Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1473
 

Tüylü bamya'nın kendimce analizi

Tüylü bamya'nın kendimce analizi
 

Evet "Tüylü bamya!"
Çoğunuz bilirsiniz bir reklamda geçer bu yakıştırma. Metin yazarı kim bilmiyorum ama onu yürekten alkışlıyorum ki, enteresan bir sözcüğü hafızamıza kazımış oldu. İnsanlar açken assoliste bağlarlar diye bir yakıştırma hep vardı ama bunu çok güzel kullanmışlar bu reklamda. Bir de sloganı var, çok hoş! "Açken sen, sen değilsin!"

Evet insanlar hatta tüm canlılar açken kişilik bile değiştirebilirler. Bu demek oluyor ki; ancak tokluk hissi varlıkları normal yapar. Aç olandan normal bir davranış beklememek lazımdır.
"Aç tavuk kendini buğday ambarında hissedermiş.
Aç köpek fırını delermiş.
Aç ayı oynamazmış. " Gibi örnekler de geldi aklıma. Demek aç kalınca bir anormallik söz konusu oluyor. O halde yapılması gereken kimseyi aç bırakmamak. Bir kişinin karnı tok, sırtı pek olunca gereksiz absürt sesler çıkarmaz. Dolayısı ile o kişinin bir zararı dokunmaz. Tabii kafası iyi çalışıyorsa, anormal değilse o kişi zararsızdır.
Misal bir ülkeyi idare ediyorsun, herkesi elde etmek zordur ama birilerinin açlıklarını bastırırsan, hem de bunlar güçlü olan kesimse topluma hakim olmak daha kolay olur. Arada çıkan bir kaç çatlak sesin sahibini bulup onları nda açlıklarını bastırdın mı, işlerin tıkır tıkır yürür. İşadamlarını, köşe başını tutanları, güçlü kalemlerini falan hepsinin açlıklarını bastırabilir ve susturabilirsin.
Tek bir kesim kalır geriye. Doyurmanın önemli olmadığı ve aslında doyumsuz kesim.
O da aydın kesimdir! Onun karnı tok da olsa yanlış gördüğünü konuşur çünkü! Gerçek aydın olan kişinin, fikirleri satın alınamaz, o halkın aydınlığını herşeyin üstünde tutar. Yani ona "Tüylü bamya" muamelesi yapamazsınız. İşte bu yüzden onlara daha çok kızarsınız. Niye hala susmuyor, niye hala konuşuyor dersiniz. Oysa onlar asla susmaz. Zaten onların susmaları, vücuttaki antikorların öldürülmesi ile eş değerdir. Vücudun dengesini bozarsınız. Tıpkı bugünlerde ülkelerin bozulan dengeleri gibi. Çünkü ne yaptılar, her konuşana astsolist muamelesi yaptılar. Oysa aydın kişinin susması ancak ülkesinin geçirdiği evrimler, gelişmeler sayesinde olur. Bir aydın, ancak ülkesinin gidişinden memnunsa susmayı tercih eder. Onun açlığı midesinde değildir çünkü..

DUYULMAYAN SÖZLER

Bilir ki; acır,
Açların kusmaya hasret midesi!
Şafak vakti, sallanarak gelen
Şişman insan gölgesini özler!
Midesi gibi,
Boş değil  a yüreği..
Her gece vakti,
Konuşacak bir dost bekler!

Uykunun, çığlık çığlığa
Derin suskunluğuna
Büründüğünde gövdesi
Dökülür dilinden
Kimsenin duymadığı sözler!

Midesinden çok, canını
Acıyarak bakanlar acıtır.
O görüntüsü herkesi yanıltır.
Kimsenin bilmediği ateş yanar onda!
Kimsecikler anlamaz
ve bilemezler asla!
O, her gece yüreğindeki
Alevleri közler!
Bu dünyada
sureti es geçilse bile
Onu belli ki evren gözler!


Sevgilerimle
Berrin Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önceki akşam haber bültenlerinde Bülent Ersoy'un bir televizyon programında bir seyirciyi azarlarken üzerinde de tüylü müylü giysileri görünce yazınız geldi aklıma bir de o meşhur reklam filmi.Keşke o üründen seyircide olaydı da "Al bir tane ye de kendine gel! Hemen assoliste bağlıyorsun sen de!!!" diyebilseydi.O seyirci diyebilir miydi bilmiyorum ama ben olsaydım kesin derdim.

Ahmet Gürdal 
 14.05.2012 14:02
Cevap :
Ahmet Bey yazımın aklınıza gelmesi çok sevindirici:) Bu konuda bende sizin gibi düşünenlerdenim. Yalnız bu tür tepkilere karşı tv programcıları her zaman hazırlıklıdır sanırım. Ya da en azından orayı kırparak verirler. O programlar canlı falan deniyor ama ne malum arada 15 dakikalık es payının olmadığı.. Bu da bir tür önlemdir. Sonuçta tepkilerimizi kimse dikkate almıyor zaten. Birilerinin şımarttıkları baş tacımız görünmeye devam ediyorlar. Ta ki yine birileri onları harcamaya karar verene kadar. Sevgilerimle  14.05.2012 16:14
 

Harika bir yazı... Yerden göğe kadar haklısınız.

Adil Serkan SATI 
 27.12.2011 12:25
Cevap :
Teşekkür ederim. Sevgiler.  28.12.2011 20:00
 

Merhaba, Yazınızı okurken ülkenin yarısının açlık sınırında yaşadığı aklıma geldi. Sonra da seçimlerde kullandıkları oylar... Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 23.12.2011 17:50
Cevap :
O yüzden aklıma geldi bütün bunlar.. Aslında çok büyük sıkıntıları gülümseterek atlatmaya çalışıyoruz. Çünkü ağlayan yüzü gösterene hayat yok! Sevgilerimle  24.12.2011 15:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 264
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster