Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
8654
 

TV'de akıllı işaretler

TV'de akıllı işaretler
 

Televizyonlarda hayata geçirilen akıllı işaretler sistemi ne kadar akıllı. Çıkış amacı olarak güzel ve çok yararlı olacağı ümidiyle çıkmıştır sanırım. Her şeyimizde olduğu gibi bunda da ağır aksak giden taraflar yok değil.

Bu yazıyı yazmayı istememde etkili olan bir program bundan birkaç gün önce çok seyredilen bir TV kanalında çok şiddetli sahneleri içeren bir filmin tanıtım reklamı vardı ve üstünde 7+ yazıyordu. Nasıl oluyor da bu filmi 7+ işareti koyabiliyorlar dedim. Bu yüzden siz siz olun bu işaretlere kanmayın derim.

RTÜK’ün uygulamaya koyduğu akıllı işaretler çocukları ve gençleri korumaya yönelik olarak başlatıldı. Bu uygulama RTÜK web sitesinde şöyle tanımlanıyor: "Akıllı İşaretler; çocuk ve gençleri cinsellik, şiddet, olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlardan (kötü dil kullanımı, sigara, alkol, kumar ve madde bağımlılığına özendirme, her türlü ayrımcılık ve intihar sahnelerinin gösterilmesi) gibi zararlı yayın içeriğine karşı korumak için geliştirilmiş olan görsel-işitsel uyarı sistemidir."

Bu uyarı sistemi, yedi sembolden meydana geliyor. Bu semboller, programların hangi yaş grubuna uygun olduğunu gösteren dört sembol (7+, 13+, 18+, genel izleyici) ile programlardaki zararlı içeriği tanımlayan üç sembol (şiddet/korku, cinsellik, olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar) olmak üzere iki kategoride toplanıyor. Bazı programlarda her iki kategorideki semboller birlikte kullanılabiliyor. 13+ sembolü taşıyan programlar 21.30'dan sonra, 18+ sembolü taşıyan programlar saat 23.00'ten sonra yayımlanacak.

Bu semboller, haber programları hariç her programın başında 5 saniye süreyle ekranın tümünde (tam ekran) ve her kesintiden sonra da 15 saniye süreyle ekranın sağ üst köşesinde olacak şekilde yayımlanacak.

Bu uyarı işaretlerinin nasıl ve kim tarafından belirleneceği konusunda RTÜK şöyle diyor: Yayın kuruluşları, sertifika sahibi kodlayıcıları çalıştıracaklar. Bu kodlayıcılar, RTÜK'ün hazırladığı bir soru formunu internet üzerinden dolduracak ve bu sorulara göre programda kullanılacak semboller belirlenecek..

İşleyiş bu şekilde tanımlanmış. Buna itirazımız yok. Ancak bu belirleme şekli hiç de uygun değil bana göre. TV’lerde programlarla karşılaştığımızda bunun uygulamalarında yanlışlıklar olduğunu görebiliyoruz, çünkü ekrandakinin aksine çocuklar için uygun olmayan sahneler çıkabiliyor. Hele hele sabah kuşaklarındaki programlar bile çocuklar açısından zararlı olduğunu düşünüyorum. Yanlışım yoksa bu programlar "genel izleyici" kısmında veriliyor. Buna farlı bir çözüm yolu bulmak gerek, en azından TV’ler bu konuda daha tarafsız ve toplumun yararını gözetici politikalar izlemeliler.

Anne babalar hem kendiniz hem de özellikle çocuklarınız için TV programları seçerken bunlara dikkat etmelisiniz diyorum.

Şiddetsiz bir toplum dileğiyle..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2101
Kayıt tarihi
: 05.11.07
 
 

1978 Muğla Milas doğumluyum.Öğrenim hayatım nedeniyle İzmir' de uzun yıllar yaşadım ve hala İzmir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster