Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '15

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
193
 

Tuzla Belediyesi Sanat Galerisinde Hülya Dartar Barış ile...

Tuzla Belediyesi Sanat Galerisinde Hülya Dartar Barış ile...
 

Hülya Dartar Barış - Zeliha Demirel


Tuzla Belediyesi Sanat Galerisi’nin kurulduğundan bu yana yöneticiliğini yapan Hülya Dartar Barış ile galeride sanata, halka, çocuklara, galeriye dair samimi bir söyleşi yaptık.

Zeliha Demirel :Galeri ne zaman kuruldu ve siz ne ne kadar zamandır buradasınız?

Hülya Dartar Barış :Galeri Ocak 2011’de kuruldu Tuzla’daki halen tek galeri olma özelliğinde. 2001’de Tuzla’ya yerleştiğimde yine burada ilk sanat evini ( Hülya Sanat Evi ) açtım.  Yaklşık 6 yıl kadar o devam etti. Sonrasında galeri.

Zeliha Demirel :Galeri ve galerideki etkinlikler, sergiler, çalışmalar hakkında biraz konuşsak…

Hülya Dartar Barış :Kendine has bir sanat galerisi oluştu. Kurulduğundan beri hiç kapanmadı, sergilere de hiç ara verilmedi. 100’e yakın sergi yapıldı. Uluslar arası sanatçıların da katıldığı sergiler oldu (örneğin; Andy Maxon ). Amatörlere de zaman zaman  sergi olanağı sağlayan bir galeri. Amatörler kısa süreli, profesyoneller 2 ve 3 haftayı kapsayan sergiler açtılar.

Galerinin amacı öncelikle sanat misyonerliği üstlenmesi. Paranın geçerli olmadığı bir galeri burası. Galerinin sanatçıyla parasal ilişkisi yok. Sanatçılar sergi sonunda bir eser bırakıyorlar. Sanatçılardan alınan eserlerle Tuzla Belediyesi’ne sanat koleksiyonu oluşturuyorum. Aynı zamanda burası bir nevi aile sanat galerisi gibi. Geçiş alanı olduğu için herkesin rahatlıkla girebildği bir galeri.

Zeliha Demirel : Galerideki diğer etkinlikler neler?

Hülya Dartar Barış :Haftada bir gün olarak yaptığım çocuklarla gönüllü resim çalışmaları neticesinde; çocuklar her ay bir veya iki sanatçı gördüler. Nasıl sergi gezilir, sanatçıya nasıl sorular sorulur, resme nasıl bakılır,… bunları gördüler. Çocuklar gelince aileleri de geldi. Aileler gelince komşular, eş dost derken, zincirleme yayıldı.

Zeliha Demirel : Şu anda da devam eden bir sergi var.

Hülya Dartar Barış :Nuray Yıldız’ın  – “Kadınlar ve Kuşlar” başlıklı sergisi şu anda devam eden sergi.  Yukarıdaki sohbetimizle bağlantılı olarak bu sergi içinde yaşadığım bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Serginin başlığı Kuşlar ve Kadınlar olunca, afişi gören biri motorsiklete atlayıp telaşlı telaşlı galeriye girdi ve : “  Kuşlar varmış burada dedi, ben kuşlarla ilgileniyorum, kuş besliyorum, meraktan koşarak geldim, ama kuşlar ile kadınları pek kavrayamadım” dedi. Serginin adı ile beklentisi pek örtüşmeden ayrıldı. Bu tür tanıklıklarımız da oluyor burada. Ayrıca fal bakar gibi resim yorumlamaya çalışan insanlar. Bazen de umulmadık gözlemlerle resim okuyabilenlerle karşılaşıyoruz.

Zeliha Demirel :Sergileri  neye göre belirliyorsunuz, bareminiz nedir? Misal “Kadınlar ve Kuşlar “ neden?

Hülya Dartar Barış :

KADINLAR ve KUŞLAR  neden ?

Kadınla çoğalır,
Kadınla büyür dünya,
Rahmandan rahimle canlanır dünya,
Ahtapot olmuş kolları ile sarılır dünyaya,
Yumakları çözer, yolları çizer.
Düzen ister...
Ama sonra, daha sonra,
Uçmak ister.
Kuş olmak ister,
Daha önceki Anka kuşu gibi,
Sonra Martı,
Özgür olmak ister.
Tüm kuşlar gibi,

Neden????
Yıllarca sanatın içinde olunca sanat eserleri bunun cevabını size veriyor.

Zeliha Demirel :Galerinin bundan sonraki programı nasıl ilerliyor?

Hülya Dartar Barış :Bir sanat kahvesi gibi de düşünebilirsiniz burayı. Sergi programımız 2016 itibarıyle dolu. Genellikle daha önce sergi açan sanatçılar yolu düştükçe uğrar oturur ve sanat sohbetleri olur, bu gün de olduğu gibi. Tuzla’da tek bir galeri ve tabii ki yaşaması için ben elimden gelen gayreti gösteriyorum. Çocuklarla çalışmalarımız da devam ediyor. Ama en önemlisi beni ve çalışmalarımı destekleyen Tuzla Belediyesi Başkanı Dr.Şadi Yazıcı var.  Size güvenen ve destekleyen insanlar ve kurumlar olduğu sürece sanatla barış ve kardeşlik duyguları çoğalacaktır.

Zeliha Demirel :Sevgili Hülya bu samimi ve sıcak sohbet için çok teşekkürler.

Hülya Dartar Barış :Ben de sana verdiğin emek ve içten samimiyet için teşekkür ederim Zeliha Demirel. İyi ki sanat var, iyi ki iyi insanlar var. İyi ki biz onları aramıyoruz. İyi ki onlar bizim yanımızda..

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 84
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 592
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster