 

cnn Türk.com


Tutku’yu elimdeki Türkçe Sözlük , “Öteki özlemlerin üstüne çıkmış, aşırı özlem, hırs, ihtiras, tutkunluk” olarak tanımlıyor.

Bu tanımdaki sözcükleri, zihninizden gözünüzü kapatarak tek tek geçirin bakalım. Neler çağrışıyor? Aşk, sevgili, para, alışkanlıklar, gurbet, hasretlik, başarma ve kazanma hırsı v.s.

Tutkuyla sevmek, insanın özlediği şeylere bağlanması ve onları aşırı sevmesi.
"Tutkuyla Sevmek" günümüz çıkar ilişkileri yumağındaki insanlara, "Ülke sevgisi, vatan sevgisi" pek çağrıştırmaz. Onlarda; para, şan, şöhret , iktidar tutkuyla sevilir , gerisi nedir ki?

Her sanatçı aynı zamanda bir edebiyatçı da. Edebiyatın bir sanat olduğunu bilsek de, konuşmak, yazmak insanın doğasında var.

İçinde, “Sanat Ruhu” taşıyanlar , hangi sanat dalıyla uğraşırlarsa uğraşsınlar duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade etmenin ötesinde temsil ettikleri ülke insanını, yaptıkları konuşmalarıyla da en az aldıkları ödül kadar mutlu ediyorlar.Daha açık bir ifadeyle, ettikleri kelam, ödüllerinden de büyük oluyor bazen.

Bir Türk yönetmen, Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivalinde , Üç Maymun adlı filmi ile dünyanın en büyük ödüllerinden birini aldı. Ve ödül töreninde ödülü alırken, “bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye adıyorum” dedi. (Yazılı ve görsel basından)

Türk halkı olarak, böyle uluslar arası büyük ödül törenlerinde bunun gibi konuşma ve selamı özlemiştik doğrusu. Her ne hikmettense öyle yerlere çıkanlar Türkiye’ye karşı demediklerini bırakmıyorlar, Türk halkının ‘sevincini kursağında bırakıyorlar’, ya da, “eşekten düşmüşten beter ediyorlardı “. Hep beraber büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorduk gerçekten.

Yükselmek, belli yerlere gelebilmek , illa da Türkiye’yi aşağılamakla olmuyormuş. Bunu öğrendik büyük ödül sahibinden.

Nuri Bilge Ceylan’lara bizden de selam olsun, hem de tutkuyla, sağolsun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Etrafta o kadar şişirilmiş güya başarılı adam var ki, adamı kültürel kabız yapıyor. Ceylan'ın hali tavrına bakılacak olursa, iyiye işaret şeyler var. Çoook adam gibi adamlara ihtiyacı var bu ülkenin. Sinema konusunda geyik ustalarının çektiği filmler resmen, sinema algımızı değiştirecekti. Adamlar milyonlarca izleyici çektiler, millet de sinema bu sanmaya başlamıştı. Oysa, onlar için altın yumurtlayan tavuk icat etmekti mesele, yumurtlattılar da.

Erdal Aydın 
 29.05.2008 19:46
Cevap :
Sanat, ülkelerin kalkınmışlık ve kültürel düzeyleriyle yakından ilgili. Görüşlerinize,katkınıza teşekkürler, selamlar.  01.06.2008 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1478
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster