Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
29146
 

Tuvalet ahlakı

Tuvalet ahlakı
 

Çok farklı bir konuya değinmek istiyorum. Beni hoş karşılamayanlar olacak, hatta bu yazı blog tarafından bloke olacak gibi geliyor. Ama aslında çoğumuzun görmezden gelip n'olcak dediği, bazı zamanlar umursa(ya)madığı bir konuya; taharet olayına değineceğim...

Her aile çocuğuna tuvalet eğitimi ve alışkanlığı veremiyor. Alışkanlıklar toplumdan topluma değişiklik gösterebileceği gibi, aynı toplum içindeki kültürlerde de farklılıklar bulunuyor. Genel çerçevede tuvalet temizliği şöyle yapılır:

Alaturka tuvalet için:

Her iki ayak tuvalet taşının iki yanında bulunan yerlere konur iki delik karşılıklı hizlanır ve direk deliğe doğru ihtiyaç giderilir. İşiniz bittikten sonra su ile bolca temizlenir. Bu nokta bayanlar için önemli. Temizliği yaparken arkadan öne değil, önden arkaya doğru yıkayıp daha sonra nem kalmayacak şekilde iyice temizlemek gerekir. Arkadan öne doğru yapacağınız temizlikte anal bölge florası vajinaya itilerek enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Nemli bırakmanız durumunda ise mantar enfeksiyonları rahatsız edecektir. Tuvaletten çıkarken sifon çekilir ve hatta üzerine de her ihtimale karşı su dökülür.

Alafranga tuvalet için:

Alafranganın toplu yaşam yerlerde ve umuma açık alanlarda kullanılması çok risklidir. Böyle yerlerde alaturka kullanılması daha iyi olur. Klozete oturmadan önce oturak iyice silinmeli ve gerekiyorsa kağıt konulmalıdır. İşniniz bittikten sonra temizlik alaturkaya göre daha zor olduğundan acele etmeden yeterli süre yıkandıktan sonra kurulanmalıdır. İmkan varsa farklı bir yerde alaturkadaki gibi temizlenmelidir. Sifon çekildikten sonra klozet ya tam kapatılır ya da oturma kapağı yukarı kaldırılır.

Her iki tuvalet için:

Tuvalet kağıdı deliğe atılmamalı. Çıkarken el bol su ve sabunla iyice yıkanmalı.

Eğer tuvaletteyken gaz seslerinizin duyulmasından rahatsız oluyosanız, yanınızdaki musluğu hafif açarak ses çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalette fazla oturmak hemoroid (basur) ve fissur (yarık, çatlak) rahatsızlıklarına neden olabilir. Günde üç-dört defadan fazla büyük abdeste çıkmak ishal, üç-dört gündür çıkamıyor olmak kabızlık olarak nitelenir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SAYIN YAZAR, BU YORUMU BLOGUNUZ EKLERMİSİNİZ? Bence bu konu açıkça tartışılmalı! Tıp biliminde tabu olmaz.Bizim en kötü alışkanlığımız el ile taharet almaktır! El ile taharet alınınca o elden kir mikrop kolay temizlenmez! Hariciye dersinde rahmetli bir hoca elleri temizlemek için en az 15 dakika sabunlamak gerektir demişti! Zaten toplumda sabun kullanma alışkanlığı yok, dışarıda yediğimiz gıdaların ne derecede temiz olduğunu tahmin edin artık! Bir çalışmada toplumun çoğunun midesinde yerleşik Helicobacter Pilori mikrobu olduğu belirtilmişti.Bu mikrop gastrit ve ülser yapar!İnsanlarımızın sabunla ve el temizliği ile arasının iyi olmadığının kanıtı Merkez bankası Para matbaasının raporunda açıklanmıştı.Eskimiş kağıt paraların toplam ağırlığının %40 kadarı e-koli bakterisi artığıymış! Dehşet! Aklın yolu birdir: çocuklarınıza ilk öğreteceğimiz şey, alafranga tuvalet kullanmak ve sonrasında yönü ayarlanmış yıkama musluğundan el değmeden temizlenmek olmalıdır! TEMİZLİK UYGARLIKTIR!

Şahingöz 
 29.04.2007 12:18
Cevap :
İlginiz ve eklediğiniz bilgiler için teşekkürler... Rica etmenize gerek yok, ilgili tüm yorumları ekleyeceğim...  06.05.2007 12:45
 

Çoğu insan tuvalet temizliğinin nasıl yapacağından bile habersiz gerçekten...Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Tebrik ediyorum sizi..

çocuk ruhlu 
 29.01.2007 17:50
Cevap :
ilginiz için teşekkür ederim...  29.01.2007 23:03
 

Elinize sağlık,bence magazin programları yerine tuvalet nasıl kullanılır,hijyen nasıl sağlanır,kendimize ve çevremize saygılı olmak konuları yaygın eğitim yollarıyla verilmeli.Çok değerli bilgi için size teşekkür ediyorum,gönül dolusu sevgilerimi yolluyor,mesleğinizde başarı ve sabır diliyorum.

Tanju 
 26.01.2007 16:17
Cevap :
ilginize teşekkürler...  26.01.2007 18:11
 

bende hastanede çalışan bir personelim ne yazık ki tuvaletlerin hali perişan çok kirli oluyorlar ve kendini temiz olarak niteleyen bazı kişiler ellerinde tuvalet kağıdını önce kapının koluna sonra musluğa ve tuvaletin çevresine ihtiyaçlarını giderip atıyorlar ben bunu hiç analmıyorum bu nasıl bir temizlik anlayışı daha sonra o tuvaleti kullanacak adam nasıl tutacak kapının kolunu tuvalet temizlemesini bilmeyen insanlara temizsin diyemem gerçek anlamda pis insalardır hele birde klozetin üzerine ayaklarıyla basanlar olduğu zaman iyice fitil oluyorum .birde çocuklarını tuvalete ihtiyaçlarını giderip oraları temizlemeyen anneler işte onlara daha çok kızıyorum çünkü tuvalet eğitimini çocuklar evde öğrenirler.lütfen tuvaletlerimizi temiz tutalım ve temizlemeyenleri uyaralım ben tuvaleti kirletip çıkanları lütfen temizlermisiniz ben böyle kullanamam diye uyarıyorumve geneldede başarılı oluyorum yazınızda çok güzel olmuş kaleminize sağlık

Havva 
 26.01.2007 14:41
Cevap :
teşekkür ederim, klozete ayaklarıyla basanlara da değinmek isterdim ama onlar kadar geniş düşünemediğim için bu olasılık aklıma gelmedi. Elbette klozete ayakla basılmamalı :)  26.01.2007 17:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4677
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster