Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '12

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
1809
 

Tuz Gölü ve tuz

Tuz Gölü ve tuz
 

TUZ GÖLÜ


Yemek tuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. İnsan dahil tüm canlıların besin kaynaklarından olan tuz, ticari bakımdan da önemli bir maddedir. Dünyanın her yerinde rastlanabilen sofra tuzu tarih boyunca önemli bir ihtiyaç ve ticaret maddesi olmuştur. Besin maddesi olması dışında tuz; dericilikte, hayvan besiciliğinde, su yumuşatma sistemlerinde ve kimya sanayisinde yaygın olarak kullanılır. Sofra tuzu doğada, denizlerde çözünmüş halde, kaya tuzu şeklinde kurumuş iç denizlerin yataklarında bulunur. Henüz kurumamış tuz göllerimiz mevcuttur. Ben size İç Anadolu bölgesindeki Tuz gölünden bahsedeceğim.

Kanser vakaları çoğaldı çünkü: Türkiye’de kanserin artmasında çeşitli faktörlerin yanında tuzun da etkisi büyük.
Tuz Golü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür... Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü'nün genişliği 48 kilometreyi bulur... Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür... Dünyanın en tuzlu göllerinden biridir... Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir. Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur. Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük bölümünü karşılamaktadır. .
Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür... Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer, yer 30 cm.yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır.. . Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 m.dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.
Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi' ile Melendiz Çayı’dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş acı gerçek ise şudur:
Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya' nın şehir kanalizasyonudur. Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü'ne akıtıldığı gerçeğini görmezden gelemeyiz. Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.
Simdi ben de üzerinde kaya tuzu yazanları satın almaya çalışıyorum. Buna benzer bir bilgi
de şeker için yazılmıştı. Meğerse ülkemizde seker, pancardan imal edildiği gibi genleriyle oynanmış mısırdan da imal ediliyormuş, paketin üzerinde ''yüzde yüz pancar sekerinden imal edilmiştir'' yazısını görmezsem satın almıyorum. Bu konuda Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Tıp Fakültesi Biyoloji Bölümü Yardımcı Doçentinin çalışmasını yabana atmamak gerekir.

NAHİDE ÇELEBİ


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duyarlı paylaşımınız ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

Merve Ballı Acar 
 02.04.2012 13:12
Cevap :
BEN TEŞEKKÜR EDERİM GÜZEL YORUMLARIN İÇİN.SAĞLIKLA KAL. NAHİDE  02.04.2012 18:41
 

Çok teşekkürler Nahide Hanım... Ben de deniz tuzu deyip aldığımız tuzları sağlıklı sanıyordum. Kandırılıyormuşuz meğer...

Adil Serkan SATI 
 01.04.2012 23:59
Cevap :
Değerli kardeşim sağ olun sizin yavrunuza da geçmiş olsun sağlıklı yaşam dileklerim hepinize selamlar NAHİDE ÇELEBİ  02.04.2012 12:24
 

Hocam çok sağolun, değerli bilgileriniz için...Bu zamana kadar iyotlu tuz iyi denildi kullandık. Şimdilerde ise bu tuzların kanser olayında başı çektiği söyleniyor. Ve mümkünse eskiden kullandığımız işlenmemiş tuz öneriliyor... Sevgiler...

Sündüs Akkaya 
 01.04.2012 20:39
Cevap :
Evet canım maalesef her kes bir şey söylüyor ama ben kaya tuzunu kullanıyorum.Sevgiler kıymetli yorumuna teşekkürler NAHİDE ÇELEBİ  01.04.2012 22:52
 

Emek dolu değerli paylaşıma teşekkürler sevgiler canım arkadaşım benim.

Şennur Köseli 
 01.04.2012 15:07
Cevap :
Sağ ol bir tanem yorumların çok mutlu ediyor beni.Seni kocaman öpüyorum.NAHİDE  01.04.2012 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1913
Toplam yorum
: 11658
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster