Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
343
 

Tutunacak bir dal yok mu?

Tutunacak bir dal yok mu?
 

Gelecekteki torundan acil mesaj var!

"Tutunacak bir dal, yok mu?

Kıyamet senaryolarının yazıldığı, yaşamı sürdürülebilir kılmak adına, uzayda konuşlanabileceğimiz yeni bir gezegen arayışı içinde  olduğumuz, bozuk para gibi harcadığımız, ölmeden mezara koyduğumuz, falı fallanmış, defteri dürülmüş bir dünya...

Bu durumda, panik olmamak imkansız galiba..

Yıllarca dengesiz beslenen, zararlı alışkanlıkların etkisi altında olan bir insanın, beden - ruh sağlığını ve tüm enerjisini tüketip, yaşamdan umudunu kestiği bir dönemde, hayatta kalabilmek için yeni bir beden arayışına girmesi ne kadar ütopik geliyorsa, yeni bir dünya arayışı da bana o kadar ütopik geliyor doğrusu.

Bu hasta adam ütopik bir arayış yerine, mevcut durumu düzeltmeye odaklansa, daha makul değil mi?

Evet, bu gün gelecekte ki torunuma tutunacak bir dal uzatabilmek için, sarsılarak uyandırılıp, cesaretlendirildiğim, kendi adıma bu " hasta ettiğimiz  koca dünya" için neler yapabileceğimin farkına vardığım bir platformun iyileştirici serumuna maruz kaldım diyebilirim.

Bursagaz ve Türkiye Kalite Derneğinin işbirliği ile birbirinden değerli uzmanların katıldığı, "2015 Sürdürülebilir Yaşam Konferansında" buluştuk.

Mottosu; "Sürdürülebilir Yaşam" .

Hedefi; insanlığa yaşanacak bir dünya armağan etmek  için  tutunacak bir dal olmak. Sürdürülebilirliği  ve hasta adamı iyileştirmek adına çevresel, sosyal ve kurumsal bazda sorumluluk almak. Can kafesten uçmadan, ekonomi-ekoloji-sosyal yaşamın dengeli birlikteliği çatısında, uzun vadeli bakış açısı ile, bireyden kurumlara yansıyan bütünsel bir kalite anlayışıyla " mükemmelliği" doğurmak ve her alanda büyütmek.

Yaşam için gerekli olan, bedelsiz bahşedilen doğal kaynaklarımız (toprak,hava,su..) ne yazık ki insanoğlu tarafından hunharca katlediliyor. Bitmezmiş gibi görünen bu kaynaklar  kısıtlı ve hızla tükeniyor. 

Ekonomi-ekoloji -sosyal yaşam zincirinde ki kırılmalar doğal dengenin bozulmasına sebep oluyor.

Dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çıpması, diğer ucundaki bir canlıyı etkiliyorsa bu hassas düzenin korunması ve hayatın dengelenmesi için işbirliğine ihtiyaç var demektir.

Kurumsal mükemmellik uygulamalarıyla "sürdürülebilir yaşam" adına sorumluluk alıp, çalışan memnuniyeti esasıyla ve paydaşlarıyla ortak değer yaratarak ilerleyen, Bursagaz,  şeffaf ve güvenli bir tavır sergiliyor. Zira konferans sonunda elime verilen, neredeyse 2-3 kilo ağırlığında cilt cilt hazırlanmış "sürdürülebilirlik raporlarıyla " da ıspatlamış oldular. Eeee hal böyle olunca, bize de sürdürülebilirlik adına rol model olan ve bunu gururla ortaya koyan Bursagaz ve aynı misyonu üstlenmiş tüm işletmelere ve bireylere helâl olsun demek düşüyor.

O zaman yeşil her tonuyla yayılsın, mavi güldür güldür çağlasın, sarı, gülen sıcak yüzüyle ısıtsın istiyorsak, birey ve kurum olarak  dünyaya bıraktığımız  kara lekeyi  "karbon ayak izimizi" silmeye var mısınız?

Sevgiler.

Bireysel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı & Hicran İpekbağlar

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4407
Kayıt tarihi
: 19.12.12
 
 

Kainatta nokta, nokta da kainat olan "İNSAN" İnsanı keşfetmek için cıkılan yolda bir yolcu sadece. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster