Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
642
 

Tütün, saban ve Neyzen

Tütün, saban ve Neyzen
 

Pazar Yazıları –3-

Dönem, cumhuriyetin ilk yılları. Yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi; tarım ve hayvancılıkta da olanaksızlığın en sıkıntılı günleri...

Bir delikanlı bu olanaksızlıklar içindeki ailesinin tarlasında, kara sabanına koştuğu bir çift öküzüyle ‘çift sürmekte’...

Artık yorgunluktan dizlerinin bağı çözülmek üzereyken, karşıdan bir atlı gözükmüş. Yaklaştıkça, hiç tanımadığı bir yabancı olduğunu fark ediyor. Adam yaklaşıp selamlaştıktan sonra, delikanlı:

-Amca, buyur otur şöyle, bir soluklan bakalım. Sayende ben de bir miktar dinlenmiş olurum.

-Peki evlat, demiş ve oturmuş adam bir köşeye.

Muhabbet uzadıkça uzamış, her ikisi de keyifli bu sohbetten. Delikanlı sormuş muhabbetin bir yerinde:

-Amca tütünün var mı?

-Var, demiş amca ve hemen bir miktar tütün ve tütün kağıdı çıkartıp vermiş çiftçi delikanlıya.

O da hem sohbete kaldıkları yerden devam ediyor, hem de acemisi olduğu tütün sarma işini halletmeye çalışıyor. Konu konuyu açarken delikanlı yine seslemiş adama:

-Amca ya, sen bilirsin ‘şunu bir sarıversen!’

-Tabii evlat, diyerek almış tütün ve kağıdı, bir güzel sarıp diliyle de ıslatıp yapıştırdıktan sonra vermiş sigara olarak.

Laf uzadıkça hoşuna da gidiyor delikanlının. Elinde kalan yakılmamış sigarayla bir yandan oynarken yine adama seslemiş:

-Amca ya, ateşin de vardır herhalde senin?

-Tamam evlat yakalım, dedikten sonra çıkarmış ‘kav’(*) ı yakmak için başlamış çakmaya. Uzun bir uğraş sonucu yakmış sigarayı.

Beraber hoşlandıkları konulardan sohbete devam ederlerken yine delikanlı... adama sormuş:

-Ya amca, babam bana kızıyor, sigara içiyor diye. Olur mu böyle şey amca ya?

O ana kadar bazı şeylere kızsa da pek belli etmemiş, ama bu son söz adamı patlatmış sonunda:

-Lan oğlum, o babanın ta avradını şaaapıyım. Niye kızacakmış sana; tütün başkasından, sarma başkasından, çakmak başkasından, neyine kızıyor oğlum baban!

..................

Neyzen Tevfik yaşamı boyu parasal sıkıntılar çekmiş...

Sefillik diz boyu. İki büyük dostu; biri alkol, diğeri ney’i...

Filozofluktan serkeşliğe, ayyaşlığa varan bir yaşam...

Naci Sadullah, Neyzenle ilgili şu ilginçliklerden bahseder: “Neyzen’i o mertebeye getiren nedenlerden biri şüphesiz ‘alkol’ dür. Ona, ‘dünyanın en ustaca saz üfleyen sanatkarı sıfatı verebileceğimiz gibi, onun için; ‘dünyanın en çok içki içmiş insanı’ da diyebiliriz. Hiçbir gergedan, Neyzen’in yuttuğu içki kadar su içmemiştir sanırım.”

Çektiği sıkıntılar dost çevrelerince de bilindiğinden zaman zaman onun iradesini zorlayan yardım teklifleri yapılırmış.

Böyle, sıkıntılar yaşadığı bir dönemde; bir dostu, yolda karşılaştıklarında Neyzen’e yardım etmek istiyor. Cebinden büyükçe bir para çıkararak:

-Üstad, demin mendilinizi cebinizden çıkarırken bu parayı düşürdünüz.

Bir paraya, bir dostunun yüzüne bakan Neyzen Tevfik’in gözleri nemleniyor:

-O yere düşen sizin altın kalbinizdir.

Bu günlerde çeşitli yardım kampanyaları görmektesiniz. Yöntemi kıyaslamak isteyenlere
örnek oluşturması ve mutlu bir haftasonu dileklerimle...
..............

Not: Dün Beytüşşebab ilçesinde meydana gelen terörist saldırıda yaşamlarını yitiren yurttaşlarımıza tanrıdan rahmet dilerim.

Saban foto: http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5329
(*) : Sigara ya da ateş yakmak için çakmak taşlarla tutuşturulan madde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok sevdim bu pazar yazılarını ben. Selamlar sevgiler...:)

Özlem Akaydın 
 01.10.2007 19:42
Cevap :
Beğendiyseniz devamı gelir öğretmenim... Umarım gözüne her ilişen beğenir. Teşekkürlerimle, selam ve sevgiler.H.H.Dulun  01.10.2007 22:00
 

Neyzen olmak sıvı halden buharlaşmaya benzer. Belki o yüzden okullarında eğitim verilerek neyzenler çıkarılmaya çalışıyorlar ve tabi neyzenliğin kapısına kadar gelebiliyorlar. Tonlarıca rakıyı ney içmiş olmalı; dipsiz bir kuyudur zaten. Bir de tüm bunları sırtında taşımak zorunda kalan neyzen Tevfik... sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 01.10.2007 10:18
Cevap :
Hakkı Süha Gezgin:"...insanlarla tanrılar arasında ayrı bir sınıf kuran sanatkardır"...Sadri Ertem:"Neyzen'i ben başka dünyadan bizim yaşadığımız aleme gelmiş yabancı bir insan gibi tanıdım ve her zaman bu hissim devam etti."...Hafi Kadri Alpman: "Neyzen Tevfik'i aramızda anadan doğma körlerin fil'i tarifi gibi anlamaya çalışacağız."...Burhan Felek:"Her memlekette böyle arasıra parlayan yıldızlar vardır. Bunlar birer seyyaredir ki, hayatın muntazam burçlarından hiçbirine tabi olamazlar."...Yaşadığı döneminde tanıyanların tanımlamakta güçlük çektikleri bir Neyzen'i bizim tanımlamakta ve anlamakta sıkıntı çekmemiz olağan dışı bir durum olmamalı. Teşkkürler katkınıza, selamlar, saygılar.H.H.Dulun  01.10.2007 15:44
 

Ya benim yorumlarin sana niye ulasmiyor? Yoksa ulasiyor da sen mi kabul etmiyorsun? Vallaa kafam karisiyor arkadasim. Sevgiler.

pirmete 
 30.09.2007 20:08
Cevap :
'Solda birlik ve Ertuğrul Günay' ve 'Trabzonda futbol oynatılmasın' başlıklı bloglarıma hakareti aşkın yorumlar geldi yayınladım. Aşkolsun...yani Pirblog'dan yorum gelecek kabul edilmeyecek...olacak iş mi?..Teknik bir sorun yaşanmış olabilir. Kafanız karışmasın, endişeleriniz gerçekleşirse nezaket çizgisini aşmış kabul ederim kendimi. Ama uzun süredir yorumunuz gelmedi. Ben her yazı, herkesin ilgisini çekmeyeceğini düşündüğümden merak etmedim. Bu cepheden görünüm bu şekilde. Bir selam daha...H.H.Dulun  30.09.2007 20:16
 

bana. Önerim tutmus, H. Hüseyin arkadasim derin, ama Pazar günlerine yarasir dinlendirici, gülümsetici yazilar yaziyor. Ilac gibi geldi bana, cok tesekkür ederim. Yardim kampanyalari... De get yaa arkadasim. Senin dedigin türden yardimlar eski topraklardaydi. Sevgiyle.

pirmete 
 30.09.2007 17:31
Cevap :
Pirmete yerine 'Pirblog'u seçmiş olsaydınız, sizi tanımlamada zorluk çekmezdim. Olsun, yinede derdimi anlatabiliyorum. Vallahi ben de size teşekkür ederim, siz böyle yazdıkça daha bi şevk geliyor yazmak için. Haklısınız; sadece yardım konusu değil, bir çok 'bize özgü' niteliklerimizi yitirdik, onlarda eski topraklarda kaldı. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  30.09.2007 20:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1060
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster